BTC : 82950 ₺ ETH : 2851 ₺ XRP : 1.877 ₺ LTC : 358.4 ₺ USDT : 7.637 ₺ XLM : 0.5856 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. İşte 1000 dolarlık artışa neden olan Bitcoin balinası

İşte 1000 dolarlık artışa neden olan Bitcoin balinası

İşte 1000 dolarlık artışa neden olan Bitcoin balinası
0

1000 dolarlık artışa neden olan Bitcoin balinası, fonlarını Bittrex borsası üzerinde hareket ettirmiş. Balinanın bir saat gibi kısa bir sürede 9 milyar dolar değerinde BTC hareketi gerçekleştirdiği bildiriliyor.


Artışa neden olan Bitcoin balinası

Kripto topluluğunun birçok üyesi, Bitcoin’in 1,000 dolarlık yükselişi ile ilgili şüphelerini dile getiriyordu. Şimdi ise bu yükselişin hiç şüphesiz bir Bitcoin balinasının para hareket ettirmesi ile yaşandığı bildiriliyor. Balinanın, dünyanın önde gelen kripto para borsası Bittrex hesapları arasında BTC transferleri yaptığı belirtiliyor.

Bitcoin ve kripto para balinalarının sektör üzerinde ciddi etkileri olabiliyor. Balina, tek bir hesapta milyonlarca ve bazen de milyarlarca dolarlık kripto para bulunduran kişiler deniliyor. Para genellikle orada durur. Çünkü zengin insanlar varlıklarının bekleyerek büyümesini seviyorlar.

Yine de zaman zaman bu fonların bir cüzdandan başka bir cüzdana taşınması gerekiyor. Tabii bu olduğunda da piyasada yer yerinden oynuyor. Çünkü yüklü miktarlarda para transferi piyasaları etkiler. Bitcoin fiyatı da buna çok farklı tepkiler verir. Çoğu zaman düşüş yaşanır. Ancak son gördüğümüz olayda BTC fiyatı hızlı (ancak geçici) ve büyük bir yükseliş kaydetmişti.

koinmedya_brave

İlgili – Bitcoin ve Ethereum balina hareketliliğinin bir manası var mı?

9 milyar dolarlık 1.3 milyon adet Bitcoin balinası

Söz konusu yükselişe sebep olan işlemde 1.3 milyon adet Bitcoin hareket ettirilmişti. Bu da bir saat gibi çok kısa sürede dijital fon olarak yaklaşık 9 milyar doların bir cüzdandan başka bir cüzdana aktarıldığı anlamına geliyor. Ayrıca Bitcoin tarihinin en büyük işlemi olarak görülüyor. Bu balinanın kimliği bilinmiyor. Ancak Glass Node bu işlemden sorumlu olan borsanın Bittrex olduğunu açıkladı.

Glass Node tweetinde şöyle yazdı: “On-chain hacmindeki 8.9 milyar dolarlık artışa Bittrex borsası sebep oldu. Yüklü miktarda Bitcoin birkaç defa hareket ettirildi. Bir saat içinde 21 işlem yapıldı ve her birinde 56,000 BTC hareket ettirildi.”

Öyle görünüyor ki bu işlem Bittrex’in yapacağı planlı bakımdan önce yapıldı. Kripto borsası 5 Aralık’ta planlı bakımdan dolayı bir saatliğine kapalı olacağını duyurmuştu. Söz konusu balina işlemi de bu bakım öncesi gerçekleşti.

İlgili – Bitcoin’in uzun ve orta vadeli trendi – BTC/USD fiyat tahmini

Şimdilik bu işlemin sebebi bilinmiyor. e-Toro’nun kıdemli analistlerinden Mati Greenspan, bu 1,000 dolarlık artış öncesi, yükselişi tahmin etmesi ile bilinen kişilerden biri. Daha o zaman bu yükselişin ancak balina hareketi ile oluştuğunu söylemişti.

Kaynak

Etiketler: