BTC : 68.61 ₺ ETH : 2.2E-5 ₺ XRP : 32.31 ₺ LTC : 0.07 ₺ USDT : 4.184 ₺ XLM : 15.95 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. IOTA 2021 yılına bomba gibi geliyor!

IOTA 2021 yılına bomba gibi geliyor!

IOTA 2021 yılına bomba gibi geliyor!
0

IOTA 2021 yılına yoğun çalışmalarla hazırlık yapıyor. Peki bu çalışmaların içinde neler var? IOTA kripto dünyasına ne gibi bir sürpriz hazırlıyor? 


IOTA 2021 hedefleri ve aşamalar

IOTA nedir önce bu konuda kısa bir bilgi geçelim okuyucularımıza. IOTA, nesnelerin interneti için tasarlanmış açık kaynaklı dağıtılmış bir defter ve kripto para birimidir. Blockchain tabanlı dağıtılmış defterlere göre potansiyel olarak daha yüksek bir ölçeklenebilirlik ile motive edilen işlemleri defterde saklamak için yönlendirilmiş bir döngüsel grafik kullanır. IOTA vakfı durmadan çalışan ve gelişen, hedefleri olan bir vakıf.

IOTA vakfının 2021 yılı hedeflerinin içinde, 2021 yılı ilk çeyreğinde tamamen merkeziyetsiz bir yapıya kavuşmak var. Bunun için de network Koordinatörünü kaldırmayı planlıyor. IOTA söylediğimiz gibi nesnelerin interneti için tasarlanmış bir proje ve IOTA 2,0 güncellemesi için yol haritasını çoktan oluşturdu ve aşama aşama hayata geçiriyor. Çok kısa süre önce kullanıcılar yeni Polen sürümünü indirmeye başladılar ve IOTA’nın tamamen merkeziyetsiz yapısını test etme imkanına kavuştular. ilk aşama, 29 Haziranda piyasaya sürüldü. Yeni IOTA 2,0 için yol haritasının üç aşaması bulunuyor ve bu üç aşamanın tamamlanmasının ardından IOTA koordinatörü tamamen ortadan kalkacak ve yapı bütünüyle merkeziyetsiz bir hal alacak. Koordinatör IOTA ağının temel bir parçasıydı ve IOTA Vakfi tarafından çalışıtırılan bir uygulamaydı, bu şekilde geçerli transferlerin dijital ortamda onaylanması sağlanmış oluyordu. Yeni yapıda artık Koordinatöre gerek kalmadı.

Polen IOTA 2.0 ‘ın başlamasının bir işareti

Polenin piyasaya sürülmesi ile Iota projesi  yolculuğunun ilk mihenk taşı olan bir olayı gerçekleştirmiş oluyor. IOTA Vakfının kurucusu  Dominik Schiener bu olayın amacının koordinatör olmadan, ürün hazır bir ağ sunmak olduğunu söyledi.

koinmedya_brave

“ Yıllardır yoğun bir çalışma, deneme ve mühendislerimizin büyük çabaları ile hedefimizi gerçekleştirme telaşı içindeyiz. Sonunda herkesi IOTA’nın bu çok önemli olayının bi parçası olmaya davet etmekten büyük gurur duyuyoruz. Polen dünyanın ilk olarak bütünüyle merkeziyetsiz, ölçeklenebilir ve ücretsiz Dağıtık Defteri olarak karşınıza çıkıyor ve bu bizim IOTA olarak ilk başladığımız gün verdiğimiz bir sözün parçası.”

IOTA 2021IOTA koordinatörü üç aşama ile ortadan kaldırılıyor.

Diğer aşamaların yanında, IOTA 2.0’ın resmi testnetinin adı her aşamaya verilen analaog isimlerden oluşuyor. Bu isimlerin her birinin anlamı sonunda ortaya çıkarılacak olan ürüne işaret ediyor, bir diğer deyişle Bal’a. Birinci aşamanın adı Polen, ikinci aşamanın adı Nektar ve son aşamanın adı Bal. Aynı bu terimlerin ifade ettiği anlamlar gibi ilk aşama olan Polen aşaması bir araştırma tabanı olarak işlev görüyor. Polen aşamasının belirli şartları gerçekleştirmesi bekleniyor, bu şartları gerçekleştiren Polen, IOTA 2.0’ın bir kılavuzu olacak ve ayrıntılı bilgiler içerecek.

2. aşama olan Nektar aşaması modüllerin testnet üzerinde tamamen kullanımını gerçekleştiren bir aşama. Nektar aşamasının amacı en sonunda mainnet sürülmeden önce olası sorunları ortaya çıkarmak ve pürüzleri belirlemek. 2020’nin son çeyreğinde sürümü bekleniyor Nektarın. Bu aşama ile ağ katılımcıları Nektarı çalıştıracak ve potansiyel sorunları ya da ağa oluşabilecek saldırıları ortaya çıkaracaklar.

Bal aşaması son aşama, bu aşamada tüm modüllerin işbirliği ve çalışması söz konusu. Schiener’e göre vakıf Bal aşamasının 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını umuyor.

Şubat 2020’de IOTA, Chrysalis ya da IOTA 1.5 diye bilinen orta düzey bir güncelleme gerçekleştirmişti. Chrysalis ağa çok önemli özellikler ekledi mesela yeniden kullanılabilen adresler ve IOATA tabanlı tokenler gibi.  Iota Vakfı, Koordinatörü defalarca kapatmıştı ve platformdaki büyük kırılmaları ve hackleri ele almayı planlamışlardı. Merkeziyetsizlik özelliğinin eksik olduğu yönündeki eleştirileri dikkate alan IOTA 2019 yılında Koordinatörün yerini alacak bir çözüm olarak Coordicide’yi başlatmıştı. IOTA 2021 yılı hazırlıkları ve bu çalışmalar ile ve hedefleri doğrultusunda büyük bir azim ve gayretle ilerleyerek, kripto dünyasının önde gelen projelerinden olmaya devam edecek gibi görünüyor.

IOTA haberleri için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: