BTC : 84275 ₺ ETH : 2805 ₺ XRP : 2.085 ₺ LTC : 400.6 ₺ USDT : 7.345 ₺ XLM : 0.7457 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. ING ekonomisti: 21 milyonluk BTC tedariği 100 bin dolar olmasına engel

ING ekonomisti: 21 milyonluk BTC tedariği 100 bin dolar olmasına engel

ING ekonomisti: 21 milyonluk BTC tedariği 100 bin dolar olmasına engel
0
huobi_koinmedya

21 milyonluk BTC tedariği, Bitcoin fiyatının 100 bin dolar olmasına engel. Bu yönde bir yorum ING ekonomistinden geldi.

21 milyonluk BTC tedariği 100 bin dolar olmasına engel

Birçok Bitcoin meraklısına göre halving ile kripto paranın 100,000 dolara giren yolu açıldı. Ancak finans sektörünün kıdemli isimleri bu görüşü kabul etmiyor.

ING ekonomisti Carlo Cocuzzo, katıldığı bir programda, Bitcoin’in her dört yılda bir yaşanan olayının büyük bir yukarı yönlü hareket doğuracağının bir garantisi olmadığını söyledi. Ona göre BTC ile çok yüksek fiyat hedefleri arasında 21 milyon coin BTC tedariği engeli var.

Cocuzzo bu sözlerine dayanak olarak Bitcoin ekosisteminin işleyişini gösteriyor. Bitcoin madencileri hesaplama güçleri üzerinden merkeziyetsiz defterdeki işlemleri yönetiyorlar. BTC ağı da madencilere yeni kazılan coinleri ödül olarak veriyor. Madenciler de giderlerini karşılamak için ellerindeki BTC’leri spot piyasalarında satıyor.

koinmedya_brave

İlgili – Güncel Bitcoin analizi

Ancak BTC ödülleri her dört yılda bir azalıyor. Buradaki amaç enflasyonu düşürmek. Ancak madenciler aynı hesaplama gücü sağlamalarına rağmen daha az BTC ödülü alma şansına sahip oluyorlar.

Zaman içinde Bitcoin defteri işleme alanına yatırım yapanlar ödüllerinin yok olduğunu görecekler. Cocuzzo ayrıca bir noktadan sonra ödüllerin duracağını da söylüyor.

Yine de önceki halving olayları BTC fiyatını önemli ölçüde yükseltmişti. Aşağıdaki grafik de buna işaret ediyor.

koinmedya_brave
21 milyonluk BTC tedariği, Bitcoin fiyatının 100 bin dolar olmasına engel. Bu yönde bir yorum ING ekonomistinden geldi.

Bitcoin halving olayları

Bu arada halving sonrası fiyat artışlarında her zaman talebin önemli bir rol oynadığını görüyoruz. 2017’de fiyat patlamasındaki en büyük etken talepti. İnsanlar açgözlülükle BTC alımı yaparken büyük bir balon oluşmuştu.

Bu arada mevcut corona virüs salgını döneminde ekonomik durgunluk riski artıyor. BTC boğaları da fiat para ve diğer varlıklardaki devalüasyonun Bitcoin’i güvenli liman olarak ortaya çıkaracak ve buraya bir akış başlatacak.

Cocuzzo ise bir açında farklı bir görüş dile getiriyor ve şöyle diyor: “Bazı Bitcoin boğaları, arzının diğer para birimlerinden farklı olarak sınırlı olmasından dolayı, değerinin artacağını düşünüyor. Ama Bitcoin bir para birimi değil; işlevsel amaçlar için yararlı değildir.”

Ona göre Bitcoin bir değer saklama aracı olabilir de olmayabilir de. Çünkü ne de olsa kimse gerçek değerini bilmiyor.

Kaynak

Etiketler: