1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Altcoin nedir, altcoin çeşitleri nelerdir?

Altcoin nedir, altcoin çeşitleri nelerdir?

Altcoin nedir, altcoin çeşitleri nelerdir?
0

Altcoin nedir?

Altcoinler, Bitcoin’in başarısından sonra çıkarılan diğer kripto paralara verilen bir ad. Genellikle Bitcoin’e daha iyi alternatif olduklarını söyleyerek satmaya çalışırlar. “Altcoin” terimi de Bitcoin dışındaki tüm diğer kripto paralar için kullanılıyor.

2020 itibariyle tahminlere göre 5,000’den fazla kripto para var. CoinMarketCap platformunun verilerine göre ise Mayıs 2020 itibariyle kripto para piyasasının toplam değerinin yüzde 35’ini altcoinler oluşturuyor.


Altcoin ya da alternatif coinler

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri

“Altcoin”, “alt” ve “coin” sözcüklerinin birleşiminden oluşturuldu ve Bitcoin dışındaki tüm alternatif kripto para birimlerini kapsıyor. İlk eşler arası dijital para birimi olarak Bitcoin başarılı olunca, ortaya alternatifleri olarak adlandırabileceğimiz altcoinler çıktı. Birçok altcoin piyasaya çıkarken BTC’nin sahip olduğu eksiklik ya da sınırlamalarını aşma amacını güttüğünü söyleyerek işe başlıyor. Yani bir altcoinin başarılı olabilmesi için Bitcoin’in sahip olmadığı bir avantaj sağlaması gerekiyor.

koinmedya_brave

Altcoinlerin çoğu Bitcoin’in sağladığı temel çerçeve üzerine inşa ediliyor. Bundan dolayı alcoinlerin çoğu eşler arası (peer-to-peer) bir yapıya sahip. Bunu yaparak internet üzerinden daha verimli ve daha ucuz işlemler sağlamaya çalışıyorlar. Her ne kadar benzer özellikleri olsa da çoğunun bir birinden farklı yönleri de var.

Altcoinler ne için kullanılır?

Altcoin nedir sorusuna bir de altcoin türlerine bakarak cevap vermeye çalışalım. Altcoinler geliştikçe, farklı çeşitleri de ortaya çıktı. Bazı belli başlı altcoin çeşitleri şöyle: madencilik tabanlı kripto paralar (mining-based cryptocurrencies), stabil coinler (stablecoins), tahvil tokenleri (security tokens) ve kullanım tokenleri (utility tokens).

Altcoin nedir

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri

Burada bahsedilen çeşitlerin çoğunun altcoinlerden ayrı tutulmasını öngören bir yaklaşım da var. Eğer böyle giderse gelecekte altcoin denildiğinde sadece Bitcoin dışında madencilik tabanlı kripto paralar anlamına gelecek.

Önemli not: Bir altcoinin birden fazla kategoride yer alması da mümkün.

Madencilik tabanlı altcoinler (Mining-Based)

Bu altcoinlerin bir madencilik süreçleri var. Yeni coinler de zorlu matematiksel problemler çözülerek oluşturuluyor. Burada Bitcoin’e benzer bir işleyiş var. 2020 başı itibariyle ilk sırada yer alan altcoinlerin çoğu madencilik tabanlı altcoinler kategorisinde yer alıyor. Ayrıca Ethereum da en iyi madencilik tabanlı altcoin olarak biliniyor.

Stabil coinler (Stablecoins)

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Stabil coinler, Bitcoin’in sahip olduğu volatiliteyi iyileştirmek için çıkarılan kripto paralar. Bunu yapmak için de söz konusu coinin değeri var olan bir para birimi ya da varlığa bağlanıyor. Bir altcoinin değerini desteklemek için tercih edilen en popüler seçenekler arasında ABD Doları, Euro ve altın var.

Facebook’un ilan ettiği ama sonra işler sarpa sardığı için askıya aldığı projesi Libra da en popüler stabil coin olarak görülebilir. Onun dışından en yüksek değerli stabil coin ise Tether (USDT) ve değeri de ABD Doları’na bağlı.

Tahvil tokenleri (Security Tokens)

Bu altcoinler işletmelere bağlı ve çoğunlukla initial coin offering (ICO) ile piyasaya sürülürler. Tahvil tokenleri, geleneksel hisse senetlerini hatırlatıyor. Çünkü çoğu zaman bir işletmeden ödeme veya mülkiyet gibi bir tür temettü vaat ederler.

Kullanım tolenleri (Utility Tokens)

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri kapsamlı temel analiz

Güncel altcoin rehberi: Altcoin nedir? Altcoin çeşitleri

Kullanım tokenleri, bir hizmet satın almak için çıkarılırlar ve bazen de ICO olarak satılırlar. Filecoin, bir ICO ile piyasaya sunulan kullanım tokenleri için iyi bir örnek oluşturuyor. Filecoin, merkezi olmayan dosya depolama alanında kullanılmak için çıkarılan bir altcoin.

İlk altcoinlere örnekler

İlkler arasında yer alan altcoinlerden en dikkat çekeni Namecoin ve Bitcoin’in kodu temel alınarak oluşturulmuş. Bu altcoin BTC ile aynı proof-of-work algoritmasını kullandı. Namecoin’in 21 milyon coin arz limiti var. Nisan 2011’de ortaya çıkan bir altcoin temelde Bitcoin ile aynı ama kullanıcı alan adlarını (domain) daha az görünür yapıyor. Namecoin, kullanıcıların anonimlik ve sansür direncini artırmayı amaçlayan kendi .bit alanlarını kullanarak kaydolmalarına ve madencilik yapmalarına izin verdi.

Ekim 2011’de çıkarılan Litecoin ise “Bitcoin’in altını karşısında gümüş olma” adı ile piyasaya çıktı. Kod ve işlevsellik olarak Bitcoin’e benzer olan bu altcoin, BTC’den birkaç yönden farklılık gösteriyor. Mesela madencilik işlemlerinin daha sık onaylanmasına izin veriyor. Ayrıca toplamda 84 milyon coin oluşturulmasını öngörüyor. Yani Bitcoin’in 21 milyon coin limitinin tam dört katı.

İlgili – Bitcoin Nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır? Bedava Bitcoin nasıl kazanılır?

Kaynak

Total
0