BTC : 82599 ₺ ETH : 2814 ₺ XRP : 2.139 ₺ LTC : 414 ₺ USDT : 7.081 ₺ XLM : 0.7582 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Facebook Libra ve Bitcoin farkı tam olarak nedir?

Facebook Libra ve Bitcoin farkı tam olarak nedir?

Facebook Libra ve Bitcoin farkı tam olarak nedir?
0
huobi_koinmedya

Facebook Libra ve Bitcoin farkı nedir? Sosyal medya devi Facebook, dijital parası Libra’yı dün tanıttı. Libra’nın ne olduğu ve en popüler kripto para Bitcoin ile arasında ne gibi farklar bulunduğunu merak ediyorsanız birlikte bakalım.


Facebook Libra ve Bitcoin farkı

Libra adıyla faaliyet gösterecek olan Facebook’un dijital varlığı, 18 Haziran 2019 tarihinde açıklanan whitepapere göre, global ödeme amaçlı kullanılacaktır. Whitepapaerda Libra’nın amacı “milyarlarca insanın kullanabileceği basit global para ve finansal altyapı sunmak” olduğu şeklinde belirtiliyor.

Facebook’un yayımladığı belgede, global finans alanındaki mevcut problemlerden bahsediliyor. Bunlara örnek olarak bu alana sınırlı sayıda insanın ulaşabilmesi ve ücretlerin de çok yüksek olması gösteriliyor. Ayrıca kripto paralar konusunda da volatilite ve benimsenme sorunlarına vurgu yapıyor.

koinmedya_brave

facebook-libra-ve-bitcoin-farkıWhitepaperda Libra’nın üç kilit özelliği olduğu vurgulanıyor ve bunlar “güvenlik, ölçeklenebilirlik ve güvenilir bir blokchain üzerine inşa edilmesi” şeklinde tanımlanıyor.

İlgili: Jeremy Allaire: Facebook’un kripto parası Bitcoin’in 10.000 doları geçmesine yol açabilir

Whitepaperde ayrıca şöyle deniliyor: “Libra’ya gerçek bir değer verecek bir varlıklar rezervi tarafından destekleniyor ve ekosistemin gelişmesi ile görevli Libra Association (Libra Ortaklığı) tarafından yönetiliyor.”

koinmedya_brave

Facebook’un bu dijital parası “Libra Blockchain” ismi verişen open-source blockchain üzerinde çalışıyor.

Libra’nın bağlı olduğu rezerv ile ilgili ise şöyle deniliyor: “Libra gerçek varlıklar rezervi ile tam destekleniyor. Oluşturulan her Libra için Libra Rezervi’nde banka mevduatı ve kısa vadeli devlet menkul kıymetlerinden oluşan bir sepet tutulacak, gerçek değerine güven inşa edilecektir. Libra Rezervi, zaman içinde değerinin düşmemesi ve Libra’nın değerini korumak için görev yapacaktır.”

Libra aslında bir tür stabil coin olacaktır. Gerçek değeri de, gerçek varlıkların olduğu Libra rezervi tarafından garantilenecektir. Ayrıca Libra Ortaklığı da bu dijital paranın arzı ve rezerv ile olan ilişkisinden sorumlu olacaktır.

Whitepaperde ayrıca Libra Ortaklığı’ndan (Libra Association) bahsediliyor. Libra Ortaklığı ile ilgili ayrıntılar için aşağıdaki makaleye bakabilirsiniz.

İlgili: Libra whitepaperı dev ortaklıkları gözler önüne serdi

Libra başlangıçta izinli bir blockchain ile işleme başlayacaktır. Ancak amaç bunu izinsiz ağa dönüştürmektir.

 Libra ve Bitcoin farkı sadece birinin stabil olması mı?

Bitcoin, Facebook’un yeni dijital parasından çok farklıdır. En büyük fark Bitcoin’in merkezsiz olmasıdır. Bitcoin’i hiçbir kuruluş kontrol etmiyor. Facebook’ta ise bunun aksine Libra Association var. Bu kuruluşun ortaklarının Libra ve onun kullanımı üzerinde önemli ölçüde kontrolü bulunuyor.

Facebook’un dijital parası, ulusal paralar ve diğer varlıklara bağlıdır. Bu da Libra’nın değerinin, enflasyon ve bu paraların etkileri ile hükümetlerin kontrolüne dağlı olduğu anlamına geliyor. Bitcoin’in değeri ise hiç bir hükümete bağlı değildir.

İlgili: Goldbug Schiff: Facebook’un kripto parası Bitcoin için kötü

Ayrıca Bitcoin deflasyonisttir. Bitcoin’de en fazla 21 milyon coin olacaktır. Bu da enflasyona karşı koruma sağlıyor. Bunun aksine yukarı da belirtildiği gibi Libra’nın arzından Libra Ortaklığı sorumludur.

Son olarak Libra başlangıçta izin gerektiren bir blockchaine sahip olacaktır. Bu da madencilerin coin çıkarmaya başlamadan önce izin almaları gerektiği anlamına geliyor. Bitcoin blockchaininde ise izne gerek yoktur ve madenciler istedikleri zaman block çıkarmaya başlayabilirler.

Kaynak