BTC : 0.0008349 ₺ ETH : 2.2E-5 ₺ XRP : 19.09 ₺ LTC : 10460 ₺ USDT : 0.000196 ₺ XLM : 146.78 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Ethereum kurucusundan Satoshi Nakamoto kimliğini hakkında açıklamalar

Ethereum kurucusundan Satoshi Nakamoto kimliğini hakkında açıklamalar

Ethereum kurucusundan Satoshi Nakamoto kimliğini hakkında açıklamalar
0

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun kimliği henüz ortaya çıkmış değil. Ethereum kurucusundan Satoshi Nakamoto kimliğini ortaya çıkarmak için öneriler var.


Ethereum kurucusundan Satoshi Nakamoto kimliği hakkında öneriler

Satoshi Nakamoto, günlük işlem hacmi milyar dolarları aşan ve yazının kaleme alındığı saatte toplam piyasa değeri 130 milyar dolar civarından olan spekülatif finansal varlık olan Bitcoin’in mucidi olarak biliniyor. Bitcoin’i toplam piyasa değeri açısından bir uluslararası şirket olarak değerlendirirsek dünyanın en değerli ilk 50 şirketi arasında yer alıyor. Sıralamada Nike ve Costco  gibi şirketlerden daha değerli ve Shell gibi enerji devi şirketten hemen sonra yer alacaktı. Yani böyle bir şirketin CEO’sunun kurucusunun kimliği belli değil.

Nike şirketini düşünün! Pazar takibi, reklamlar, üretilen ürünlerin kontrolü, çalışanları maaşı ve binlerce konu için Nike CEO’su sürekli toplantı yapmalı ve şirketini kontrol etmeli. Nakamoto 2008 yılında bir sistem kuruyor ve ardından bu sistem saat gibi işliyor. Bitcoin’in bir CEO’su var mı veya yönetim merkezi? Tabi ki yok. Sistem tam takır işliyor. Nakomoto kimliği hakkında muhteşem gizem 10 yılı aşkın süredir esrarını koruyor.

Lütfen Bkz: Dikkat çeken Bitcoin istatistikleri

koinmedya_brave

Ethereum kurucusu Charles Hoskinson’a göre Satoshi Nakamoto, 1950-1960 yılları arasında doğdu ve o bir mühendis değil bir akademisyen. Hoskinson bu bilgilere basit bir stilistik analiz ile ulaşıyor. Stylometri yazılarda, geometrik şekillerde ve müzik notalarında uygulanabilen bir disiplin olup ve disiplin vasıtasıyla anonim eserlerin sahiplerine ulaşılabilir. Hoskinson, stylometrik yöntemlerin Bitcoin kodlarına ve Satoshi Nakamoto’nun “Bitcoin: A peer to peer electronic cash system” makalesine uygulanabilir. Nakomoto’nun yazdığı Bitcoin kodları ile benzer projelerin kodları kıyaslanarak Nakomoto’nun kimliği deşifre edilebilir.

Lütfen Bkz: Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesinde virüs vurgusu (?)

Charles Hoskinson, 2020 yılı için Bitcoin’in 100 bin dolara vurabileceğini iddia etti. Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte 7 bin doların üstünde tutunmak için mücadele veriyor. Charles Hoskinson’in tahminde haklı çıkması için BTC fiyatlarının 93 bin dolar daha artması gerekiyor. Şimdilik Hoskinson’ın tahmini tutmayacak gibi.

Kaynak