BTC : 82596 ₺ ETH : 2925 ₺ XRP : 1.911 ₺ LTC : 369.1 ₺ USDT : 7.576 ₺ XLM : 0.607 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum, ChainLink ve Cardano gibi efsane projelerin kaç kat kazandırdığını biliyor musunuz?

Ethereum, ChainLink ve Cardano gibi efsane projelerin kaç kat kazandırdığını biliyor musunuz?

Ethereum, ChainLink ve Cardano gibi efsane projelerin kaç kat kazandırdığını biliyor musunuz?
0

Ethereum, ChainLink ve Cardano gibi altcoinlerin yanı sıra kripto para dünyasındaki bir çok altcoin için geçtiğimiz birkaç yıl zorlu geçti.


Bitcoin hakimiyetini hesaba kattığımızda bu hakimiyet yüzdesinin 2018 yılındaki kripto balonunun zirvesinde % 35’li seviyelerde yer aldığını hatırlatalım. Sonrasında ise bu yüzde % 70’ler kadar yükseldi. Şimdilerde ise % 66 seviyelerinde yer alıyor.

Burada aslında altcoinlerin zayıf performansının son derece çarpıcı olduğunu görüyoruz. Ethereum 230 dolarlık fiyatıyla tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık % 85 daha düşük bir fiyattan işlem görüyor.

İlginizi çekebilir: Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

koinmedya_brave

XRP’de ise durum gerçekten içler acısı. XRP tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3 dolarlık fiyatlardan % 90’dan fazla düşüş gösterdi. Diğer altcoinler için de durum pek farklı değil.

Yine de, makro ölçek açısından bakıldığın yeşil rengi gösteren ve Bitcoin’den daha iyi performans sergileyen kripto para birimleri bulunuyor.

Kripto kazasına rağmen, yüzde bin kazandıran bazı ICO’lar var

Kripto veri analisti Vivek tarafından derlenen verilere göre, Cardano ve Binance Coin gibi, altcoin çöküşüne rağmen son yıllarda Bitcoin’den daha iyi performans gösteren birden fazla ICO projeleri bulunuyor.

ICO sırasındaki fiyatlarla bazı altcoinlerin mevcut fiyatlarıyla karşılaştırarak, aşağıdaki bilgileri veren Vivek çarpıcı gerçeği açığa çıkarıyor:

Ethereum, yüzde 77.800 kazanç ile en iyi performans gösteren ICO.

NEO yüzde 5,200 ile ikinci oldu.

Üçüncüsü, ICO’dan sora yüzde 4,800 artış gösteren Chainlink.

Chainlink dışında listelenen kripto varlıkların çoğuna baktığımızda, ICO’dan elde ettikleri kazançların 2018 boğa piyasasının zirvesinde daha da yüksek olduğunu da özellikle vurgulayalım.

Parabolik altcoin kazanım günleri geride kalmış olabilir

Bu kazançlara tekrar bakmak güzel olsa da, ICO’ların ve altcoinlerin ciddi anlamda parabolik karlar getirdiği günlerin artık geride kaldığını vurgulamamız gerekiyor.

Bu durum 2017/2018 yıllarında başlatılan birçok altcoin projesinin aslında değersiz ve zayıf olduğu, üzerinde yatırım yapılmaya değer bulunmadığı gerçeğine dayandırılabilir.

İlginizi çekebilir: Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Robinhood, Trello, Uber ve diğer teknoloji devlerinde bir melek yatırımcı olan Jason Calacanis, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak kripto para birimlerinin büyük çoğunluğunun düşüş yönlü bir trafik izlediğini söylüyor ve onları çöp olarak niteliyor:

“Tarihsel olarak, kripto projelerinin % 99’u yetkinlikleri ciddi anlamda sorgulanması gereken kişiler tarafından oluşturulan projeler olup bunların çöp olduğunu görüyoruz. Bunların sadece % 1’i dünyayı değiştirebilir. Müşterileriyle konuşabilmek için % 1’inin ürünlerini teslim etmesini bekliyorum.”

Bu eleştiriler yanında, Calacanis 2019 yılında Bitcoin’in 500-0 $’a düşeceğini söyleyen biri aynı zamanda. Ancak bu sözü söyledikten sonra Morgan Creek’ten Anthony Pompliano’ya servetinin bir kısmını Bitcoin‘e tahsis etmek istediğini dile getirerek en azından bir yön değişikliği yaptığını da hatırlatmakta fayda var.

Calacanis’in duyguları, borsa traderı Steve Burns ve True Ventures’ın genel ortağı Kevin Rose da dahil olmak üzere başkaları tarafından dile getirilen bir düşünce.  Her ikisi de kripto para piyasasının yüzde 99’unun “çöp” olduğunu ve sıfır dolara doğru yol aldığını dile getirmişti.

Kaynak