BTC : 80451 ₺ ETH : 1.753 ₺ XRP : 44.73 ₺ LTC : 7.636 ₺ USDT : 343.8 ₺ XLM : 0.2299 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoinAltcoin Haberleri
  3. Eşdeğer Token Teklifi (ETO) Nedir? ICO’dan Farkı Ne?

Eşdeğer Token Teklifi (ETO) Nedir? ICO’dan Farkı Ne?

Eşdeğer Token Teklifi (ETO) Nedir? ICO’dan Farkı Ne?
0

Eşdeğer Token Teklifi (ETO) nedir ne değildir yakından bakalım. Amerikan blockchain şirketleri ve düzenleyiciler kedi fare oyunu oynamaya devam ederken Avrupa’da bazı ilginç gelişmeler oluyor: Kripto topluluğu geçen hafta Malta’nın blockchain bazlı yeni düzenlemeleri geçiren ilk ülke olması nedeniyle büyük bir rahatlama hissetti. Sonunda yasal bir ICO’nun nasıl tutulacağı ile ilgili bir kılavuz uygulamaya konmuş oldu.


Eşdeğer Token Teklifi (ETO) Nedir ve Nasıl Çalışıyor?

Malta hükümeti daha önce örneği görülmemiş bir şekilde, yeni teknolojiler  ve şartlar için yeni yasalara ihtiyaç olduğunu kabul etti. Böylece yenilikleri reddetme riski  ya da herşeyi güvenlik ve yararlılığa göre etiketleme yerine nitelikli bir ölçeklendirme sistemi kullanmaya karar vermiş oldu. Bir uçta güvenlik, diğer uçta yararlılık. Fakat bazı şeyler bu ikisinin arasında,ortada olabilir-borsada bir dijital değerin ticaretinin yapılabilmesi gibi.

Ayrıca Bakınız: ICO Nedir?

Almanya da konu yasal ICO’lar olduğunda başı çeken ülkelerden. Gerçekten, zincir dışı şirketlere de fon artışı metodunu başarıyla uyguladılar. Böylece özel ya da kamusal şirketler -blockchain ya da diğer türlü –  yasal olarak uyumlu ICO’ları tutabilirler. Peki nasıl? Değerleri tokenize ederek, hisse senedi çıkararak ve eşdeğer token teklifi (ETO) ile.

koinmedya_brave

Eşdeğer Token Teklifi (ETO) Yasalar ile Uyumlu mu?

Eşdeğer Token Teklifi (ETO) nedir sorusuna yanıt verdikten sonra yasalar ile uyumlu olup olmadığına da bakalım. Alman yasalarının, şirketlerin hisselerini eşdeğer token formu halinde çıkarabilmesini sağlayacak iki hisse senedi  tanımlaması var. Bu tokenler yatırımcılara belli bir oranda oylama hakkı ve şirketin kısmi sahibi olma hakkı veriyor. Eşdeğer token çıkarabiliyor olmak çok ilginç çünkü tüm kayıtlı şirketlere değerlerini tokenize etme ve fon artışı kolaylığı sağlıyor.

Ayrıca Bakınız: Ters ICO Nedir?

Peki böyle bir şeyi neden yapmak istesinler? Pek çok neden var, fakat ana olarak onlara sermayenin kilidini açmalarını  sağlıyor. Mesela değerleri ve varlıkları likid olmayan üç yıllık bir şirket düşünün. Bunlar işlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları fonları kilit altından çıkarmak amacıyla token çıkarabilirler. ETO’lar yine blockchain şirketlerine fonlarını artırmanın ötesinde faydası olmayan sıradan, uygunsuz token çıkarma yerine bu fonları yasal olarak artırma fırsatı veriyor.

Ayrıca bakınız: Polymath Nedir?

ETOlar (bizim gördüğümüz ICO’ların aksine ) Almanya’da tamamen yasal. Çünkü tüm şirketler kayıtlı ve bu yüzden KYC ve AML gibi uygulamalarla uyumlu durumdalar. Blockchain teknolojisi ana akıma doğru daha fazla kayarken, ETO’lar için olasılıklar oldukça fazla. Tüm iş tiplerinin, kitle fonlaması mekanizması içinde günlük yatırımcı ile fon arttırmasını kolaylaştırıyorlar.

Mevcut Durum

Neufund,  finansal ürünlerin ve değerlerin blockchain üzerinden token olarak çıkarılmasını sağlayan bir Alman yatırım platformu. ETO sahasında bir öncü olan Neufund,  fon artış metodu ICO’yu  “çığır açıcı” olarak tanımlıyor. Günlük yatırımcılar tüm heyecanlandırıcı projelere dahil olabilir ve tüm şirketler bu yolla fon artışı sağlayabilir.

Neufund ETO’yu bir IPO’nun, ICO’nun ve VC halkasının avantajlarını birleştiren hibrid yatırım modeli olarak tanımlıyor.  Dikkati çeken topluluk yatırımcılarından bazıları Atlantic Labs ve Index Ventures. Ve şimdi mega borsa Binance de harekete geçmiş görünüyor.

Malta yerleşimli Founders Bank, Neufund ile ETO tutmaya başlayan en son şirket . Almanyada yasal olarak uyumlu ETO tutmak için şirket Almanya’da kayıtlı olmak zorunda değil. Ancak Neufund, Amerika gibi bazı devletlerle birlikte çalışamıyor.

Founders Bank, geleneksel bankacılık ile kripto arasında köprü olmayı amaçlayan, merkezci olmayan bir bankacılık çözümü. Neufund ile ETO tutan müşteriler bankanın küçük ortakları oluyor ve akıllı anlaşmalar temelinde blockchain tarzı bir yönetim ile, gelişim çözümleri için kararlar verebiliyorlar.

Ruhsat aldığında, Founders Bank dünyanın  merkezi olmayan ve topluluğun sahip olduğu ilk bankası olacak. Neufund’a göre Binance bankadan  %5 gelir elde etti. Demirleyen diğer yatırımcılar da toplamda 133 milyon Euro kazandı.

Avrupadaki bu çok heyecan verici gelişmelerle birlikte, bu durum Amerika’daki  blockchain şirketleri için bu ne anlama geliyor. 2018 gerçekten düzenlemeler yılı oldu ancak henüz yeni başlıyoruz. Bunun devam edip etmeyeceğini ve Avrupa’nın bu çarpıcı yarış rotasına devam edip etmeyeceğini izlemek ilginç olacak.

Eşdeğer Token Teklifi (ETO) nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bu konudaki görüşlerinizi bizimle paylaşın.

 

Etiketler: