BTC : 84115 ₺ ETH : 2919 ₺ XRP : 1.907 ₺ LTC : 367.5 ₺ USDT : 7.622 ₺ XLM : 0.5977 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. ECB eski Başkanı: “Bitcoin para değildir!”

ECB eski Başkanı: “Bitcoin para değildir!”

ECB eski Başkanı: “Bitcoin para değildir!”
0

Bitcoin para değildir! Bu yönde keskin bir eleştiri, Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkanı Jean-Claude Trichet’den geldi. Ona göre BTC, bir para biriminin sahip olması gereken özelliklerden yoksun.


Bitcoin para değildir!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkanı Jean-Claude Trichet, bir kez daha Bitcoin’in alternatif para birimi olabileceği görüşlerini eleştirdi. Daha önce Fransa Finans Bakanı olarak da görev yapan Trichet, kripto paraların gelecekte global bir para olarak kullanılması için gerekli özelliklere sahip olmadığı görüşünde.

SCMP’de yer alan bir yayına göre, eski merkez bankası yetkilisi Pekin’de düzenlenen 10. yıllık Caixin konferansında konuştu ve Bitcoin’in bir para birimi olarak kullanılmasını kınadı. Jean-Claude Trichet, BTC’nin volatilitesi ve düzenlenmeyen yapısından dolayı sektör ile ilgili endişelerini dile getiren merkez bankası başkanları ve geleneksel finansın önde gelen isimlerinden biri.

İlgili – BTC haftalık fiyat tahmini – Bitcoin’de daha fazla düşüş riski

koinmedya_brave

Jean-Claude Trichet şöyle konuştu: “Ben şiddetle Bitcoin’e karşı çıkıyorum ve bu konuda çok umursamaz davrandığımızı düşünüyorum.”

Çin’in başkenti Pekin’deki 10. yıllık Caixin konferansında bugün konuşan ECB eski başkanı, “Kripto paralar gerçek para değil ve bir para biriminin sahip olması gereken özelliklere de sahip değil.” ifadelerini kullandı.

Dahası ECB eski yetkilisine göre kriptoların bir spekülasyon varlık olarak kullanılması da doğru değil. Ona göre bu durum “sektör için sağlıklı değil.” Jean-Claude Trichet şunları da ekledi: “Kripto para biriminin temel varlıklara dayanması gerekiyorsa bile, çok fazla spekülasyon gözlemliyorum. Bu sağlıklı değil.”

Buna rağmen, dünya genelinden bir dizi banka son zamanlarda blockchain ve kripto paralara artan oranda bir ilgi gösteriyor.

Finans sektörünün yapı taşlarından kripto adımlar

Bitcoin, yapısı gereği merkez bankalarına karşı bir tehdit içeriyor. Buna rağmen dünya genelinden bir dizi merkez bankası kendi kripto parasını geliştirme yönünde adımlar atıyor. Buna Trichet’in eskiden başkanlık ettiği Avrupa Merkez Bankası da dahil. Kendi kripto paralarını çıkarmayı düşünen ve bu yönde artık çalışmaları olan diğer merkez bankaları arasında ABD’nin Fed’i ve Çin’in merkez bankası da var.

İlgili – FED kripto paralar için önemli bir adım attı

Rhythm (@Rhythmtrader) ise bu konuda şöyle bir tweet paylaştı: “Son dakika: Avrupa dijital parası önümüzdeki birkaç ay içinde açıklanabilir. Şu an üzerinde çalışılıyor. On yıl önce Bitcoin fikrine gülen hükümetler, bankalar ve kuruluşlar şimdi onu taklit etmeye çalışıyor.”

Kaynak

Etiketler: