BTC : 80704 ₺ ETH : 1.779 ₺ XRP : 43.9 ₺ LTC : 7.728 ₺ USDT : 336.2 ₺ XLM : 0.2301 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Fransa dijital euro testini başarıyla gerçekleştirdi!

Fransa dijital euro testini başarıyla gerçekleştirdi!

Fransa dijital euro testini başarıyla gerçekleştirdi!
0

Dijital euro, dijital dolar ve dijital yuan gündemimizde yer almaya başlayan dijital paralar. Kripto para değiller ve gerçek paranın yerini alabiliyorlar. Fransa dijital para testini gerçekleştirdi.

Dijital Euro testi

Fransa merkez bankası tarafından ilk defa yapılan dijital Euro testi başarıyla gerçekleştirildi. 14 Mayıs’da uygulaması yapılan çalışmada blockchain geliştirme ekibi dijital paranın sunulması için görevlendirilmişti. Société Générale tarafından arz edilen dijital tahvil sorununu çözmek için planlanmıştı.

44 milyon değerindeki senetler doğrudan  kamu blockchainine kayıtlı tahvil tokeni olarak piyasaya sürüldüler. Banka tarafından tamamiyle resmi olarak onaylanmıştı bu tokenler. Banka aynı anda arz edene ödemeyi dijital  euro olarak yaptı.

Bu olay dijital para alanında bir köşe taşı hükmünde.  Bu denemenin sonucu gelecek haftalarda daha fazla test işleminin titizlikle yapılmasını gerekli kılacak.  Société Générale. bu konuda şunları söylüyor: ” Bu deney mali tahvillerin dijital olarak sunulmasındaki  ve bankalar arası çözümler için merkez bankası dijital parası ile teslim edilmesindeki kullanışlılığını ortaya koyuyor.”

koinmedya_brave

Mayıs 20’deki açıklamada Société Générale bu teknolojinin  ekonominin ” sorunsuz finanslanması” na  doğru işi yönelttiğini söyledi.

“Otomasyona kapı aralıyor ve ödeme süreçleri kısalıyor, piyasa alt yapısı basitleştirilmiş oluyor ve güvenlik alanı güçleniyor”

CBDC devlet destekli dijital para-temelinde kripto para gibi ama merkez  bankası tarafından düzenleniyor ve basılıyor.

Fransa Avrupa’da liderliği ele alıyor

dijital euroFransa Merkez bankasının başarılı deneyi Vali François Villeroy de Galhau için bir darbe niteliğini taşıyordu bir yandan. Aralık 2019’da yaptığı bir konuşmada 2020’de bir zamanda bir CBDC’yi test etme için gösterdiği kararlılığından söz etmişti  vali.

O sırada  Vali Villeroy de Galhau, iki farklı CBDC’nin eninde sonunda yan yana var olabileceğini öne sürmüştü. “Finans sektörü oyuncuları arasındaki ödemeler için” toptan satış “olarak adlandırılan bir para birimi, blockchain teknolojisini ve akıllı sözleşmeleri kullanır”  iddiasında bulunmuştu. “Daha basit ve perakende işlemlere daha uygun” tüketici odaklı dijital para birimini övgüyle tanıtan vali bu özel varlığın blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmeyebileceğini de ima ediyordu.

Daha sonra bir buçuk ay önce Fransa Merkez bankası,  teknolojik deneye katkıda bulunmak isteyen finans kuruluşlarından başvuru kabul etmeye başladı.

Dolar için tedbirler

dijital euro

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke olmak için çabalıyorlar.  ABD ‘de ise  Hazine Bakanı Steven Mnuchin 6 Aralık’ta ABD’nin en erken 2025’ten önce dijital bir dolar peşinde koşma planının olmadığını söyledi.

Geçen ay, Çin nihayet dört şehirde dijital yuanını test etmeye başladığını doğruladı. Çin Merkez Bankası 2014 yılında CBDC ile ilgili araştırmaya başladığını ve Ocak ayında temel bir tasarımı tamamladığını söylüyordu.

Pekin, özellikle bir CBDC’yi piyasaya sürmek için bir başlangıç ​​yapmak istiyor. Büyük bir merkez bankası tarafından verilen başarılı bir dijital para birimi, uluslararası para birimi olarak kullanılabilir; bu da potansiyel olarak ABD dolarının rolünü dünya rezerv para birimi olarak değiştirebilir.

Geçen Ağustos ayında, Bank of England’ın valisi Mark Carney tam da bunu önerdi. Böyle bir dijital varlık, 2019 Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda “ABD dolarının küresel ticaret üzerindeki otoriter etkisini azaltacaktır” dedi.

Daha sonra Ocak ayında, İngiltere Bankası kendi CBDC’lerini yayınlayıp yayınlamayacaklarını araştırmak için diğer merkez bankalarıyla bir çalışma grubu oluşturduğunu açıkladı. İsveç, İsviçre, Japonya ve Kanada’daki kurumlar – Euro’yu denetleyen Avrupa Merkez Bankası ile birlikte bu işe dahil oldular.

Dijital paraların fiyat paraların yerini almayacağını kim iddia edebilir ki. Aynı zamanda doların hakimiyeti de bu gidişle azalabilir. Amerika bu konuda adım atmakta yavaaş davranıyor, sanırım işin farkına vardığında iş işten geçmiş olacak. Türkiye kendi parasını çıkaracak mı peki? Türkiye’nin bu konuda 5 yıllık bir planı olduğu gelen haberler arasında. Bakalım neler olacak?

Bknz: CBDC dijital para rehberi: CBDC dijital paralar nedir? 10 soruda CBDC coin!

Kaynak