BTC : 79012 ₺ ETH : 2770 ₺ XRP : 2.191 ₺ LTC : 409.2 ₺ USDT : 6.979 ₺ XLM : 0.7438 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor
0
huobi_koinmedya

DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor. Bilinen en eski blok zincirlerinden biri olan DigiByte, birçok yatırım uzmanı tarafından değeri henüz tam olarak fark edilememiş bir proje olarak değerlendiriliyor.


DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile iddialı

Bazı kaynaklarda DigiByte’ın bir Bitcoin ya da Litecoin forku olduğuna dair bilgilere rastlansa da aslında bu ifade ile anlatılmak istenen, DigiByte’ın tıpkı onlar gibi UTXO (Harcanmamış işlem çıktısı) temelli bir blok zinciri olduğu ve aynı protokolü temel aldığıdır. DigiByte herhangi bir projenin forku olmayıp 10 Ocak 2014 de kendi genesis bloğu üzerinde çalışmaya başlamış özgün bir zincirdir.

Ekim 2013 de DigiByte’ın yaratıcısı Jared Tate, Satoshi Nakamoto’nun orjinal Bitcoin koduna ve merkeziyetsiz P2P felsefesine sadık kalarak, daha güvenli, hızlı ve ölçeklenebilir bir blok zinciri yaratmak için işe koyulmuştur. Bugün geldiğimiz noktada bu amaca ulaşmak için gereken geliştirmelerin hepsinin DigiByte topluluğu tarafından birer birer başarıyla hayata geçirildiğini görüyoruz. Bu geliştirmeleri daha iyi anlayabilmeniz için gelin önce ana hatlarıyla bir UTXO Blockchain nasıl çalışır ona bakalım.DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

 

koinmedya_brave

Bitcoin, Litecoin ve DigiByte gibi PoW yani Proof of Work (İş kanıtı) prensibi ile çalışan ve mining ile yeni koinlerin üretildiği merkeziyetsiz blok zincirlerinde madenciler çok kritik bir göreve sahiptir. Madenciler ağ üzerinde yayınlanan her işlemin geçerliliğini kontrol edip onaylayarak blok zincirine eklenmelerini sağlamakla yükümlüdürler.

Yaptıkları bu işin karşılığında ise keşfettikleri her yeni blok için önceden belirlenen blok ödülü kadar yeni koin üretmeye hak kazanırlar. Yeni blokları keşfetmek için birbirleri ile yarışan madenciler, belirli algoritmalardaki bir dizi şifreyi ilk çözen olabilmek için işlem güçlerini (Hash) ortaya koyarlar.

Ağdaki madenci sayısı ve hash gücü ne kadar yükselirse, çözülecek şifrenin zorluk derecesi de buna paralel olarak o denli yükselmektedir. Bitcoin 2 haftada bir, Litecoin ise 3 günde bir ağdaki hash gücünü yeniden ölçüp zorluk derecesini güncellemektedir.

Örneğin:

Bitcoin ağında 100 madenci var ve 100 birimlik hash gücüne sahipler. Yeni blokların bulunma zorluğu da bu güce paralel olarak 100 düzeyinde olsun. Birden bu 100 madencinin 90’ı işi bırakırsa ne olur? Kalan 10 madenci 10 birimlik hash güçleri ile 100 birim hash gücü gerektiren zorluk düzeyine sahip bir şifre ile baş başa kalırlar. Ta ki Bitcoin ağı 2 haftalık döngü sürecini tamamlayıp zorluk düzeyini 10 madenciye uygun olacak şekilde yeniden ayarlayana kadar. Peki bu süreçte neler yaşanabilir? Yeni blokların bulunması dolayısıyla işlemlerin onaylanması anormal derecede uzun süreler almaya başlar hatta belki hiç yeni blok bulunamayabilir ve sistem tamamen durur. Böyle bir senaryonun gerçekleşme ihtimalinin zor olduğunu düşünüyorsanız Bitcoin hash gücünün %70 Çin kaynaklı olduğunu hatırlatmak isterim.

koinmedya_brave

Çözüm: DigiShield.

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

28 Şubat 2014 tarihinde DigiByte topluluğunun hayata geçirdiği ilk geliştirme olan DigiShield sayesinde zorluk düzeyi bulunan her yeni bloktan sonra tekrar ayarlanabiliyor. DigiByte’ın 15 saniyelik blok süresi ile düşünürsek bu gerçek zamanlı zorluk ayarlaması anlamına geliyor. Yani madenci sayısı ve hash gücünde oluşabilecek anormal boyuttaki artış veya düşüşler karşısında DigiByte Blockchain anında zorluk düzeyini güncelleyerek sorunsuzca çalışmaya devam edebiliyor. Blok zinciri güvenliğinde çığır açan bu teknoloji bugün zCash ve DogeCoin‘in de aralarında olduğu 10’un üzerinde blok zinciri tarafından uyarlanarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bir diğer senaryomuz ise %51 atağı. Belki zaman zaman hepinizin aklına şu sorular gelmiştir; 21 Milyon adet üretilecek olan Bitcoin den acaba daha fazla üretme ihtimali yok mu? Önceden belirlenen kurallar değiştirilemez mi? Değiştirilirse ne olur? Üzerinde konsensüs sağlanan çekirdek kodunu birisi keyfi olarak değiştirmeye kalkar ise bu yeni kod dizeleri ağdaki orjinal koda sahip ve çoğunluğu elinde bulunduran madenciler tarafından reddedilir ve dışlanarak blok zincirine eklenmez. Peki ağdaki art niyetli madencilerin %51’i bir araya gelir ve çoğunluğu sağlayıp bu yönde bir girişimde bulunursa ne olur? Orjinal koda sahip madenciler azınlığa düşeceği için bir sürü sahte blok ve koin üretilip zincire eklenebilir! Bitcoin madencilik gücünün %70’inin Çin de bulunduğunu hatırlıyorsunuz değil mi?

Çözüm: MultiAlgo.

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

1 Eylül 2014 tarihinde DigiByte topluluğunun hayata geçirdiği ikinci geliştirme olan MultiAlgo mining sayesinde madenciler 1 yerine birbirinden bağımsız ve eşit ağırlığa sahip 5 farklı algoritma ile yeni blokları bulmaya başladılar. Bu sayede tek bir algoritmada art niyetli madenciler %51’in çoğunluğa ulaşsa bile diğer algoritmalar da hesaba katılınca bu art niyetli girişim ancak %10 düzeylerine denk geliyor. Bu eşsiz teknoloji sayesinde bugün Bitcoin ağının 70’ini elinde bulunduran Çin’li madencilerin hepsi birden aynı anda DigiByte kazmaya başlasa bile burada en fazla %20 çoğunluğa erişebiliyorlar. Peki kullanılan 5 farklı algoritmanın DigiShield’ın sağladığı gerçek zamanlı zorluk ayarlaması ile uyumu nasıl sağlanabilir?

Çözüm: MultiShield.

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

1 Aralık 2014 tarihinde DigiByte topluluğunun hayata geçirdiği üçüncü geliştirme olan MultiShield temelde DigiShield’ın sağladığı özelliklerinin 5 farklı algoritmaya senkronize olarak uygulanması anlamını taşıyor. Böylece her algoritma bir diğerinden bağımsız olarak kendi zorluk seviyesini gerçek zamanlı olarak ayarlayabiliyor. Bu sayede hem ani hash gücü dalgalanmaları hemde art niyetli madenci ataklarına karşı DigiByte dünya üzerindeki en güvenli UTXO blok zinciri olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Hız ve ölçeklenebilirlik sorunlarına gelecek olursak, Bitcoin’in saniyede 8 işlem kapasitesi sunduğunu ve 10 dakikalık blok sürelerine sahip olduğunu görüyoruz. Bu kısıtlı kapasite yüzünden kullanıcılar işlemlerinin ilk blokta onaylanmasını sağlayabilmek için madencilere ödenen ağ ücretini yükseltmek durumunda kalıyorlar. Çünkü madenciler işlemleri onaylarken en yüksek işlem ücretini ödeyene öncelik tanıyor. Bu durum yüksek işlem ücreti ve uzun onay süresi gibi çözülmesi gereken ciddi problemler ortaya çıkarıyor. Bitcoin core ekibi bu sorunların üstesinden gelmek için merkezileşme ve güvenlik gibi birçok tartışmayı beraberinde getiren Lightning Network katmanını kullanmaya çalışıyor.

Çözüm: DigiSpeed.

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

4 Aralık 2015 tarihinde DigiByte’ın hayata geçirdiği dördüncü geliştirme olan DigiSpeed ile DigiByte 15 saniyelik blok süreleri kullanmaya başladı. SegWit etkisi ile saniyede 560’ı bulan işlem kapasitesi sayesinde farklı katmanlara ihtiyaç duyulmadan tüm ölçekleme sorunu blok zinciri üzerinde çözülebiliyor. İşlemler yok denilebilecek kadar düşük ücretler ile 15 saniye içerisinde onaylanıyor. DigiByte şu anki kapasitesiyle ilk 50 blok zincirinin mevcut işlem yükünün toplamından fazlasını hiçbir sorun yaşamadan karşılayabiliyor.

Konu anonimliğe geldiğinde şeffaflık odaklı Bitcoin protokolünü temel almış olan UTXO blok zincirlerinin, Monero ve zCash gibi tamamen gizlilik odaklı projelere nazaran pek bir şey sunmadığını herkes bilir. Ancak bu durum hiçbir gizlilik özelliğine sahip olamayacakları anlamına da gelmiyor.

Çözüm: Dandelion++.

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

3 Mayıs 2019’da yayınlanan DigiByte Core v7.17.2’nin en önemli yeniliklerinden biri olan Dandelion++ protokolü, işleminizin nereden gönderildiğini bulmayı zorlaştırarak ip adresinizin ve fiziksel konumunuzun gizliliğini korumaya yardımcı olur. Geleneksel yöntem ile blok zinciri üzerinde bir işlem gerçekleştirdiğinizde, bağlı olduğunuz tüm düğümlere eş zamanlı olarak A noktasından B noktasına gönderi yapmak istediğinizi söylemiş olursunuz. Dandelion++ kullanıldığında ise işleminiz önce tek bir kişiye gönderilir ve o da bu işlemi başka bir kişiye gönderir. Kısa bir süre bu şekilde kişiden kişiye rastgele sıçramalar yapıldıktan sonra işlem tüm ağa duyurulur.

Günümüzde blok zincirlerinin üstesinden gelmek zorunda olduğu bir diğer zorluk ise ASIC cihazların hash gücü üzerindeki hakimiyeti. Büyük madencilik şirketleri tarafından çok sayıda algoritmayı kazabilecek şekilde ve oldukça yüksek miktarlarda üretilen bu cihazlar kolaylıkla satın alınabiliyor ve kiralanabiliyor. Bu durum art niyetli grupların blok zinciri üzerinde hakimiyet kurabilmesine zemin hazırlıyor.

Çözüm: Odocrypt.

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

DigiByte topluluğu, 21 Temmuz 2019’da zincir bölünmesi yaşamadan başarılı bir Hard Fork ile aktive ettiği Odocrypt, 10 günde bir yapısını değiştirerek kendisini ASIC cihazlar tarafından kazılması son derece verimsiz bir algoritma haline getirebiliyor. FPGA cihazlar ile rahatça kazılabilen Odocrypt bu sayede DigiByte’ın hash gücü içerisindeki bireysel madencilerin sayısının ve gücünün artmasına da katkıda bulunuyor.

Karşılaştırmak gerekirse aşağıdaki grafiklerden Litecoin hash gücünde %51 çoğunluğa ulaşmak için sadece 3 madencilik havuzunun birleşmesi yeterliyken bu sayının DigiByte’da çok daha yüksek olduğu rahatlıkla görülebiliyor. Ancak bununla da yetinmeyen DigiByte topluluğu bir diğer ASIC dirençli algoritma olan ve GPU ile kazılabilen ProgPoW’u da yakın zamanda blok zincirlerine entegre ederek bu konuda bir gelişme daha yapmayı planladıklarını duyurdular.

Digibyte – Litecoin farkı

DigiByte topluluğu DigiByte topluluğu 2020’de teknolojisi ile ön plana çıkmayı planlıyor

 

Herkes blok zincirlerinin para birimi taşımaktan çok daha fazlası için kullanılabileceğini duymuştur ancak bu konularla ilgili gerçek dünyada kullanım alanlarına nadiren rastlanır.

DigiByte topluluğu tarafından uyarlanan Digi-ID teknolojisi sayesinde public/private key şifrelemesi kullanılarak kullanıcı adı, şifre ve 2FA kullanımına gerek kalmaksızın güvenli ve kolay kimlik doğrulama mümkün hale geliyor. Her geçen gün daha fazla web sitesi* tarafından tercih edilen ve birçok uygulama** tarafından desteklenen Digi-ID, sadece kullanıcıların güvenliğini sağlamakla kalmıyor aynı zamanda kendisini kullanan platformları da hassas kullanıcı bilgilerini koruma zahmetinden kurtarıyor.

* Changeangel, AntumID, AbsoluteJobs, 1in256, CryptoBantam, Hashaltcoin

** DigiByte iOS / Android, Coinomi iOS / Android, DigiID Android, AntumID iOS / Android

DiguSign ve V-ID gibi veri doğrulama hizmetleri önemli dokümanların orijinalliğini onaylamak için DigiByte blok zincirine güveniyor.

Ayrıca gerçek dünyada karşılaşabileceğiniz hemen her türlü fiziksel varlığın güvenli ve dijital yansımasının DigiByte blok zinciri üzerinde yaratılmasına imkan tanıyan DigiAssets protokolü sayesinde DigiByte her geçen gün Ethereum’un ERC20 protokolüne daha iyi ve ölçeklenebilir bir alternatif olma yolunda gelişimine devam ediyor.

Etiketler: