1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Popüler DeFi platformunda multi milyon dolarlık hack!

Popüler DeFi platformunda multi milyon dolarlık hack!

Popüler DeFi platformunda multi milyon dolarlık hack!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yine DeFi yine hack! Blockchain tabanlı merkezsiz finans (DeFi) protokolü Ankr, platformun multi-milyon dolarlık bir hack saldırısına uğradığını doğruladı. Saldırının hedefi ise, Binance Coin’in ödül tokeni ‘aBNB’ oldu!

DeFi platformu Ankr hack saldırısına uğradı!

Blockchain tabanlı merkezsiz finans (DeFi) protokolü Ankr, platformun perşembe günü çok büyük bir saldırıya uğradığını açıkladı. Resmi Twitter sayfasından paylaştığı tweete göre, Ankr, “aBNB tokeni istismar edildi”. Ve DeFi platformu şu anda, hacklenen tokenin alım satım işlemlerini hızlı bir şekilde askıya almak için çeşitli borsalarla birlikte çalışıyor.

 

 

Basına yansıyan haberlere göre, protokolde stake edilen BNB için ödül olarak verilen bir token olan Ankr Reward Bearing Staked BNB (aBNBc)’nin, saldırgan tarafından 20 trilyon adet basıldığı iddia edildi. DeFi platformunda gerçekleştirdiği saldırı sonrası hacker, Uniswap, Tornado Cash ve çeşitli köprüler gibi hizmetleri kullanarak, bu fonların bir kısmı ile yaklaşık 5 milyon USD Coin (USDC) elde etmeyi başardı.

 İlginizi çekebilir:

Popüler DeFi platformunda multi milyon dolarlık hack!

 

Hackerların hedefindeki token ‘aBNB’

Daha önce BNB zinciri, Ankr aracılığıyla likit staking özelliği başlatmıştı. BNB tokenlerinin likit staking sözleşmesine tahsis edilmesi ve stake edilen BNB karşılığında da aBNBc’nin satın alınması yoluyla, kullanıcılar getiri elde etmeye başlamıştı.

Saldırıdan sonra ise, aBNBc tokeninde ani bir fiyat düşüşü yaşandı. Ödül tokeni yaklaşık %99,51 oranında düştü. Ve CoinMarketCap verilerine göre, şu anda yaklaşık 1,52 dolardan işlem görüyor.

Bu arada istismarın, protokolün akıllı sözleşmesinde bulunan bir hatadan veya özel anahtarların ele geçirilmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. 

Bununla birlikte, istismarın ardından Ankr, Twitter’da şu anda Ankr Staking’te herhangi başka bir varlık için risk olmadığını ve altyapı hizmetlerinin tamamının etkilenmediğini açıkladı.

İlginizi çekebilir: