1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. USD Coin nedir ve ne işe yarar? USDC ne kadar güvenli?

USD Coin nedir ve ne işe yarar? USDC ne kadar güvenli?

USD Coin nedir ve ne işe yarar? USDC ne kadar güvenli?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

USD Coin ya da USDC, değeri ABD Doları’na bağlı bir stabil coin (stablecoin). Bu stabil coin kripto sektörünün en büyük borsalarından biri olan Coinbase ve Circle tarafından yönetiliyor. Piyasa değerine göre en büyük 4. kripto para olan USDC ile ilgili ayrıntılara bakalım.


USD Coin nedir?

USD Coin (USDC), değeri ABD Doları’na bağlı olan bir stabil coin. Benzer projeler ile kıyaslandığında daha yeni sayılabilir. USDC, 26 Eylül 2018 tarihinde Circle ve Coinbase’in ortak girişimi sonucu çıkarılmıştı.

USDC, değeri ABD Doları’na bağlı olan Tether (USDT) ya da TrueUSD (TUSD) gibi stabil coin projelerine bir alternatif sunuyor.

Özet olarak söyleyecek olursa, USD Coin, ABD Doları’nı tokenize eden ve onun internet ile halka açık blockchainlerde kullanımına yardımcı olan bir hizmet. Buna ek olarak USDC tokenler her zaman yeniden ABD Dolarına dönüştürülebilir. USDC tokenleri çıkarma ve onları geri dolara dönüştürme işlemleri ise ERC-20 akıllı sözleşmesi üzerinden gerçekleştiriliyor.

USDC gibi stabil coinler üzerinden ABD Doları’nı blockchaine taşımak, onları dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerine göndermeye izin veriyor. Ayrıca stabil coinler, kripto para birimlerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı da sağlıyor. İlaveten, ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar sunuyor.

İlgili – Stabil coinler ne işe yarar?

USD Coin (USDC) ne için kullanılıyor?

Değeri ABD dolarına bağlı olan USDC’nin başlıca amacı, geleneksel para birimleri ile kıyaslandığında para transferlerini daha hızlı ve daha düşük maliyetli yapmak. Buna ek olarak Bitcoin gibi kripto paralardaki yüksek volatiliteyi düşürmek için de kullanılıyor.

USD Coin’in arkasında kim var?

Kripto para şirketi Circle’da son günlerin en önemli adımı!

USD Coin, Circle ve Coinbase ortaklığı olan Centre konsorsiyumu tarafından geliştirildi. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Centre tarafından geliştirildi. Circle ve Coinbase ise ilk defa ticari olarak USDC çıkaran şirketler. Yani, USDC, bu iki büyük kripto kuruluşu tarafından yönetiliyor ve piyasaya sürülüyor.

Circle, 2013 yılında girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından kuruldu.

USD Coin (USDC) nasıl çalışıyor?

Stabil coin USDC havadan basılmıyor. Circle, piyasaya sürülen her bir USDC tokenin arkasında bir dolar olmasını garanti altına alıyor. ABD Doları’nı USDC tokene dönüştürme sürecine ise tokenizasyon deniliyor.

İlgili – Kripto para piyasalarında tokenizasyon nedir?

ABD Doları’nı (USD) USD Coin coine dönüştürme üç aşamalı bir süreç:

  1. Kullanıcı, token çıkaran banka hesabına USD gönderir.
  2. Tokeni çıkaran taraf, eşdeğer miktarda USDC oluşturmak için USDC akıllı sözleşmesini kullanır.
  3. Yeni basılan USDC kullanıcıya verilirken, bunun için verilen ABD Doları ise rezervde tutulur.

dijital euro

Aynı süreç, bu sefer ters olarak USDC’yi ABD Doları’na dönüştürmek için kullanılıyor.

En popüler stabil coin Tether’den (USDT) farklı olarak, USD Coin’in kurucuları, eşdeğer fiat para biriminin tam rezervlerini korumak için tam şeffaflık sağlamak ve bir dizi finansal kurumla çalışmakla yükümlü.

USD Coin (USDC), Temmuz 2022 itibariyle 55 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri ile Bitcoin, Ethereum, Tether’den sonra kripto para piyasasının en büyük 4. coini. Yaşanan ayı piyasasından Binance Coin’in piyasa değeri gerilerken, USDC de bir adım yukarı yükselmiş oldu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.