fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. USD Coin nedir? USDC ne kadar güvenli?
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

USD Coin nedir? USDC ne kadar güvenli?

USD Coin nedir? USDC ne kadar güvenli?
0

USD Coin ya da USDC, değeri ABD Doları’na bağlı bir stabil coin. Bu stabil coin kripto sektörünün en büyük borsalarından biri olan Coinbase ve Circle tarafından yönetiliyor.

USD Coin nedir?

USD Coin (USDC), değeri ABD Doları’na bağlı olan bir stabil coin. Benzer projeler ile kıyaslandığında daha yeni sayılabilir. USDC, 26 Eylül 2018 tarihinde Circle ve Coinbase’in ortak girişimi sonucu çıkarılmıştı.

USDC, değeri ABD Doları’na bağlı olan Tether (USDT) ya da TrueUSD (TUSD) gibi stabil coin projelerine bir alternatif sunuyor.

Özet olarak söyleyecek olursa, USD Coin, ABD Doları’nı tokenize eden ve onun internet ile halka açık blockchainlerde kullanımına yardımcı olan bir hizmet. Buna ek olarak USDC tokenler her zaman yeniden ABD Dolarına dönüştürülebilir. USDC tokenleri çıkarma ve onları geri verme işlemleri ise ERC-20 akıllı sözleşmesi üzerinden gerçekleştiriliyor.

USDC gibi stabil coinler üzerinden ABD Doları’nı blockchaine taşımak, onları dakikalar içinde dünyanın herhangi bir yerine göndermeye izin veriyor. Ayrıca stabil coinler kripto para birimlerine çok ihtiyaç duyulan istikrarı da sağlıyor. İlaveten, ticaret, borç verme, riskten korunma ve daha fazlası için yeni fırsatlar sunuyor.

İlgili – Stabil coinler ne işe yarar?

USD Coin’in arkasında hangi ekip var?

Kripto para şirketi Circle’da son günlerin en önemli adımı!

USD Coin, Circle ve Coinbase ortaklığı olan Centre konsorsiyumu tarafından geliştirildi. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Centre tarafından geliştirildi. Circle ve Coinbase ise ilk defa ticari olarak USDC çıkaran şirketler.

Circle, 2013 yılında girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından kuruldu.

USD Coin (USDC) nasıl çalışıyor?

Stabil coin USDC havadan basılmıyor. Circle, piyasaya sürülen her bir USDC tokenin arkasında bir dolar olmasını garanti altına alıyor. ABD Doları’nı USDC tokene dönüştürme sürecine ise tokenizasyon deniliyor.

ABD Doları’nı (USD) USD Coin coine dönüştürme üç aşamalı bir süreç:

  1. Kullanıcı, token çıkaran banka hesabına USD gönderir.
  2. Tokeni çıkaran taraf, eşdeğer miktarda USDC oluşturmak için USDC akıllı sözleşmesini kullanır.
  3. Yeni basılan USDC kullanıcıya verilirken, bunun için verilen ABD Doları ise rezervde tutulur.

dijital euro

Aynı süreç, bu sefer ters olarak USDC’yi ABD Doları’na dönüştürmek için kullanılıyor.

En popüler stabil coin Tether’den (USDT) farklı olarak, USD Coin’in kurucuları, eşdeğer fiat para biriminin tam rezervlerini korumak için tam şeffaflık sağlamak ve bir dizi finansal kurumla çalışmakla yükümlü.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.