Loading...
btc
BTC
0.61%
Bitcoin
67.063,81 USDT
eth
ETH
0.31%
Ethereum
3.514,46 USDT
bch
BCH
0.81%
Bitcoin Cash
394,45 USDT
xrp
XRP
3.42%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
-0.15%
Litecoin
73,29 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
594,80 USDT
sol
SOL
2.67%
Solana
173,65 USDT
avax
AVAX
2.18%
Avalanche
28,78 USDT
ada
ADA
-0.7%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.3%
Poladot
6,32 USDT
doge
DOGE
6.74%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
1.72%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. Avrupa Merkez Bankasından kritik Bitcoin uyarısı

Avrupa Merkez Bankasından kritik Bitcoin uyarısı

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ECB’ye göre Bitcoin’i teşvik etmek bankaların itibarına zarar verebilir. Avrupa Merkez Bankası, kripto para biriminin görünürdeki sakinliğinin büyük olasılıkla ortadan kalkacağını ve fiyatların daha da düşeceğini savunarak, bankaları Bitcoin yatırımlarını teşvik etmeye karşı uyardı.

Avrupa Merkez Bankası Bitcoin için uyardı

Kurumun üst düzey yöneticileri Ulrich Bindseil ve Jürgen Schaaf tarafından Çarşamba günü “Bitcoin’in Son Direnişi” olarak adlandırılan bir blogda, bankaların elde edebilecekleri kısa vadeli karlara rağmen Bitcoin’i teşvik ettikleri için uzun vadeli itibar zararlarına maruz kalma riskini aldıklarını belirttiler. Banka, BTC’de daha fazla düşüşün müşteri ilişkilerine zarar vereceği ve tüm sektörde itibar zedelenmesine yol açacağı konusunda uyardı.

Banka, “Bitcoin ne bir ödeme sistemi ne de bir yatırım biçimi olarak uygun görünmediğinden, yasal açıdan ele alınmamalı ve bu nedenle meşrulaştırılmamalıdır” diye uyarıda bulundu. CoinMarketCap’in verilerine göre, Kasım 2021’de 69.000 $ ile zirve yapmasına rağmen, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi %75’e kadar düştü. Bu ayın başlarında, FTX’in çöküşü, Bitcoin’in fiyatını iki günden kısa bir süre içinde %20’nin üzerinde düşürdü.

Bitcoin

ECB’ye göre, Bitcoin kounusunda en kötüsü henüz görülmedi. Banka yetkilileri tarafından yapılan açıklama şöyle: “Bitcoin savunucuları için, görünen stabilizasyon, yeni zirvelere giden yolda bir soluklanma sinyali veriyor. Bununla birlikte, daha büyük olasılıkla, ilgisizliğe giden yoldan önceki yapay olarak teşvik edilen son bir nefestir . Bu, FTX iflas edip Bitcoin fiyatını 16.000 USD’nin çok altına göndermeden önce zaten öngörülebilirdi.”

ECB ayrıca, Bitcoin’in on yıldan uzun bir süre önce yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından amaçlanan mevcut parasal ve finansal sistemin üstesinden gelme yeteneğini de sorguladı. Küresel bir merkezi olmayan dijital para birimi olarak pazarlanmasına rağmen, Bitcoin’in kavramsal tasarımı ve teknolojik eksiklikleri, onu bir ödeme aracı olarak sorgulanabilir hale getirdi. Yekililere göre, “Gerçek Bitcoin işlemleri hantal, yavaş ve pahalıdır. Bitcoin, yasal gerçek dünya işlemleri için hiçbir zaman önemli ölçüde kullanılmadı.”

bitcoin

Banka ayrıca, emlaktan farklı olarak, Bitcoin’in çekim oluşturamayacağını veya metalar gibi verimli bir şekilde kullanılamayacağını savundu; bu nedenle, bir yatırım olarak uygun değildi. Bankaya göre, “Bitcoin’in piyasa değeri bu nedenle tamamen spekülasyona dayanıyor.” ECB’nin uyarısına rağmen, Avrupa bankaları, AB üye devletlerinin MiCA düzenlemesini geçici olarak ortadan kaldırmasıyla devam eden kripto kışına rağmen kripto havuzlarına sessizce giriyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.