1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Coinbase ve Apple arasında kripto savaşı

Coinbase ve Apple arasında kripto savaşı

Coinbase ve Apple arasında kripto savaşı
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, Apple’dan gelen dayatmalar sonucu bazı özelliklerini kapatmak zorunda kaldığını duyurdu. Dev teknoloji şirketi ile kripto borsa arasında yaşananların ayrıntılarına bakalım.


Coinbase ve Apple arasında kripto savaşı

Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası Coinbase, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple’la sorun yaşıyor. Buradaki anlaşmazlıktan dolayı Coinbase Wallet bazı özelliklerini kapatmak zorunda kaldı. Çünkü Apple’ın bazı politikalarını uygulayamıyor. Sonuç itibariyle kripto borsa bazı konularda çıkmaza girdi.

Coinbase Wallet’e Apple darbesi

ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase, cüzdan hizmetinin yani Coinbase Wallet’in iOS üzerindeki NFT transferi özelliğini kapattığını bir tweet üzerinden duyurdu. Coinbase Wallet, neden böyle bir durum yaşandığını da açıklıyor. Çünkü Apple, cüzdanın son sürümünü NFT özelliği kapatılana kadar bloke etti.

İlgili – Analistten kripto borsalarla ilgili önemli iddia

Apple’ın bunu yapmasının sebebi ise uygulama için yapılan alımlarda uygulanan işlem ücretinin yüzde 30’unu talep etmesi. App Store, bu işlem ücreti talebini tüm uygulamalar için uyguluyor. Ancak şimdiye kadar pek bilinmiyordu. Kısa süre önce Elon Musk gibi insanlar tarafından ifşa edilene kadar.

Elon Musk (@elonmusk) Twitter üzerinden bu olayı şöyle duyurmuştu:

“Apple’ın kendi App Store’u üzerinden alınan her şeye yüzde 30 gizli vergi uyguladığını biliyor muydunuz?”

NFT’ler konusunda ise şunu belirtmek gerekiyor. Blockchain üzerinde yapılan transferler için bir
işlem ücreti uygulanıyor. Ancak bu ücretler merkezi bir kuruluş tarafından kontrol edilmiyor ve sabit değil. Bundan dolayı Apple’ın her işlem başına yüzde 30 pay alması imkansız oluyor. Coinbase Wallet de bunu açıklamaya çalışıyor.

Coinbase Wallet kullanıcıları bu hafta ikinci darbeyi alıyor. Çünkü Coinbase’in cüzdanı bu hafta aynı zamanda bazı kripto paraları delist ettiğini açıklamıştı. Bu coinler arasında Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum Classic (ETC) ve Stellar (XLM) var. Gerekçe olarak ise bu coinlerin işlemlerine düşük talep olması gösterildi.

İlgili – Coinbase’in Ripple’ı (XRP) delist etmesi fiyatı nasıl etkiler?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.