1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin yasaklarından sonra Bitcoin’de küresel dengeler değişti! Yeni oranları merak ediyor musunuz?

Çin yasaklarından sonra Bitcoin’de küresel dengeler değişti! Yeni oranları merak ediyor musunuz?

Çin yasaklarından sonra Bitcoin’de küresel dengeler değişti! Yeni oranları merak ediyor musunuz?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin’in Bitcoin madenciliği ve ticaretini yasaklamasının ardından küresel dengeler hızla değişiyor. Çin merkezli Bitcoin madencilik havuzları artık çoğunluğu kaybetti.


Çin yasaklarından sonra küresel dengeler değişti!

Eylül 2019’da Çin merkezli Bitcoin havuzlarının toplam piyasa hakimiyeti %75.5 düzeyindeydi. Bu şu anlama geliyordu: Bitcoin ağını yöneten unsurlar Çin tekelinin altındaydı. Ayrıca üretilen Bitcoin’lerin %75’ini Çinli madencilik havuzları elde ediyordu.

Çin yönetimi aldığı radikal bir karar ile Bitcoin madenciliğini de yasakladı. Bir nevi Çin, altın yumurtlayan kazı afiyetle yeme kararı aldı. Halving’den sonra günlük ortalama 900 adet Bitcoin üretiliyor. Eğer Çin, eski oranlara sahip olsaydı Çinli madenciler, günlük 675 adet Bitcoin (22.3 milyon dolar) üretebilecekti. Bu rakam yıllık bazda yaklaşık 250,000 adet Bitcoin’e (8.13 milyar dolar) denk geliyor olacaktı.

Nisan 2021 itibari ile Çinli madencilerin tekel oranları %46’ya geriledi. Temmuz ayında ise bu oranların %30’lara kadar düştüğü tahmin ediliyor.

Lütfen Bkz: Yaklaşan Bitcoin kıtlığına rağmen yatırımcılar korku içerisinde

Bu süreçte Bitcoin madencilik merkezi olarak Kazakistan, piyasalara giriş yaptı. Çin ve ABD’nin ardından Kazakistan, Bitcoin madenciliğinde 3’üncülük sırasına yükseldi.

Kazakistan’ın küresel Bitcoin madencilik havuzundan aldığı pay Eylül 2019’da sadece %1.4 düzeyindeydi. Bu oran Nisan 2021 itibariyle %8.2’ye yükseldi. ABD’nin Bitcoin madenciliğindeki payı ise Çin merkezli yasakların ardından %16.8 seviyesine çıktı.

Sonuç olarak Çin merkezli Bitcoin yasakları, fiyatları ve piyasayı kısa vadede olumsuz etkiliyor. Piyasadan ayrılan Çinli madenciler ellerindeki Bitcoin’leri de satışa sunuyor. Ancak uzun vadede Bitcoin madenciliğinin küresel coğrafyaya yılması Bitcoin ağını daha merkezsiz ve demokratik kılacağı da bir gerçek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.