BTC : 63698 ₺ ETH : 1651 ₺ XRP : 1.372 ₺ LTC : 305.1 ₺ USDT : 6.906 ₺ XLM : 0.637 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Charles Hoskinson Cardano Rust Projesini Hayata Geçiriyor!

Charles Hoskinson Cardano Rust Projesini Hayata Geçiriyor!

Charles Hoskinson Cardano Rust Projesini Hayata Geçiriyor!
0
huobi_koinmedya

Ethereum ve Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson Cardano Rust Projesini piyasaya sürerek  yeni bir atılımın peşinde. Bu hafta başında tanıtılan proje ilk açık kaynaklı proje olma özelliğini taşıyor.  


Charles Hoskinson Cardano Rust Projesini Neden Önemsiyor?

Rust projesi ile teknolojiye erişimi en kolay ve en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan Cardano şirketi, bu şekilde daha fazla sayıda program geliştiriciyi sisteme dahil edebileceklerini belirtti. Cardano, Rust Projesi ile kapılarını üçüncü taraf geliştiricilere da açmış olacak.

Charles Hoskinson Cardano Rust Projesini neden önemsediğini  sebepleri ile beraber açıkladı. Hoskinson, Rust Projesini -ilk olarak- devasa bir topluluk olan Rust geliştiricilerinin kullanımına açacak. Bu durum Cardano’nun yazılım dilini oluşturan Haskell ve kodlama hakkında yeterli bilgisi olmayan bazı Rust geliştiricilerine de kolaylık sağlayacak.

Cardano’nun yeni programlama dili Rust, Mozilla Firefox tarafından C++’nın yerine oluşturuldu. Rust, daha çok performans gerektiren bir mecra olan mobil ağ alanında işlem yaparak kodlama konusunda iyi olan Haskell’in açıklarını da kapatacak.

koinmedya_brave

Aslında Rust projesi, Cardano blockchaini için bir yazılım geliştirme kiti. Bu kit, veri saklama, transfer yapma gibi bilinen protokol fonksiyonlarının yanında blockchain ile uyumlu bir şekilde çalışabilmek gerekli olan birçok özelliğe sahip.

Bir Yılda Başarılan İşler Gelecek için Umut Verici

Kripto piyasada birinci yılını yakın zamanda kutlayan Cardano, bu süre zarfında birçok başarılı projeye imza attı. Bu alanda elde edilen başarılar, hem şirket hem de teknoloji ekibinin ikinci yıla daha fazla motive olmasını sağlayacaktır. Rust projesinin de ekibin gurur duyduğu projelerden birisinin olacağına şüphe yok.

Cardano’nun gerçekleştiği ses getiren projelerden bir tanesi de geçen mayıs ayında Etiyopya hükumeti ile yaptığı blockchain anlaşması. Bu anlaşmaya göre Cardano’nun araştırma ve geliştirme şirketi olan IOHK, Etiyopya hükumetinin ihraç ettiği kahvelerin izlenebilirliğini sağlayan bir blockchain uygulaması oluşturdu.

Cardano’nun Afrika kıtası üzerindeki çalışması sadece bununla sınırlı değil. Barbados ve Etiyopya’da birçok blockchain kurs merkezi kurarak bölge insanının teknoloji bilgisini daha ileri bir seviyeye taşımayı amaçlamaktadır..

koinmedya_brave

Kripto pazarının en büyük dokuzuncu kripto para birimi olan Cardano şu anda 0.0818 dolardan değer görüyor ve toplam piyasa değeri 2.121 milyar dolar.

Etiketler: