1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Avrupalı düzenleyicilerin Bitcoin ve kripto paranoyası

Avrupalı düzenleyicilerin Bitcoin ve kripto paranoyası

Avrupalı düzenleyicilerin Bitcoin ve kripto paranoyası
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası yılın başından bu yana yüzde 70 düşerken, Avrupalı düzenleyiciler de bir kez daha özellikle bireysel yatırımcıları uyarıyor ve ciddi endişelerini paylaşıyor. Kimilerine göre bu endişeler paranoya boyutunda. Açıklamaların ayrıntılarına bakalım.


Avrupalı düzenleyicilerin Bitcoin ve kripto paranoyası

Finansal İstikrar Kurulu (Financial Stability Board – FSB), Pazartesi günü yaptığı açıklamada, G20 ülkelerinin maliye bakanlıkları ve merkez bankalarının başkanlarına kripto paralar için katı bir düzenleyici çerçeve çizen bir rapor vereceğini bildirdi.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkanı Verena Ross, kamuyu kripto paralara yatırım konusunda genel bir uyarı yaptı. Ayrıca, kripto paralara yatırım yapanlara Avrupa’nın bir kurtarma politikasının olmadığını da belirtiyor. Şöyle diyor:

“Bu yılın başında zaten bir uyarı yapmıştık. Özellikle de bazı bireysel yatırımcıların kripto paralara yatırım yaparak ciddi riskler almaları konusunda.”

İlgili – Fed bunu yaparsa Bitcoin fiyatı yeniden yükselmeye başlar

Avrupalı düzenleyicilerin Bitcoin ve kripto paranoyası

Ross daha çok küçük yatırımcıların kayıpları konusunda endişeli. Çünkü kripto para piyasası değeri son dönemde yüzde 70’lik bir çöküş yaşadı. ESMA Başkanı aynı zamanda bu düşüşler sonucu çökecek kripto şirketler konusunda da endişelere sahip. Şöyle diyor:

“Buradaki en büyük soru, bu [kripto varlıkların] çoğunun hayatta kalıp kalmayacağı ile ilgili.”

İlgili – Bitcoin fiyatının 20,000 dolarla dansı: Güncel BTC teknik analizi

Ross, yatırımcıların kripto para sektöründe yaşananları not etmeleri gerektiğini belirtiyor. Ayrıca bunlardan bir uyarı dersi çıkarmalı. En azından yatırımcıların bu tür varlıklara yatırım yapmadan önce ne kadar para koyabileceklerini düşünmelerini istiyor.

Bu, Avrupalı kuruluşların kriptoya karşı ilk uyarısı değil. ESMA dahil olmak üzere diğer önde gelen Avrupa mali düzenleyiciler, tüketicileri “birçok kripto varlığın oldukça riskli ve spekülatif olduğu” konusunda uyarmıştı. Ayrıca yatırımcıların bu varlıkları almaları durumunda tüm paralarını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu konusunda da uyarmıştılar.

İlgili – Ethereum fiyatının önündeki zorlu dirençler: Güncel ETH teknik analizi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ise kripto ve DeFi’nin geleneksel finansal piyasalara zarar verebileceğini ve istikrarsızlığa neden olabileceğini iddia etmişti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.