1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. 2020 üçüncü çeyreğin en iyi getiri sağlayan coinleri

2020 üçüncü çeyreğin en iyi getiri sağlayan coinleri

2020 üçüncü çeyreğin en iyi getiri sağlayan coinleri
0

CoinGecko’nun her üç ayda bir yayımlanan kripto para raporu, üçüncü çeyreğin DeFi için yaz havasında geçtiğini gösteriyor. Ayrıca 2020 üçüncü çeyreğinin en iyi performans gösteren coinin Binance Coin (BNB) olduğu görülüyor. BNB’yi takip eden diğer coinlere bakalım.


2020 üçüncü çeyreğin en iyi performans gösteren coinleri

Ethereum ve BNB, son çeyrekte getiri açısından Bitcoin’i geride bıraktı. MicroStrategy gibi kurumsal şirketlerin yatırımlarına rağmen BTC piyasa hakimiyeti de düştü.

CoinGecko’nun 2020 üçüncü çeyrek raporu bu dönemde neler yaşandığını ortaya koyuyor. En başta bu döneme “DeFi yazı” denilebilir.

Söz konusu dönemde spot piyasası değeri yüzde 31 yükseldi. BTC fiyatı da zamanın çoğunu 10,000 doların üzerinden geçirdi. Ayrıca merkezsiz borsalar (DEX) da merkezi borsa rakiplerinin önüne geçmeyi başardı.

koinmedya_brave

İlgili – Binance Launchpad’den Injective Protocol (INJ) token satışı

Altcoin getirileri Bitcoin’i geçti

Binance’in yerel tokeni BNB, geçtiğimiz çeyreğin en kârlı kripto yatırımıydı (TOP 10 arasında). Yüzde 90 oranında getiri sağladı. BNB’yi ise yüzde 60 ile Ethereum takip ediyor. BTC ile hala yüzde 17 getiri ile çift haneli kazanç sağlayabildi.

Her ne kadar oran olarak BTC geriden gelse de değer olarak çok daha iyi durumunda. Bitcoin yaklaşık olarak 40,228,217,099 dolar değeri kazanırken, BNB 1,385,669,007 dolarda kaldı. Ethereum ise 15,207,769,425 dolar kazandı.

Bunlar dışında son çeyreğin en kazançlı yatırımları hangileri diyorsanız çok uzağa bakmanıza gerek yok. Bu coinler son günlerin parlayan yıldızı DeFi alanında.

Bu alana olan ilgi Haziran’da Compound ile başladı. Ardından ise yazın geri kalanında büyük ilgi çekti. Skandallar ve çöküşlerin de olduğu DeFi alanında bu yaz olay hiç eksik olmadı.

DeFi’de en çok değer kazananlara bakalım. UMA (UMA) yüzde 363 değer kazandı. Onu yüzde 304 ile Aave (LEND) ve yüzde 109 ile Loopring (LRC) takip ediyor. Tabii bu alanın kaybedenleri de var. Her şeyi başlayan Compound da bunlar arasında. COMP, Temmuz’dan bu yana yüzde 38 değer kaybetti.

Mikro düzeyde yatırımcılar en çok DeFi tokenleri, BNB ve ETH ile kazandı. Ancak makro seviyede BTC’nin piyasa değerine 25 milyar dolar eklediğini görüyoruz.

Kaynak