1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain veri mahremiyeti için neden önemli?

Blockchain veri mahremiyeti için neden önemli?

Blockchain veri mahremiyeti için neden önemli?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezi şirketler ve server’lar hacker saldırılarına karşı korunaksız ve zayıf kalabiliyor. Blockchain veri mahremiyeti ve gizliliğini arttırabilir. Daha güvenli ağlar oluşturabilir.


Blockchain veri mahremiyeti

Hacker’lar insanların sadece hesaplarındaki paralarını çalmıyor. Para kadar önemli olan bilgilerini de çalıyorlar. Son zamanlarda merkezi şirketlerin web sitelerindeki güvenlik açığını kullanan hacker’ların kişilerin kimlik bilgilerini çaldıklarına şahit oluyoruz. Hacker’lar ve siber saldırılar, yer yer kripto para piyasalarını da etkiliyor. En son BBC muhabiri, başından geçen olayları kendi köşesinde kaleme aldı. BBC muhabiri, merkezi bir server’a ve yapıya sahip olan gmail hesabındaki şifresini (private key) hacker’lara kaptırmış ve hacker’larda kurbanının 30 bin dolar değerindeki Ethereum’unu çaldılar. Blockchain veri mahremiyeti konusunda daha güvenli bir yöntem öneriyor.

Lütfen Bkz: BBC muhabiri Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor

Merkezi şirketlerin ağlarında basit bir güvenlik açığı binlerce ve yüz binlerce kişinin şifre, kullanıcı adı ve email gibi birçok kişisel bilginin çalınmasına yol açabiliyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında QuickBit borsasında güncellemeden sonra oluşan güvenlik açığı nedeniyle borsa kullanıcılarının bilgileri dışarıya sızdı.

Lütfen Bkz: QuickBit kripto borsası 300 bin kişinin kimlik bilgilerini çaldırdı

Tehdit altında olan sadece şifre ve kullanıcı adı gibi kişisel bilgilerimiz değil biyometrik bilgiler de tehdit altında. İngiltere’de bu ay emniyet güçleri ve bankaların dahil olduğu ve birçok şirketin kullandığı 23 gigabayt’lık biyometrik veriler hack’lendi. Çalınan bu veriler içerisinde parmak izi verilerinin de olduğu iddia ediliyor. Şifreniz çalındığında değiştirebilirsiniz ancak parmak izinizi nasıl değiştireceksiniz? Verilen örneklerin ortak özelliği merkezi yapıya sahip olmalarıdır. Merkezi olmayan blockchain, veri mahremiyetini ve güvenliğini arttırabilir.

Merkezi şirketler hacker’ların ve düşmanların saldırılarına maruz kalacak açık bir hedef ve adres konumunda. Bu hedef aşıldığında ise milyonlarca veriye ulaşabiliyorlar. Hacker’ların elde edecekleri veri çok olunca yüksek maliyete katlanarak siber saldırılarında bulunabiliyorlar. Hacker’ların hedefledikleri adreste kümülatif bir verinin aksine daha az veri olursa elde edilecek veri, hacker’ların katlanacakları maliyetin çok altında olacaktır. Bu nedenle merkezi server’ları dağıtmalı ve merkeziyetsiz hale getirmeli. Merkeziyetsiz blockchain, veri mahremiyetini merkezi yapılara göre daha arttırabilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak