1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin düşük fiyata gönderilebilir mi? Bitcoin gönderim ücretleri gittikçe yükseliyor ve göndericileri zorluyor. O halde daha düşük fiyata BTC nasıl gönderilir?


Bitcoin düşük fiyata nasıl gönderilir?

Mayıs ve Ağustos aylarında Bitcoin gönderim ücretlerinin yükseldiğine şahit olduk. Çoğu insan bunun farkında değil, neden derseniz, Bitcoin ile işlem yapmaktan ziyade, elinde tutmayı tercih ediyor Bitcoin sahipleri. Peki ya düzenli para göndermek için BTC’yi tercih edenler? Eğer düzenli olarak her hafta Bitcoin gönderiyorsanız 2019 yılı başından bu yana Bitcoin gönderim ücretleri artmış durumda.

Bitcoin düşük fiyata Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Bknz:Türkiye’de Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bu yıl Bitcoin ücret ortalaması Haziran sonunda 6,55 dolara ulaştı. Bu seviye 2018 Haziranından bu yana en yüksek seviye. Bu ücretin 30 dolara çıkabilme ihtimali de öyle çok uzak sayılmaz.

Neyse ki, bazı dönemler fiyatlar daha makul seviyelere inmişti. 4 Ağustos Pazar günü ortalama gönderim ücreti 0,71 dolardı. Dahası Pazar günlerinin çoğunda ücretler nispeten daha düşük seviyelerdeydi. Aşağıdaki tabloda düşük ücretlerin olduğu dönemler kırmızı ile gösteriliyor.

Bitcoin düşük fiyata Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Bknz:Bitcoin neden değerli? Bitcoin’i farklı kılan nedir?

İşlem hacimleri

Gönerim ücretleri çoğumlukla gönderinin hacmine bağlı olarak değişiyor. Blockchain üzerinde trafik arttıkça kullanıcılar daha yüksek gönderim ücreti ödüyor. Aşağıdaki tabloda Bitcoin gönderim ücretlerinin nasıl aşama aşama ama düzenli arttığını görebiliyoruz.

Bitcoin düşük fiyata Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Ancak bu tablo uzun dönem bir tablo. Günün belli saatlerinde, diğer saatlere nispeten işlem ücretleri daha az oluyor. Bitcoin gönderim havuzu 12:00 den önce büyük oranda gönderinin beklemekte olduğunu gösteriyor, aşağıdaki tabloda bu alanlar işaretli.

Bitcoin düşük fiyata Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Piyasa fiyatları ve gönderim ücretleri

Elbette işlem ücretleri piyasa fiyatından etkileniyor. Mesela Nisan ve Temmuz aylarında işlem ücretleri üç katına çıktı. Aynı zaman diliminde Bitcoin fiyatı da üç katına çıkmıştı. Ancak dolar değeri artarken satoshi değerinin çok da etkilenmediği görülüyor.

Bitcoin düşük fiyata Bitcoin masraflı olarak nasıl gönderilir?

Tabloda kesik çizgiler dolar ücretini, diğer düz çizgi ortalama gönderim ücretini temsil ediyor.

Bunun anlamı şu, eğer Bitcoinlerinizi bir kaç aydır  tutuyorsanız, bir transfer yapmak için kabaca aynı miktarı ödüyor olabilirsiniz. Ama bu da sabit değil, değişen bir durum. Temmuz’da ücretler, fiyatların tersine aşağıya indi.

Daha düşük nasıl Bitcoin göndeririz

Bitcoin fiyatları yüksek olsa bile, daha az ücretle gönderme şansınız var. Pek çok Bitcoin cüzdanı ücreti sizin ayarlamanıza imkan veriyor, eğer gönderinizin onaylanması için uzun süre beklemeyi göze alırsanız tabii.

BitcoinFees.earn.com sitesine göre  günde 26.000 den fazla işlem, bir bit için, bir ya da iki satoshi ücretle gerçekleşiyor. Ancak işlemlerin onay süresi 4 saati bulabiliyor. BTC.com sitesinde ideal gönderim ücretlerini bulabilirsiniz.

Borsaların genellikle kendi ücretleri var ve bireysel kullanıcıların kendi ücretlerini belirlemelerine izin vermiyorlar. Bazı platformlar ise, Lightning Network ve Liquid Network gibi, düşük ücret çözümleri benimsiyorlar.

Bitcoin göndermek yine de pahalı geliyorsa çok daha ucuz kripto paralar da işinizi rahatlıkla görür. Mesela Ethereum, Bitcoin Cash,Litecoin ve Monero gibi kripto paralarla çok daha düşük ücretlerle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak

 

Etiketler: