1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum Proof of Work ne zamana kadar devam edecek?

Ethereum Proof of Work ne zamana kadar devam edecek?

Ethereum Proof of Work ne zamana kadar devam edecek?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum 2.0 çalışmalarının ana hedeflerinden birisi Ethereum Proof of Work yükünden kurtulmak. Proof of Work ne anlama geliyor?


Ethereum Proof of Work ne zaman sonlanıyor?

Proof of Work (iş yükü) bir çeşit madencilik algoritması ve hali hazırda Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash başta olmak üzere birçok blockchain Proof of Work (PoW) yöntemiyle faaliyetlerine devam ediyor.

Bilindiği üzere kripto paralar, blockchain teknolojisi sayesinde özel bir ödemeler sistemi geliştirdiler. Taraflar arası yapılan işlemler, madenciler olarak adlandırılan operatörler sayesinde blockchain sistemine kaydediliyor. Madenciler bu işlemleri ASIC tipi yoğun işletim gücüne sahip donanımlar sayesinde kaydediyor. Madenciler bu işlemi gerçekleştirirken yoğun elektrik enerjisi de tüketiyor. Öyle ki Bitcoin blockchain’i tek başına Avusturya ekonomisine denk elektrik harcıyor.

Madenciler katlandıkları maliyetler karşılığında kripto para ödülü ve işletim ücreti alıyor. Örneğin Bitcoin madencileri kazdıkları blok başına 6.25 BTC ödülü alıyor. Ethereum madencileri ise kazdıkları ödül başına 2 ETH ödülü alıyor. Ayrıca işletim ücretleri de madencileri cezbeden getirilerin başında. Son günlerde DeFi’ler sayesinde Ethereum ağı oldukça yoğun. Madenciler bu sayede yüksek işletim ücreti kazanabiliyor: 100 MegaHash karşılığında 3 dolar.

Ethereum, Ethereum 2.0 güncellemesi ile PoW sisteminden PoS sistemine geçmeye çalışıyor. Cardano’da benzer şekilde PoS sistemine geçiş mücadelesi veriyor.

İlgili: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

PoS sisteminde yoğun işletim gücü kullanılmayacak ve elektrik maliyetleri de ciddi biçimde düşecek. PoS sisteminde blockchain’in finansal güvenliği madencilerin sisteme stake edecekleri kripto paralar sayesinde sağlanacak.

Ethereum 2.0’ın koordinatörlerinden Danny Ryan’a göre PoW sistemi 2021’in yaz aylarında tamamen kapatılacak. Ethereum, DeFi’ler, stabilcoinler, dapps’ler ve akıllı sözleşmeler PoS sistemi ile entegre hale gelecek.

PoS sisteminde yüklü miktarda ETH, sisteme stake edileceğinden piyasadan yüklü miktarda Ethereum çekilecek. Bu sayede Ethereum daha kıt hale gelecek.

Kaynak