BTC : 19.25 ₺ ETH : 80752 ₺ XRP : 68.29 ₺ LTC : 0.00649 ₺ USDT : 43.79 ₺ XLM : 523.6 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin hard forkları ve arkasındaki isimler

Bitcoin hard forkları ve arkasındaki isimler

Bitcoin hard forkları ve arkasındaki isimler
0

Bitcoin hard forkları ve arkasındaki isimler kim diye hiç düşündünüz mü? Pek bilinmeyen Bitcoin hard forklarını sizler için derledik.


1-Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash, ana Bitcoin ağından hard fork yöntemiyle 2017’nin ortalarında ayrılan bir kripto para projesi. Hard fork demek blockchain ağının iki ayrı dala ayrılması demek. Detaylı bilgi için: “Hard fork ve soft fork ne demek?

Hard fork gerçekleşmeden evvel hesabında Bitcoin tutanlar bir anda aynı miktarda Bitcoin Cash’e sahip oldular. İki proje arasındaki temel fark Bitcoin Cash’in daha büyük blok boyutlarına izin vermesi. Bu sayede saniyede daha fazla işlem onaylanabilir oluyor.

koinmedya_brave

O dönemlerde ağda artan işlem kesinti ücreti bir geliştirme yapılmasını zaruri kıldı. Çözüm konusundaki görüş ayrılıkları sonuçta yolların ayrılmasına sebebiyet verdi. Bitcoin Cash fikrinin arkasında Roger Ver, Craig Wright ve Jihan Wu yer alıyor.

Son Bitcoin de kazıldığında 21 milyon adet BTC dolaşıma girmiş olacak. Aynı rakam Bitcoin Cash yani BCH için de geçerli. BCH piyasaya çıktığında 240 dolardan işlem görmeye başladı, yanından ayrıldığı Bitcoin ise 2.700 dolardı. Bugün BCH 330 iken Bitcoin 11.000 dolar. BCH ise 5.sırada

2-Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin’in bir diğer hard forku Bitcoin Gold. Bitcoin Gold, 491407 numaralı blokla birlikte, Hang Yin önderliğinde Bitcoin blockchain ağından ayrıldı. Takvimler o sırada Ekim 2017’yi gösteriyordu. Bitcoin Cah hard forkunda olduğu gibi Bitcoin Gold hard forku da Bitcoin sahiplerine eşit miktarda BTG dağıttı.

Mayıs 2018’de beklenmedik bir olay oldu. Bitcoin Gold saldırıya uğradı. 388 bin adet BTG kayıplara karıştı. O günkü değeri 18 milyon dolar civarındaydı. Bitcoin Gold bugün 26. sırada.

3-Bitcoin Diamond (BCD)

2017 yılında Team Evey ve Team 007 adındaki iki ekip Bitcoin protokolünün daha etkin bir şekilde çalışması için bazı değişikliklerin yapılması gerektiğini ifade ettiler. Bu iki ekibin öncülüğünde doğan Bitcoin Diamond kripto para piyasasına Kasım 2017’de merhaba dedi.

Gerçekleştirmek istedikleri değişiklikler esasen Bitcoin’i daha hızlı yapmak, kesinti ücretlerini düşürmek ve kripto para kullanım oranını artırmaktan ibaret. Aslında kafayı Bitcoin’e ve sorunlarına yoran herkesin odak noktasında da bu 3 mesele var.

Bitcoin Diamond sektöre girdiğinde 91.47 dolardan işlem görmeye başladı. Sonrasında tüm cazibesini yitirdi ve 0.83 dolara kadar geriledi. BCD bugün 46. sırada yer alıyor. Toplam token miktarı ise yukarıda adını verdiklerimizden ayrı olarak 10 kat fazla. Yani 210 milyon adet.

4-Bitcoin Core (BTX)

Bitcoin Core esasen doğrudan Satoshi Nakamoto tarafından, Bitcoin ağındaki bir düğüm olarak tasarlandı. Bitcoin Core, piyasaya sürülen diğer tüm yeni ve özelleştirilmiş sürümler için referans uygulamasıdır. Önceleri Satoshi istemcisi olarak tanımlanıyordu zira Bitcoin olarak ilk duyurulan ürün buydu. Sonra gerçek platform yayınlanınca karışma olmasın diye adı değiştirildi.

2014 yılında Bitcoin Core, önderliğini Wladimir J. van der Laan’ın yaptığı bakım ekibine devredildi. Finansman ise MIT Digital Currency Inisiyatifi’nden karşılandı.

Hard fork gerçekleşirken dağıtım 0.5:1 oranında yapıldı. Yani 1 BTC’si olana 0.5 BTX verildi. Bitcoin Core 3.14 dolardan alıcı buluyor.

5-Bitcoin God (GOD)

Bitcoin Gold 25 Aralık 2017 tarihinde ana blockchain ağından ayrıldı. Hard fork blok numarası 501225 olarak belirlendi. Geliştiricisi ise Çinli kripto para yatırımcısı Chandler Guo.

Bitcoin God 1:1 oranında GOD coin dağıtımı gerçekleştirdi. Bitcoin God kar amacı gütmeyen, etkin bir P2P (kişiden kişiye) organizasyon yapısı olarak tanımlanabilir. Kendi bünyesinde bir çok özellik barındırıyor. Akıllı sözleşmeler bunlardan biri. Ayrıca neredeyse tüm Bitcoin hard forkları gibi daha yüksek blok boyutu ile çalışıyor.

Bitcoin Gold coinmarketcap sıralamasında 2135. sırada. Son 24 saatteki işlem hacmi 484 dolar olan GOD token 9.09 dolardan alıcı buluyor. Dolaşımdaki toplam GOD miktarı da Bitcoin’deki toplam miktar ile aynı: 21 milyon

6-Bitcoin Private (BCPT)

Bitcoin Private orijinal platfom ile yollarını 511346 nolu blokla ayırdı. Bitcoin Private, hard fork yapıldığında eş zamanlı olarak ZClassic’le birleşti. Platform her iki kripto paranın en iyi özelliklerini barındırdığını iddia ediyor.

Bitcoin Private’ın temel çıkış gayesi Bitcoin’in popülaritesi vee merkeziyetsizliğini ZClassic’in mahremiyet ve gizlilik prensipleri ile birleştirmekti. Token o dönemlerde AirDrop gerçekleştirerek Bitcoin sahiplerine BCPT dağıtmıştı.

BTCP 0.4 dolardan işlem görüyor ve sıralamada 663.sırada

7-Bitcoin Atom (BCA)

Bitcoin hard forkları bir birini izledi. Neredeyse her ay bir hard fork çıkıyordu. Çünkü Bitcoin ileri derecede popüler ve değerli hale gelmişti. Tüm zamanların zirvesi olan 20.000 dolar görülmüştü ki arkasından Bitcoin Atom geldi.

Kripto piyasasına Ocak 2018’da merhaba diyen BCA’nın çıkış bloğu 505888. BCA lightning network swaplarını kullanabiliyor. Bu sayede anlık off-chain atomik swaplar gerçekleştirebiliyor. Bu tür işlemler, küçük miktardaki aktarımlar için daha ideal. Çünkü çok daha ucuz.

Not: Bitcoin hard forkları ve arkasındaki isimler kapsamında Bitcoin SV’ye yer vermedik. Çünkü BSV doğrudan Bitcoin hard forku değil. Kasım 2018’de tartışmalı bir şekilde Bitcoin Cash’ten ayrıldı. Bu yüzden BCH hard forku olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler: