BTC : 80850 ₺ ETH : 1.795 ₺ XRP : 44.77 ₺ LTC : 7.719 ₺ USDT : 338 ₺ XLM : 0.232 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor?

Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor?

Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor?
0

Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor? Basit bir arz ve talep hesaplaması yapan uzmanlar, blok ödülü yarılamasının fiyata pozitif yansıyacağını belirtiyor. Yine de aykırı görüşler de var.


Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor?

Bitcoin “halving”, BTC ağında çıkarılan her bir blok için kazanılan ödülün yarıya inmesi olayına deniliyor. Bu sefer blok başına ödül 6.25 BTC’ye inecek. Bir sonraki yarılama Mayıs 2020’de yaşanacak ve tarihsel olarak halvingler sonrası önemli ölçüde fiyat artışları görülmüştü.

Bazıları halving fiyat artışının artık kendisini gösterdiğini ve Bitcoin’de fiyatlandığını iddia ediyor. Diğerleri ise talep sabit kalacağı için BTC arzındaki düşüşün fiyatı yükselteceğini düşünüyor.

Alistair Milne tweetinde şöyle yazdı: “Halving sonrası kazılacak tüm Bitcoin’lerin yüzde 50’si iki şirket tarafından alınacak: GBTC ve Square. Geride ise RobinHood, eToro ve diğerleri üzerinden yatırım yapan 30 milyon Coinbase müşterisi kalıyor. O zaman bana söyleyin halving nasıl fiyatlanmış olabilir”

koinmedya_brave

Bitcoin halvingin matematiği

Halving tahminlerinin arkasındaki matematik hesaplama çok basit. Şu an iki firma, GBTC ve Square, tüm arzın yüzde 25’ini alıyor. Bu hacmin halving sonrası sabit kaldığını düşünürsek, bu şirketler arzın yüzde 50’sini almış olur.

İlgili – Bitcoin halving 2020’de kripto piyasasını sarsacak

Eğer tüm yeni çıkarılan BTC arzının yarısını bu iki şirket çekerse, o zaman coine olan talep önemli ölçüde artar. Tabii bir de Coinbase ve genel tüketicilerden gelen talep de var. Bunlar Bitcoin fiyatının yararına olur.

Bu varsayımın temelindeki süreç ile ilgili resim çok açık. Bitcoin halvinge pozitif bir tepki vermeli çünkü en basitinden arz ve talep verileri bunu gösteriyor.

Karşı görüşler

Yine de yukarıdaki tahminde göz önüne alınmayan birkaç husus var.

Birincisi, madenciler her zaman çıkardıkları BTC’lerin hepsini satmazlar. Çoğu zaman blok ödüllerinin bir kısmını satar ve gerisini ise genellikle piyasa yükseldiğinde kullanırlar.

İlgili – Ya Bitcoin 2020 yarılamasından sonra dump yaparsa?

İkincisi, mevcut Bitcoin piyasası önceki halving dönemlerinden farklı. En büyük değişiklik şu an vadeliler piyasasının da olması. Vadeliler piyasasında gerçekten BTC sahip olmanıza gerek yok. Bundan dolayı kazılan BTC hacmi çok da önemli olmuyor.

Üçüncüsü ise çıkarılan Bitcoin miktarı günlük işlem gören BTC karşısında çok küçük kalıyor. Blok ödülünün 12.5 BTC’den 6.25’e indirilmesi çok küçük bir değişim ve işlem hacmine çok büyük bir etkisi olmayacak. Önceki halvingler daha küçük hacimler sırasında gerçekleşmişti. Ondan dolayı önceki yarılama süreçlerinin fiyata büyük etkisi olmuştu.

Kaynak