BTC : 78710 ₺ ETH : 2744 ₺ XRP : 2.173 ₺ LTC : 409.6 ₺ USDT : 6.98 ₺ XLM : 0.7426 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin hakimiyeti çöküşte ve altcoinler patladı: Bu sefer farklı!

Bitcoin hakimiyeti çöküşte ve altcoinler patladı: Bu sefer farklı!

Bitcoin hakimiyeti çöküşte ve altcoinler patladı: Bu sefer farklı!
0
huobi_koinmedya

Altcoinler patladı ama bu seferki Altcoin sezonuna bilindik kripto paralar öncülük etmiyor. Yeni projeler, altcoinlere liderlik ediyor.


Altcoinler patladı!

Son dönemde bazı altcoinlerin fiyatlarında ciddi artış yaşanıyor. Özellikle DeFi tokenları, Chainlink, Cardano, Crypto.com ve birkaç altcoin, altcoin piyasalarındaki canlanmaya liderlik yapıyor. Bu altcoinler, diğerlerini de peşinden sürüklüyor. Bu altcoinlerin gösterdiği performansın ardından Bitcoin hakimiyet oranı azalıyor. Bitcoin hakimiyeti Mayıs ayından beri neredeyse %5 oranında azaldı.

Aşağıdaki grafikte Eylül 2019’dan beri Bitcoin hakimiyet oranlarının azaldığını görüyoruz. 14 Şubat 2020’de Bitcoin hakimiyet oranı %62’ye gerileyerek son 1 yılın dibini gördü.

Altcoinler patladı Bitcoin hakimiyeti çöküşte ve altcoinler patladı: Bu sefer farklı!

koinmedya_brave

Mayıs 2020’deki ödül yarılamasının etkisi ile Bitcoin hakimiyet oranları kısa vadede bir artış trendine girmişti. Ancak ödül yarılamasından sonra bu sürecin tersine döndüğünü görüyoruz. Bitcoin hakimiyet oranı 7 Mayıs’tan sonra tekrardan düşüşe geçti.

Bitcoin hakimiyet oranındaki azalmaya rağmen Ethereum ve Ripple fiyatlarında ciddi bir artış görmüyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde Ripple ve Ethereum fiyatlarındaki değer artışının ardından Bitcoin hakimiyet oranları ve Bitcoin fiyatları düşüşe geçiyordu. Yeni altcoin sezonunda Ripple ve Ethereum gibi geleneksel altcoinler değil yenileri öncülük ediyor.

Bu değişimi top 20’de görmek mümkün. CoinMarketCap sıralamasında önceleri top 10’da yer alan kripto paraların gerilemeye ve yeni kripto paraların ise top 20’de yer almaya başladığını görüyoruz. Örneğin Ripple, Tron, Stellar, EOS ve Litecoin zemin kaybederken Chainlink, Tezos, Crypto.com ve LEO gibi projeler üst sıralara doğru çıkıyor.

Anbessa isimli analistin ön görülerine göre Bitcoin hakimiyet oranı %50’lere kadar gerileyecek.

koinmedya_brave

Altcoinler patladı Bitcoin hakimiyeti çöküşte ve altcoinler patladı: Bu sefer farklı!Yeni altcoin sezonunda dikkat çeken diğer nokta ise Ethereum tabanlı kripto para projelerinin Ethereum’dan daha fazla prim yapması. Compound, Aave, Zilliqa ve diğer DeFi tokenlarında Ethereum’u gölgede bırakacak değer artışı yaşanıyor.

Kaynak