BTC : 84275 ₺ ETH : 2805 ₺ XRP : 2.085 ₺ LTC : 400.6 ₺ USDT : 7.345 ₺ XLM : 0.7457 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Binance sayesinde kripto hırsızı yakayı ele verdi

Binance sayesinde kripto hırsızı yakayı ele verdi

Binance sayesinde kripto hırsızı yakayı ele verdi
0
huobi_koinmedya

Binance sayesinde kripto hırsızı İngiltere’de tutuklandı. Sanılanın aksine kripto paralarla dolandırıcılık yapmak o kadar kolay değil.


Binance sayesinde kripto hırsızı yakalandı

Önde gelen kripto varlık borsa platformu Binance, bir dolandırıcının adalet önünde hesap vermesi için İngiliz polisiyle işbirliği yaptı. İsmi açıklanmayan Bulgaristan vatandaşı şahıs, yargılama sonucunda beş ayrı dolandırıcılık suçundan hapis cezasına mahkum edildi.

Dolandırıcının kimlik avı bilgilerini dark web üzerinde sattığı ve bu bilgileri alan diğer suçluların yasadışı yollarla 50 milyon dolar topladığı kaydedildi.

Binance blog sitesindeki habere göre kripto borsası, İngiliz siber suçlarla mücadele polisiyle yakın temas halindeydi.

koinmedya_brave

Binance sayesinde yakalanan kripto hırsızı Bulgar vatandaşı kimlik avı hırsızlığı yapmış ve phishing kodlarını diğer dolandırıcılara satmıştı. Kodlar, 53 farklı şirketin yazışmalarını taklit etmek üzere tasarlanmıştı.

Dark web üzerinden satılan kodlar dolandırıcılar tarafından kurbanların en az 50 milyon dolarının ele geçirilmesinde kullanıldı. Kodlar çoğunlukla e-postalar üzerinden elden ele dolaştırıldı.

Binance’in blog haberinde şöyle deniyor:

koinmedya_brave

“Dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri ile işbirliğinin, bu alanda güvenli bir ortamın geliştirilmesinde büyük rol oynadığını da biliyoruz. İngiltere Metropolitan Polis Servisi’nin yanı sıra bizimle aktif olarak çalışan birçok ajans ve diğer sektör oyuncularına sağlıklı, meşru bir pazar sürdürmek amacıyla siber suçlarla mücadelemizde yardımlarından dolayı müteşekkiriz.”

Binance sayesinde yakalanan kripto hırsızı Londra’daki yargılama için yakın zaman önce Bulgaristan’dan sınırdışı edildi. Geçen hafta duruşması yapılan mahkemede şahıs 5 ayrı dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kripto para kullanarak suç işlemek zor

Dünya çapında pek çok kanun koyucunun inandığının aksine bunun gibi davalar, dijital para birimlerinin yasadışı eylemlerde kullanılmasının kolay olmadığını vurgulamaya hizmet ediyor. Kripto varlıklarda bütün işlem verileri blockchain üzerinde saklanır. Chainanalysis gibi adli bilişim firmalarının veya Binance’in sağladığı önemli bilgiler ve küçük bir araştırmayla artık suçlular kripto varlıklarla suç işlenmesinin zor olduğu keşfediyorlar.

Suçluların arkalarında bıraktıkları izlerin takibiyle adalet önünde hesap verdikleri birçok örnek var. Kolluk kuvvetlerinin çabaları daha fazla deneyimle geliştikçe, bu eğilimin devam edeceği olası görünüyor.

İlgili: Bitcoin’in adı aşk cinayetine karıştı

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”