Anasayfa Altcoin IOTA ağı 11 gündür kapalı: Neler oluyor?

IOTA ağı 11 gündür kapalı: Neler oluyor?

IOTA ağı 11 gündür kapalı: Neler oluyor?
0
koinmedya_googlenews

IOTA ağı 11 gündür kapalı ve ağda hardfork benzeri geniş bir çaplı güncellemenin gerçekleştirileceği ileri sürülüyor. Güncellenmiş yeni IOTA ağı geliştirildiğinde eski ağ, yenisine taşınacak


IOTA ağı 11 gündür kapalı

IOTA ağı 11 gün önce siber saldırıya uğradı ve bu tarihten beri ağdaki sorunlar düzeltilemedi. Hackerlar IOTA’nın Trinity cüzdanındaki güvenlik açıklarını yakalayarak siber saldırıda bulundular ve yüklü miktarda IOTA çaldılar. 2 milyon doların üstünde vurgunun gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Lütfen Bkz: IOTA network hacking skandalının ardından durduruldu

koinmedya_bybit

Bu olayın ardından IOTA’lı yetkililer, ağdaki güvenlik sorunlarını çözmek için ağı bir süreliğine kapattıklarını duyurdular. 11 gün geçmesine rağmen IOTA ağı faaliyetlerine başlamadı. Yapılan açıklamaya göre çalışmalar, 2 Mart’a kadar sarkabilir.

2015 yılında üretilen IOTA’nın ağı, bilindik blockchain ağlarından farklı işliyor. IOTA’lı yetkililer network’larının blockchain ağlarına nazaran daha güvenilir olduğunu ileri sürüyorlardı. Ne yazık ki en son yaşanan siber saldırı, IOTA güvenliği konusunda soru işaretlerinin artmasına neden oldu.

Çözüm olarak bir hardfork misali yeni ve daha güvenlikli bir IOTA network’unun geliştirilmesi planlanıyor. IOTA ağının uzun süreli kapalı kalması da yoğun bir güncelleme çalışmasının gerçekleştirildiğini gösteriyor. 2 Mart’ta sistemin tamamen yeni network’e taşınacağı yönde söylentiler var.

IOTA’nın keskin bir karar vererek ağı durdurması ve harfork söylentileri IOTA’nın aşırı merkezi olduğu yönde eleştirilere neden oluyor.

Aşağıdaki grafikte IOTA fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

iota ağı 11 IOTA ağı 11 gündür kapalı: Neler oluyor?

Saldırının gerçekleştirildiği tarihte 35 cent civarında işlem göre IOTA, 27 cent bandına geriledi.

Kaynak

X