Home Altcoin XRP menkul kıymet mi kripto para mı muamması
koinmedya_brave

XRP menkul kıymet mi kripto para mı muamması

XRP menkul kıymet mi kripto para mı muamması
0
fairspin_banner

Ripple’ın başında XRP menkul kıymet mi sorunu Demokles’in kılıcı gibi duruyor. Ripple her ne kadar aleyhine açılmış davayı kazansa da XRP’nin tanımı henüz netlik kazanmadı.


 XRP menkul kıymet mi?

Ripple fintech şirketi, kendi kripto parası XRP ile arasındaki ilişkiyi kamuoyuna belli aralıklarla açıklamaya çalışıyor. Ripple’a göre XRP, bir kripto para ve Ripple ile arasındaki ilişki sadece bundan ibaret.  XRP, Ripple’a göre kesinlikle menkul kıymet değil. Aksi durumda, yani XRP’nin menkul kıymet olarak sınıflandırılması durumunda, Ripple ciddi regülasyonlara tabi tutulacak. Ayrıca Ripple’ın ABD finansal otoritelerinden izin almaksızın piyasaya menkul kıymet sürdüğü için ciddi cezai müeyyidelerle karşılaşma ihtimali doğacak.

Geçtiğimiz dönemlerde bir XRP yatırımcısı, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek Ripple aleyhinde dava açtı. Ripple savunmasını ise zaman aşımı gerekçesine sığınarak yaptı. Mahkeme nihayetinde Ripple’ı haklı buldu ve davacı davayı kaybetti. Ancak XRP’nin ne olduğu, yani kripto para mı yoksa menkul kıymet mi olduğu, henüz netlik kazanmadı.

Tanım kargaşasının ötesinde Ripple şirket olarak gelişmeye devam ediyor. En son Ripple yatırımcılarından 200 milyon dolarlık C fonları finansmanı sağlamayı başardı. Bu fonlarla Ripple ARGE sürecini finanse edecek.

Lütfen Bkz: Ripple 20 cent desteğine tutunmayı başardı

XRP yazının kaleme alındığı saatte 22,8 cent’ten işlem görüyor. XRP 18 Aralık 2019’da 17 cent bandına gerileyerek son 2 yılın en düşüş değerini gördü. Bu süreçten sonra XRP, 20 cent desteğinin üstünde tutunmaya çalışıyor.

xrp menkul kıymet mi XRP menkul kıymet mi kripto para mı muamması

Bitcoin’in aksine XRP 2019 yılını zararla kapattı.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X