BTC : 64569 ₺ ETH : 1505 ₺ XRP : 1.36 ₺ LTC : 304 ₺ USDT : 6.79 ₺ XLM : 0.4687 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri 2019’da kripto dışı şirketlere 3,500 başarılı hack saldırısı gerçekleştirildi

2019’da kripto dışı şirketlere 3,500 başarılı hack saldırısı gerçekleştirildi

2019’da kripto dışı şirketlere 3,500 başarılı hack saldırısı gerçekleştirildi
0
huobi_koinmedya

2019’da kripto sektörü dışından 3,500’e yakın finansal kuruma başarılı siber saldırı yapılmış. Bir analist, bu veriyi paylaşarak, sadece kripto borsalarının saldırıya uğramadığını vurguluyor.


2019’da kripto kripto borsaları dışında 3,500 şirketin güvenliği hacklenmiş

Kripto para sektörü analizi yapan popüler Twitter hesabı Rhythmtrader, bu yıl şimdiye kadar 3,500 kripto dışı şirketin güvenliğinin hackerler tarafından aşıldığını bildirdi. Bu saldırılar sırasında ise bir milyarın üzerinde kullanıcı hesabının etkilendiği belirtiliyor.

Her ne kadar bu verileri doğrulamak zor olsa da (Rhythmtrader nadir olarak kaynaklarını belirtiyor) siber saldırılara maruz kalan bazı şirketlerde 100 milyonlarca kullanıcı etkilenmişti.

koinmedya_brave

Bu arada ana akım medya, kripto paraların volatilitesini gündeme taşımaktan başka, özellikle kripto borsaların hacklenmesi haberlerini öne çıkarmayı seviyor. Daha önce çok büyük kripto kuruluşlar bile saldırıya uğramış ve hackerler milyonlarca dolarla kayıplara karışmıştı. Bazılarında kullanıcılar meteliksiz kalırken, bazıları ise çareyi fork yapmakta bulmuştu.

Benzer saldırılar, yıllar boyunca Bitcoin ve genelde de tüm kripto para sektörüne olumsuz yönde dikkat çekti. Ancak öyle görünüyor ki bu saldırılar sadece kripto borsalarla sınırlı değil. Twitter’deki önde gelen kripto para analistlerinden RhythmTrader, sadece bu yıl kripto ile ilgili olmayan 3,494 “finansal kuruma” siber saldırı düzenlendiğini belirtiyor.

Maalesef Rhythmtrader, bu verileri aldığı kaynağı açıklamıyor. Bundan dolayı da söz konusu kripto dışı finansal kurumlara yapılan başarılı hacker saldırılarının net sayısını bilemiyoruz.

Rhythmtrader tweetinde şöyle yazıyor: “Finansal kurumlara karşı sadece bu yıl 3,494 başarılı siber saldırı yapılmış.

koinmedya_brave

2019’da etkilenen kullanıcılar:
Capital One – 100 milyon
First American – 885 milyon
AMCA – 12 milyon
Facebook – 100+ milyon
Ascension – 24 milyon

Merkezi her şey saldırıya uğrayacak.”

Yukarıdaki tweette verilen rakamlar toplandığında, sadece altı şirkete yapılan saldırı sonucu bir milyarın üzerinde kullanıcının etkilendiği görülüyor. Bundan dolayı Rhythmtrader, “Merkezi her şey saldırıya uğrayacak.” sonucunu çıkarıyor.

Tabii bu uyarı, finansal kurumlar, sosyal ağ sağlayıcıları ve kullanıcı bilgilerini merkezi sunucularda tutan bütün şirketler ile birlikte, merkezi kripto borsalar için de geçerli. Ayrıca, kripto kullanıcıları için güvenli özel anahtar yönetiminin önemi hakkında bir hatırlatma görevi de görmeli.

Kaynak

Etiketler: