Anasayfa Altcoin Güncelleme sonrası Monero madencilik karlılığı çakıldı

Güncelleme sonrası Monero madencilik karlılığı çakıldı

Güncelleme sonrası Monero madencilik karlılığı çakıldı
0
koinmedya_googlenews

Monero madencilik karlılığı, önemli ölçüde düşüş yaşadı. Bitinfocharts’in verileri buna işaret ediyor. Ancak yine de daha güçlü CPU’ların akını ile durum o kadar da kötü olmayabilir. 


Monero madencilik karlılığı çakıldı

Monero’nın madencilik hash oranı, kripto paranın madencilik algoritmasında yapılan son değişiklik ile üçe katlandı. RandomX ismi verilen güncelleme ile ağdaki madenciliğin daha fazla “genel amaçlı CPU” dostu yapılması  hedeflenmişti.

Bu değişiklikler ağın hard forku ile uygulanmıştı. Yani geri alınamaz bir blockchain güncellemesiydi. Bu güncelleme ağda yeni proof-of-work (iş ispatı) algoritmasını uyguladı. Bu algoritma “hafızaya bağlı birkaç teknikle birlikte rastgele kod uygulamasını” kullanıyor. Amacı, özel kripto para birimi madencilik donanımının verimlilik avantajını en aza indirmek. Bunlara genel olarak ASIC ismi veriliyor ve güncelleme ile Monero ağı ASIC donanımına daha dirençli hale getirildi.

İlgili – RandomX güncellemesi sonrası Monero hash rate ikiye katlandı

Algoritma değişiminden sonraki yedi günde Bitinfocharts verilerine göre, Monero ağı hash oranı yaklaşık saniyede 300 milyon hashten (MH/s) zirve yaparak 950 MH/s’e ulaştı. Değişimden önceki sekiz ay boyunca ise ağın hash oranı 300 MH/s’de sabit kalmıştı.

Hash oranındaki yükselişten sonra, ASIC madencilerinin karlılık oranı düştü. Bitinfocharts verilerine göre daha önce günlük saniyede 1000 hash için 0.30 dolar olan karlılık şimdi 0.10 dolara kadar geriledi. ASIC madencileri de XMR piyasasında yeni bir pay kapma arayışında.

Ancak buna rağmen işler CPU madenciler için iyi görünüyor. Güvenlik mühendisi Seth Simmons’un verilerine göre, güncellemeden sonra birçok CPU madencisi aslında daha fazla kazanmaya başlamış. Potansiyel olarak daha fazla kazanma fırsatları olduğu için birçoğu daha fazla Monero çıkarmaya başlamış. Bu da hash oranında artışa yardım etmiş.

İlgili – 2020 itibariyle en karlı kripto madenciliği hangi coinde?

Kripto paranın hash oranı ve madencilik karlılığındaki bu değişimlere rağmen XMR fiyatı değişmeden kalıyor. Hard forkun gerçekleşmesinden bu yana Monero fiyatı 53 dolar civarında sabit kalmaya devam ediyor.

Sonuç olarak Monero madenciliğinde karlılık düşüşünü ASIC madencileri yaşıyor. Ancak CPU madencileri ise daha fazla kâr etmeye başlamış görünüyor.

Kaynak

X