Home Bitcoin Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?
koinmedya_brave

Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?

Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?
0
fairspin_banner

“Neden Bitcoin almalıyım?” diyenlerin, bu makaleyi okumasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bitcoin nedir? Gelecek vadeden bir yatırım mıdır?


Bitcoin nedir ve neden Bitcoin almalıyım?

İnternet, 1990’ların sonlarında, küçük bir fanatik kitlede büyük heyecan uyandırırken, ana akımcılar ve gelenekselciler kayıtsız kaldı. Hatta birçoklarının düşmanca tutumlarına maruz kaldı.

Bazıları, “e-postaya ihtiyacım yok” derken, birçoğunun e-mailin ne olduğuna dair en ufak bir fikri yoktu. Şimdi ise tüm artıları ve eksileriyle birlikte herkes tarafından benimseniyor.

İşte Bitcoin de internet gibi, değeri henüz tam anlamıyla anlaşılmamış bir alametifarika olarak görülüyor. Ancak çoğu insan, Bitcoin hakkında pek az şey biliyor.

Kripto’nun gerçek değeri de iyi anlaşılmamış veya muazzam bir kar potansiyeline sahip olduğu göz ardı ediliyor olabilir.

Şimdi, Bitcoin nedir ve neden Bitcoin almalıyım sorularına yanıt olacak hususları sıralayalım:

Yüzde 1000 kazandıracak bir piyango bileti

Neden olmasın? Sadece 21 milyon Bitcoin (BTC) var ve bunların bir kısmı da Roma’nın kayıp altın paraları gibi sonsuza dek bulunmayacak.

Bitcoin, dünyadaki altının sadece yarısı kadar olsaydı, 200,000 dolarlık BTC olurdu. Tüm BTC’ler 1 trilyon dolar değerinde olsaydı, fiyatı 50.000 doların üstünde olurdu.

2019 yılında Bitcoin fiyatı 4,000 dolardan başladı, 14,000 dolara kadar çıktı ve yılı da 7,000 dolar civarında bitirdi. Ancak analistler, bir dizi faktörden dolayı 2020’nin çok daha farklı ve zirveler yılı olacağını söylüyor. Bitcoin, bir kripto para birimi, başka bir deyişle dijital bir para birimi. BTC’nin alt birimlerine ise satoshi deniliyor. 1 BTC 100,000,000 satoshi ederken, 0.00000001 BTC de 1 satoshi ediyor. Yani Bitcoin’i çok küçük miktarlarda da alma imkanı oluyor.  

Bknz: Analiz: Dünyanın en büyük hedge fonu Bitcoin fiyatına pump yaptırabilir

Bir sonraki büyük devrim: Blockchain 

Bir sonraki dalgayı yakalamak istiyorsanız, hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Sıfır bilgiyle böyle bir çılgınlığa atlamak, çok büyük kayıplara yol açabilir.

Peki, blockchain ve Bitcoin nedir? Ne işe yarar?

Neden Bitcoin almalıyım Bitcoin nedir - Neden Bitcoin almalıyım?

Blockchain, merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olarak oluşturulan yenilikçi bir teknoloji. Neden Bitcoin almalıyım diye soranlar için söyleyelim:

Dünya ekonomi forumuna göre, kripto paraların arkasındaki bu teknoloji, geleceğe damga vuracak 6 trendden birisi.

Dahası, Almanya ve Çin gibi gelişmiş bazı ülkelerin hükümetleri de blockchain teknolojisinden, finansal sektör, yönetim ve idari hizmetler olmak üzere pek çok alanda istifade etmeyi hedefliyor. Bunu yakın zamanda Çin’in blockchain atılımında gördük. Çin, ülke olarak blockchaine sahip çıkarak bu yönde dev yatırımlar yapacaklarını bildirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de bizzat kendisi blockchain teknolojisini geliştirmeye yönelik bir çağrı yaptı.

Bunun yanı sıra, blockchain teknolojisinin finansal istikrarı arttıracağı vurgulanıyor. Örneğin, geçtiğimiz ay, Çin merkez bankası (PBOC) ve Şangay Ticaret Komisyonu, ticarette blockchain kullanımına yönelik desteklerini açıkladıkları ortak bir bildiri yayınladı.

neden-bitcoin-almaliyim

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockchain uygulamalarının, dijital finans, akıllı üretim, tedarik zinciri yönetimi ve dijital varlık ticareti gibi pek çok sektörde kullanılabileceğini dile getirdi. Kısacası blockchain sadece bir kripto ya da dijital para teknolojisi değil, sosyal yaşamın birçok sahasında kullanım alanı olan bir teknoloji. Sorun şu ki bugüne kadar kripto para dışındaki kullanım alanlarına pek yatırım yapılmadı. Yani bu teknolojinin kripto para dışında çok geniş kullanım alanları var ve keşfedilmeyi bekliyor. 

Dahası günümüzde pek çok teknoloji şirketi, merkeziyetsiz yapısıyla ön plana çıkan bu teknolojiyi benimsiyor ve şirketlerini dönüştürmeye başlıyor. 

Kripto paraların arkasındaki teknoloji olan blockchaini benimseyen büyük ve köklü kurumların IPO girişimleriyle birlikte, Bitcoin sahibi olmanız bu patlamanın avantajlarından yararlanmanızı sağlayacak.

2003 yılında yaşanan dotcom balonunu hatırlayacak olursak; o dönemde IPO’ların yüzde 99’u piyasadan silinirken, Amazon gibi sadece birkaçı aralarından sıyrılmıştı.

BTC’nin de benzer şekilde bugün “al” çığlıkları attığını söylemek belki de neden Bitcoin almalıyım sorusuna verilecek en yerinde yanıt olacak.

Portföy çeşitliliği çok önemli

Genellikle yatırımcılar, diğer finansal araçların risklerinden korunmak için portföyünde biraz altın bulundurur. Bitcoin ve altın, güvenli liman olarak kabul edilen ve bu bakımdan birbirine benzetilen varlıklar. Çünkü ekonominin sıkıntıya girdiği dönemlerde altın her zaman güvenli liman olarak görülür. Şimdi bir alternatif daha var. Dijital altın ya da Bitcoin. 

Son birkaç yılda ekonomisi büyük sıkıntılar yaşayan ve ülke paraları her geçen gün değer kaydeden ülkelerde yeni bir “güvenli liman” olduğunu gördük. Venezuela ve Arjantin gibi ülkelerde özellikle Bitcoin ve kripto paralara hızlı bir yöneliş oldu. Ulusal paralar hiper enflasyon yaşarken, vatandaşlar çareyi Bitcoin’e sığınmakta gördü.

Hatta bazı ülkelerde, mesela Zimbabve, BTC talebi o kadar yüksek oldu ki lider kripto para global piyasalardaki fiyatının 600 dolar gibi üzerinde bir fiyattan alıcı buldu ve işlem gördü. En azından şimdilik belirli oranda BTC altına alternatif olabilecek “güvenli liman” adını hak etmeye başladı.

Bununla birlikte, Bitcoin’i saklamak daha kolay ve BTC daha hızlı satılabilir. Ayrıca uzun vadeli yatırım olarak daha fazla kar getirebilir.

Zira gelecekte daha büyük volatilite ile daha büyük karlar elde etmek istiyorsanız, yüzde 5,496.22 yatırım dönüşüne (ROI) sahip olan Bitcoin tam size göre.

Bknz:  Günlük kripto al sat yapanları yıkan 5 hata

Bitcoin ve hisse senetleri 

Bitcoin ve hisse senetleri. Birbirinden oldukça farklı olan bu iki varlık arasında korelasyon olup olmadığı hala tartışılan bir konu.

Fakat, sanırım şunu söylemek yanlış olmayacak; hisse senetleri için kötü olan bir haber, Bitcoin’in işine yarıyor, en azından şimdilik durum bu. Yine aynı şekilde hisse senedi piyasasından çıkan fonların bir kısmının her zaman kripto sektörüne sığınma ihtimali var.

Bknz: Resesyon dönemlerinde Bitcoin artar mı?

Şu an kötü haber ise Çin ticaret savaşı. Ticaret savaşları, hisse senetlerini olumsuz etkiler. Ve BTC’deki hareketler ve ticari görüşmeler sonucu ortaya çıkan iyi ya da kötü haberler arasında ilişki olduğu da bir gerçek.

“Peki hisse senetleri düşerken, neden Bitcoin almalıyım?”

Bknz: Uzman yorumu: Büyük buhran geri geliyor – Bitcoin satın alın

Çünkü, hisse senetlerinde yaşanan ani bir düşüş, yatırımcıların panikle daha güvenli bir liman olarak düşünülen, Bitcoin gibi, hükümetlerin kontrol altına alamadığı merkezsiz varlıklara yönelmelerine neden olabilir.

Neden Bitcoin almalıyım? Kullanışlılık

BTC nedir? Bitcoin ile bir şeyler satın alınabilir ve Bitcoin bankamatik kartlarını, Visa / Mastercard kabul eden her yerde kullanabilirsiniz.

Bitcoin ayrıca, B2B (firmadan firmaya işlemler) için de kullanışlı bir para birimi. Dahası uluslararası ödemelerde Bitcoin kullanımı hızla artıyor.

Nitekim, B2B işlemlerde ürünlerin hızlı bir şekilde satın alınması ve tedarikçinin, gecikmeleri azaltmak için hızlı bir şekilde ödemeyi yapması gerektiği durumlarda Bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor.

Bitcoin ile hem daha güvenilir, hem de daha düşük maliyetli büyük miktarlarda transferler gerçekleştirilebilir.

Ayrıca geleneksel yöntemler aracılığıyla, söz konusu transferlerin gerçekleşmesi günler alabilir. Bu nedenle aciliyeti olan durumlarda, karşıdaki firma kabul ederse, BTC en iyi ödeme yöntemi olabilir. Kısacası şu an BTC kullanmanın avantajlarının başında, özellikle de para transferi ve havale hizmetleri açısından, ilk önce hızlı ve daha sonra da düşük maliyet geliyor. Her para transferi yapanın ve alıcının hayal ettiği bir durum da zaten bu değil mi?

Böyle bir durumda erken davranmak, çok geç kalmaktan her zaman daha iyidir. Ve Bitcoin efsanesinin hala başlarında olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurarak, her yatırımcı 1 dolar bile olsa, biraz Satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi: 1 BTC = 0.00000001 BTC) almalı.

Çünkü Bitcoin, gelişmekte olan blockchain endüstrisi ile kripto sektörünün kralı olmaya devam edecek.

Yatırımcı isenin, hisse senetleri, tahviller, altın ve nakit para gibi çeşitli portföyler oluşturmak isteyebilirsiniz.

Şu günlerde bu yeni varlıklara yaptığınız yatırımla, portföyünüzü daha da çeşitlendirebilir ve yatırım risklerinizi azaltabilirsiniz.

Güncel Bitcoin grafiği


Bknz: Ölümüne HODL – 2018’den bu yana Bitcoin arzının yüzde 64’ü hiç kımıldamadı

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Teknolojiler ilk çıktıklarında hep şüpheyle karşılandılar. Gutenberg’in matbasını, İnterneti ve diğerlerini hatırlayın. Ancak bugün internet, bilgisayarlar ve diğer teknolojiler günlük yaşamımıza o kadar nüfuz etmiş ki onlarsız yaşamayı hayal bile etmek zor.

Aynı şekilde Bitcoin de henüz yeni ve çok gelecek vaat ettiğini söyleyenler ile birlikte, çok yararsız bir teknoloji olduğunu söyleyip uzak durulmasını gerektiğini belirtenler de var. Özellikle de altın sevdalısı yatırımcılar hala Bitcoin karşıtı söylemleri ile dikkat çekiyor. Ancak değişmeyen bir şey varsa o da değişim ve ilerlemedir. Blockchain teknolojisi benimsenip kabul gördükçe, kripto para ve Bitcoin de toplumda hak ettiği yeri alacak.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X