Home Altcoin Libra tüm engellemelere rağmen resmi olarak başlatılıyor
koinmedya_brave

Libra tüm engellemelere rağmen resmi olarak başlatılıyor

Libra tüm engellemelere rağmen resmi olarak başlatılıyor
0
fairspin_koinmedya

Libra tüm politik ve hukuki engellemelere rağmen Pazartesi günü yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve Libra resmi olarak başlatılıyor.


Libra engellemelere rağmen piyasaya sürülüyor

Facebook, ABD merkezli tüm eleştirilere ve engellemelere rağmen Libra isimli kripto parasını başlatma konusundaki planlarını ileriye taşıdı ve Libra kripto parasını başlatıyor.

Libra Birliğinin İsviçre’nin Genevre kentinde gerçekleştirdikleri toplantısında 21 kurucu üyesi ile anlaşma imzaladı. Normalde Libra Birliğinin 27 üyesi vardı ancak yeni ayrılmalarla beraber Birliğe üye sayısı 21’e düştü. Paypal’ın ardından Mastercard ve Visa da Libra Birliğinden ayrıldıklarını duyurmuşlardı.

Lütfen Bkz: Senatörlerden Visa ve Mastercard’a Libra’dan ayrılmaları için baskı

Libra Birliğinden son günlerde bazı firmalar ayrıldıklarını duyursa da hala Birlik içerisinde güçlü firmalar var. Bu firmalardan bazıları; Vodafone, Uber, Lyft ve Spotify. Libra ayrıca önemli bir iddiada bulunuyor: Toplamda 180 kuruluş daha Birliğe katılmak istiyor ve Birliğe katılma şartlarını karşılıyor.

Libra yaz aylarından beri gerek ABD merkezli gerek AB merkezli birçok eleştirilere ve engellemelere maruz kalıyor. En son Avrupa merkezli Libra aleyhinde bir imza kampanyası başlatılmıştı.

Lütfen Bkz: Avrupa’da Libra’yı durdur imza kampanyası

Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen Libra hedefinden vaz geçmiyor. Libra uluslararası ödemelerde ve internet üzerinden yapılan harcamalarda kullanılan değeri bir grup fiat paradan oluşan sepete sabitlenmiş istikrarlı bir coin (stabil coin) üretmeyi planlıyor.

Libra hakkında eleştirilerin üzerinde Libra’nın Facebook ile bağlantısı da yatıyor. Libra ise bu eleştirilerin önüne geçebilmek için Facebook’tan bağımsız ve Facebook’un da içinde bulunduğu bir konsorsiyum tarafından oluşturuldu. Libra’nın Facebook’tan bağımsız bir yönetim kadrosu bulunuyor ve yönetimin üst kadrosunda David Marcus bulunuyor.

Bu ayın sonlarına doğru Facebook’un yöneticisi Mark Zuckerberg, ABD Senatosu Finansal İşler Komitesinin önünde ifade vermeye çağrıldı.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X