Home Altcoin Bitcoin borsaları kripto derecelendirme sistemi kuruyor
koinmedya_brave

Bitcoin borsaları kripto derecelendirme sistemi kuruyor

Bitcoin borsaları kripto derecelendirme sistemi kuruyor
0
fairspin_banner

Bitcoin borsaları kendi aralarında anlaşıp kripto derecelendirme sistemi kurmaya karar verdi. Projelere verilen notlar kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı bile.


Kripto Derecelendirme Sistemi

Kripto para sektöründe görev yapan bir çok firmanın yıllardır üzerine kafa yorduğu meselelerin başında kripto para projelerinin kimliği geliyor. Hangi projeyi nasıl tasnif etmek lazım? Bu konuda farklı yaklaşımlar ve görüşler mevcut.

Kripto para borsaları elini taşın altına koydu ve bir konsey kurmaya karar verdi. Crypto Rating Counsil (Kripto Derecelendirme Kurulu) adındaki bu yeni oluşum kripto paraları değerlendirecek. Yani kripto para projelerinin iyi ve kötü yanlarını sınıflandırarak not verecek.

Kurulun kurucuları arasında Coinbase, Kraken, Poloniex ve Bittrex gibi büyük kripto para borsaları var. Bu kurul kripto para projelerine 1 ile 5 arasında değişen notlar verecek. 5 notu tahvil demek. 1 ise en yüksek notu ifade ediyor.

Tahvil olup olmadığı uzun zamandır tartışılan Ripple (XRP) 4 aldı bile. Yani tahvile son derece yakın bir konumda yer alan proje yine okların hedefinde. Merkezi yapısı eleştirilen diğer projeler olan EOS ve Stellar 3.75 almış durumda.

Peki en yüksek notu alanlar hangileri? Elbette ilk sırada Bitcoin geliyor. BTC’nin notu en yüksek puan olan 1. Bunun yanında Monero ve Dai de 1 alanlar arasında.

Kuruldan yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Umarız ki SEC bu hamlemizi olumlu bir adım olarak değerlendirir. Bu sayede SECin, kripto para borsalarının, sistemin geneline karşı takındığı tutumu analiz etme imkanı olacak.”

Kripto derecelendirme sistemi ortaya çıkar çıkmaz Ripple XRP’ye cezayı kesmiş görünüyor. Maker ve Polymath projeleri ise Ripple’dan bile kötü not almış durumda. Verilen nota Ripple cenahından gelecek tepki merakla bekleniyor.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X