pawnhub_koinmedya
Anasayfa Kripto para Haber Mevcut Bitcoin fiyat hareketi 2017 öncesi Bitcoin çılgınlığı gibi: Uzman görüşü

Mevcut Bitcoin fiyat hareketi 2017 öncesi Bitcoin çılgınlığı gibi: Uzman görüşü

Mevcut Bitcoin fiyat hareketi 2017 öncesi Bitcoin çılgınlığı gibi: Uzman görüşü
0
koinmedya_googlenews

Mevcut Bitcoin fiyat hareketi 2017 yılında yaşanan fiyat hareketinin bir benzeri mi? 2017 tüm zamanların en yüksek fiyatının da bir benzerini görecek miyiz?


Bitcoin fiyat hareketi 2017 öncesi benzerliği

Bitcoin fiyat hareketi şu sıralar ilginç bir görüntüyle karşımızda. Fiyatın ortaya koyduğu bu görüntü kripto para dünyasının popüler analisti Willy Woo’ya göre, 2017 yılından önceki harekete çok benziyor. Bir diğer ifadeyle çok büyük bir boğa piyasası yaklaşıyor.

Willy Woo geçenlerde bir youtube kanalında görüşlerini açıkladı. Kripto para piyasasının son durumunu değerlendiren Woo, 2017 yılında fiyatın rekor kırdığı zamanların hemen öncesinde yaşanan, Bitcoin fiyat hareketininin aynısını şimdilerde yaşadığımızı söylüyor. Bu demek oluyor ki gidişat 20,000 dolara hatta yapılan kıyasa göre daha yukarılara doğru olabilir bile.

koinmedya_brave

Woo ayrıca gelecek hafta yayınlayacağı yeni bir teknik analizi de tanıttı. Woo’nun geliştirdiği VWAP Oranı ile yatırımcılar Bitcoin piyasasının diplerini ve tepelerini belirleyebilirler.

Bknz:Önümüzdeki aylarda Bitcoin’in boğa koşusu yapması için olası 4 neden

Yoksa yeni bir Boğa koşusu mu başlıyor?

Woo çeşitli göstergeler kullanarak Bitcoin fiyat hareketi döngüsünün henüz tamamlanmadığını ortaya koyuyor. Göstergelerden ilki , programda konuk olan diğer iki analistin, Murad Mahmudov ve David Puell’in tanıttığı MVRV Oranı göstergesi. Bu göstergeye göre fiyat tepe noktalara yakın bir yerlerde.

MVRV oranı piyasa değeri (bir varlığın mevcut fiyatının dolaşımdaki varlık sayısı ile çarpımı) ile alternatif ağ değerleme ölçüsü olan Realised Cap (Gerçekleşmiş Değer) kıyaslayan bir oran. Conmetrics’deki Antoine Le Calvez ve Nic Carter tarafından geliştirildi.

Woo kendi bloğunda bu oran hesaplamasının Bitcoin’in adil fiyat seviyesinin üstünde ya da altında olduğu zamanları belirlemede çok işe yaradığından söz ediyor. Bir diğer deyişle bu oran dip ve tepeleri gösteren bir ölçek.

Woo’ya göre, MVRV Oranı mevcut boğa döngüsünün bir kısmının tamamladığını gösteriyor. Woo şu andaki piyasa döngüsü ile önceki boğa döngüsünü karşılaştırdı ve bu karşılaştırmaya göre şu andaki durum 2016 ortalarında yaşanan ile çok büyük benzerlik ortaya koyuyor. Hatta daha önceki 2013  boğa çılgınlığı ile de benzerlikleri çok fazla.

VWAP göstergesi

Programın sonunda Woo kendisinin en son göstergesinden söz ediyor. Haftaya piyasaya sunacağı bu göstergenin adı VWAP oranı. Twitter kullanıcısı analist @icoexplore ile birlikte geliştirdikleri bir gösterge Bitcoin VWAP oranı. VWAP (Volume Weighted Average Price) Hacim ağırlıklı ortalama fiyat anlamında bir yeni gösterge.

Yukarıda bahsettiğimiz MVRV oranına benzer şekilde Bitcoin piyasasının diplerini ve tepelerini ortaya koyuyor VWAP. Woo  VWAP’nin düzenli olarak dip ve tepeleri ortaya çıkardığını da gösterdi. Bitcoin fiyat hareketi bu şekilde takip edilebilecek.

 

Woo’nun geliştirdiği göstergeye göre şu andaki piyasa fazlasıyla 2016 Temmuz ve Ağustos başlarına çok benziyor. O sıralarda Bitcoin fiyatı 655 dolardı ve ardından 530 dolara gerilemişti. Bu gerilemeyi ise düzenli bir iyileşme hareketi takip etmiş ve fiyat 2017 sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı, 20,000 dolara.
Woo aynı 2016 daki gibi hafif bir geri çekilme yaşanacağını kabul ediyor. Ancak 2019 da gözlenen yukarı doğru gidişin de devam edeceğini ve fiyatı yeni zirvelere götüreceğine inandığını da belirtiyor.
Şöyle kabaca bir hesap yapsak, Bitcoin fiyat hareketi bize ne gibi olasılıklar sunar dersiniz?  2016 ortalarında 530 dolar olan Bitcoin 2017 sonunda 20,000 dolar! 2019 ortalarında 10,000 dolar olan Bitcoin 2020 sonlarında kaç dolar olabilir? Buyrun hesaplayın!
X