Home Bitcoin Bitcoin 10000 dolar kanalında yatay harekete devam eder mi?
koinmedya_brave

Bitcoin 10000 dolar kanalında yatay harekete devam eder mi?

Bitcoin 10000 dolar kanalında yatay harekete devam eder mi?
0
fairspin_banner

Bitcoin 10000 dolar kanalında yatay hareketlerine devam edecek mi? Teknik veriler neye işaret ediyor? Bugünkü yazımızda, kripto para uzmanlarının ve analistlerinin teknik analizler doğrultusunda yaptıkları öngörülere yer verdik.


Bitcoin 10000 dolar kanalında daha ne kadar kalacak?

Bitcoin piyasasında son zamanlarda volatilite azalmaya başladı. Arada görülen küçük değişimleri saymazsak, kripto para birimi yeniden istikrar kazanıyor. Son aylarda genel olarak Bitcoin, 10000 dolar desteğinin üzerinde kaldı ve neredeyse iki haftadır bu seviyenin üstünde kalmayı başarıyor.

Bazıları, bu istikrarı Bitcoin’in dalış yapmaya hazır olduğuna işaret olarak yorumlarken bazı uzmanlar ise tam tersini savunuyor. Kriptolarla yakından ilgilenen ünlü emtia uzmanı Peter Brandt de, son zamanlarda Bitcoin’in alçalan bir üçgene girdiğine dikkat çekiyor.

Bilmeyenler için belirtelim; alçalan üçgen, aynı fiyat seviyesinde alçak tepeler (lower high) ve birden çok dip seviyelerle belirtilen bir düşüş grafiğidir. Kripto traderleri, Bitcoin çoğu zaman dipler boyunca düşüş gösterdiği için, bu oluşumu, düşüş formasyonu olarak tanımlıyor.

Dahası BTC zaten, Aralık 2017’de ulaştığı 20.000$’lık ATH seviyesinden başlayarak Ağustos 2018’e kadar devasa bir alçalan üçgenin içinde işlem görüyordu.

Ancak Bitcoin, 10000 dolar bölgesinde işlem görürken, verilere göre şu sıralar alçalan bir üçgende olmayabilir. Tam tersine, kripto para birimi, aylarca sürebilecek büyük bir akümülasyon paternine girmiş olabilir.

Bitcoin 10000 dolar seviyesinde konsolide oluyor

Bitcoin tarihi, büyük fiyat patlamaları ve vahşi ayı saldırılarına pek çok kez tanık oldu. Geleneksel piyasalardaki traderler böyle volatilitelerden nefret ederken, tam tersine, fiyat dalgalanmaları kripto yatırımcılarını cezbeder.

Fakat ne yazık ki, kripto piyasalarında volatiliteden hoşlanan traderlar – ki yaklaşık %90’ı –  ve analistler bile artık, Bitcoin fiyatının sabitleneceği sonucuna varmaya başlıyor.

Popüler bir kripto traderi olan Josh Rager, bugün Twitter’da takipçilerine Haziran ayındaki bir paylaşımını hatırlattı. Şakayla karışık, (haftalık bazda) 11.700$’ın üzerinde kapatması durumunda BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkacağını belirttiğinden bahsetti.

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1171273690136403968

Bu analizde BTC için net bir aralık çizmişti, bunun için BTC’nin, en düşük 9,500 dolar ve en yüksek ise 11.700 dolar olması gerekiyordu. Bu analizi yayınlamasının üstünden birkaç ay geçti fakat hala fiyat, piyasada konsolidasyon ve kararsızlık anlamına gelen bu aralığın üstüne ya da altına kırmadı.

Bitcoin 10000 dolar seviyesinin üzerinde (yazımız yayına hazırlanırken 10242 dolar) işlem görüyor. Aslında Bitcoin ürkütücü bir şekilde, her an bu aralığın dışına çıkabilir ancak Philip Swift, BTC’nin “bir süre daha yatay hareketler sergileyebileceğini” iddia ediyor.

https://twitter.com/PositiveCrypto/status/1171070025257689094

Bir önceki boğa koşusunda, Bitcoin için tarihsel volatilite metriğinin, hep belirli bir seviyeye isabet ettiğini belirtiyor. Tabi bunun da, BTC bir sonraki yükseliş dalgasına kapılmadan önce gerçekleştiğini söylüyor. Bitcoin’in tarihsel volatilitesi şu anda bir önceki dipten aşırı uzak, bu da kripto piyasasındaki dinginliğin henüz tamamlanmadığını gösteriyor.

Şu sıralar bu değerin hızla düştüğünü söyleyen analist, bu senaryo gerçekleşirse, tarihsel volatiliteye göz atmaya değeceğini ifade ediyor. Ayrıca sözlerine, bu değerin, grafikte yeşil kutuya düşmesi durumunda BTC’nin, çok iyi bir uzun pozisyon fırsatı sunacağını ekliyor.

Bazı analistler ise, şu sıralar BTC 10000 dolar seviyelerinde konsolide olurken, blok ödülünün azaltılmasından önce BTC’nin efsane bir alım fırsatı sunacağını söylüyor.

Bitcoin boğa koşusu başlayacak!

Bitcoin, 10000 dolar seviyelerinde, açık bir şekilde uzun bir konsolidasyon ya da birikme dönemine girmiş bulunuyor fakat birçok analist, Bitcoin’in, birkaç ay içinde çok daha yüksek seviyeler kaydetmeye hazırlandığını ileri sürüyor.

Kripto piyasasına beş yıl önce giren eski bir Goldman Sachs yöneticisi olan Raoul Pal da, geçtiğimiz günlerde, grafikte kama formasyonu oluştuğunu söyleyerek, Bitcoin’in roket gemisine binmek için son fırsat olduğunu iddia etti. 

Pal bir fiyat tahmininde bulunmamasına rağmen daha önce de, mevcut makroekonomik durum sonucunda Bitcoin’den, hisse senetleri ve altın, ABD doları, bono ve elmas gibi diğer varlık sınıflarından çok daha iyi bir performans beklediğini söylemişti.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X