Anasayfa Kripto para Haber Ekonomist yorumu: Kripto paralar bankaları yerle bir edecek

Ekonomist yorumu: Kripto paralar bankaları yerle bir edecek

Ekonomist yorumu: Kripto paralar bankaları yerle bir edecek
0
koinmedya_googlenews

Kripto paralar bankaları yakında yok edecek. Bu görüşü ekonomist Dawie Roodt diye getirdi. Ona göre geleneksel anlamdaki bankacılık kripto paralarla tamamen değişecek.


Kripto paralar bankaları yerle bir edecek

Efficient Group Baş Ekonomisti Dawie Roodt, blockchain tabanlı kripto para birimlerinin gelişmesinin yakında geleneksel bankaların ölümüne yol açacağını iddia etti.

Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde düzenlenen kripto organizasyonu “Chain Reaction”de konuşan Roodt, dünya ekonomisinin merkezi olmayan ve düşük maliyetli bir modele doğru ilerlediğini söyledi. Bu model, daha fazla bireysel özgürlük ve merkezi bankalar ile hükümetlerin daha az müdahalesini öngörüyor.

koinmedya_bybit

Roodt konuşmasında, “Bence finansal sistemin dramatik değişiminin başlangıcındayız. Bildiğimiz ödeme sistemleri ve bankalar muhtemelen tamamen değişecek.” ifadelerini kullandı.

Efficient Group Baş Ekonomisti Dawie Roodt şöyle devam etti: “Bankaların sonunu göreceğiz – en azından bizim şu an bildiğimiz anlamdaki bankaların – yakında.”

Roodt’a göre, bir kere bankalar ortadan kalktı mı merkez bankalarının da olmayacağını ve insanlar arasında yapılan para transferlerinin de vergilendirilmesinin zor olacağını belirtiyor.

Vergiler nasıl değişir?

Kripto paraların anonim ve merkezsiz doğasına atıfta bulunan Roodt, “Eğer neler olduğunu göremezseniz, vergi istemek çok daha zorlaşır.” dedi.

Efficient Group Baş Ekonomisti, gelecekte para üzerine kontrolün olmadığı bir ortamda politikacıların birey ve kurumlara vergi uygulamakta çok daha fazla zorlanacaklarını düşünüyor. Bunun sonucunda hükümetler daha güçsüz olacak ve finansal işlemleri vergilendirmenin güçlüğünden dolayı vatandaşlardan vergi toplamanın başka yollarını arayacaklar.

Dawie Roodt şöyle devam etti: “Eğer politikacılar finansal işlemler üzerinden vergi alamazsa, bu zaman birkaç seçenek kalıyor. Birincisi kişi başına vergilendirme, ikincisi ise mülkler üzerinden vergilendirme.”

Bu da şu anlama geliyor. Hükümetler para üzerindeki kontrollerinin büyük bir bölümünü kaybedecek. Vatandaşlar üzerinden para kazanmak için ise toprak ve araç gibi mülkler üzerinden vergilere güvenmek zorunda kalacaklar.

Roodt ayrıca finansal işlemlere uygulanan KDV gibi vergiler ile gelir vergilerinin düşmesinin, daha fazla ticaret ve ödemeyi teşvik edeceğini ileri sürüyor. Bu da daha fazla zenginlik getirecek ve ekonomide daha aktif katılanlara güç sağlayacak.

Kaynak

Etiketler:
X