Anasayfa Altcoin Kripto para sektörünün en büyük hedefi: Visa’nın işlem hızına yetişmek

Kripto para sektörünün en büyük hedefi: Visa’nın işlem hızına yetişmek

Kripto para sektörünün en büyük hedefi: Visa’nın işlem hızına yetişmek
0
koinmedya_googlenews

Kripto para sektörünün en önemli sorunu olan işlem hızı nasıl çözülebilir? Bu konuda çok farklı çözümler ortaya konuyor. Visa’nın işlem hızına yetişmeyi amaçlayan çözümler yazımızda.


Kripto para sektörünün işlem hızı problemi

Kripto para sektörünün en büyük sınavı işlem hızında. Bu zaman problemini aşmaları için farklı çözümler ortaya koymaya çalışıyorlar.
Bitcoin en eski kripto para olduğu için işlem hızı çok düşük. Düşük derken Bitcoin’in rekoru saniyede 7 TPS (TPS: saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı)

Ethereum ise daha hızlı. 20 TPS. Ama ölçeklenemediği için çökme olasılığı kuvvetli.
Şimdi gelelim Visa işlem hızına: 24,000 TPS. Bitcoin ve ETH bir araya gelse binde biri ancak olabiliyor. Visa ile bu açıdan yarışmaları şu an için çok zor.

koinmedya_bybit

Kripto para sektörünün işlem hızını geliştirmek için yeni yenilikçi konseptlere ihtiyacı var. Bu açıdan şirketler bu konuya odaklanıyor. Günümüzde zaman en önemli kriter. Bu zaman sorununun çözülmesi blockchain dünyasını çarpacak bir gelişme olacak. Lightning Network ivme kaybetmeye başladığı için hangi  çözümler geleceğin yeniliklerine yol açabilir bir bakalım.

Off-chain(zincir dışı) işlem hızı

Block zamanı değiştirilemez ama işlem hızı değiştirilebilir. Bunun nedeni ise, Bitcoin’de her 10 dakikada bir ve Ethereum ağında her 14 saniyede bir zincire yeni bir blok ekleniyor. Gerçek hayat trafiğini düşünün, ona benzer bir şekilde işlem hızı yoğunluğa bağlı olarak ya da yol yapımına bağlı olarak değişebiliyor.

Çok yoğun trafik sıkışıklığı olmaması için bazı çözümlerde blockchain doğrulamasından önce ödemeler yapılıyor.
Bu tür çözümlere off -chain çözümler deniyor. Bu çözümler yüksek işlem hızı sunabiliyor. Genelde off-chain demek:

  • Sözleşme veya anlaşma
  • Ödemeyi garanti eden üçüncü taraf
  • Kupon bazlı ödeme

Lightning Network tipik bir (zincir dışı) off-chain çözüm olduğu için, blockchain işlemleri olmadan akıllı sözleşmeleri kullanıyor. Bu yüzden de işlem hızı milisaniyelerle hesaplanıyor saniyelerle değil. Hiç bir çözüm Lightning ağı kadar da iyimser değil, çünkü saniyede milyonlarca işlem ortaya koyuyor. Ancak, bahsetmeye değer başka zincir dışı çözümler de var. Kripto para sektörünün önündeki zaman sorununa çözüm seçeneklerine bir göz atalım.

Plazma

Plazma, blokchainleri bir ağaç olarak bir araya getiren basit bir çözüm. Zincir dışı doğrulama bir dal içinde onaylandığından sanki bir çeşit soy ağacına benziyor. Sonuç olarak, anahtar, kök blok zincirinin ortak bir çıkış kaynağı olarak olarak geçerli oluyor.

Bknz: Kripto Para Dünyasında Plazma ve Plazma Cash Nedir?

Cosmos

Plazmaya benzer şekilde, Cosmos, merkezi bir “göbek” blok zinciri olan bir blok zincirleri ağı. Plazmadan farklı olarak, blockchainler aynı konsensüs algoritmalarını takip ederek birbirine paralel bir form oluşturuyorlar.

Bknz: Cosmos 3 kodlama diline sahip olacak – Bu Ethereum için neden önemli?

Raiden Network

Öte yandan, Raiden Network konsensus dar boğazından kaçınıyor. Ethereum’a özel Raiden Network, anında ve düşük ücret ödemeleri gerçekleştiren bir deney.

Polkadot

Bir ağaç yerine, Polkadot “havuzlanmış güvenlik” özelliğine sahip. Validatorler, dürüst oyuncuları ödüllendiren ve kötü oyunculardan mal alan birçok blockchaini güvenceye alıyor.

Stellar

İşlem hızı karşılaştırma raporuna göre, Ripple platformu PayPal’dan neredeyse 10 kat hızlı. Henüz Visa işlem hızını yakalayamasa da Ripple ikinci sırada. Farklı düşünce geliştirme metodu Stellar’ı ilk sıraya yerleştirebilir mi? Stellar kripto para sektörünün zaman sorununu çözen yıldızı olabilir mi?

Lightning Network ile entegrasyonunda gecikmelere rağmen, Stellar bir önceki çözümü daha da yeniliyor. Ayrıca, akıllı sözleşmelere, çoklu imzalara ve onay için 3 ila 5 saniyeye ihtiyaç duyan bir veritabanına da sahip.

Performans ve kullanım kolaylığı nedeniyle, birçok kişi Stellar’a katıldı. DApp’ların yanı sıra, farklı endüstriler de Stellar üzerine kurulu. Stellar kendi kripto para birimi Lumens kullanma konusunda da ısrarcı değil.

Bankalar, yatırımcılar ve sıradan insanlar fiat, Bitcoin, Ethereum veya başka herhangi bir kripto para birimi kullanabiliyorlar. Stellar farklı bir düşünce tarzına sahip olduğundan, benzer çözümler asil görevlerini tamamlamak için Stellar platformunu kullanıyor.

Bknz: Lightning Network Çözümünü Hangi Koinler Kullanıyor?

MAD Network

Dijital reklam endüstrisi için yaratılan bir ağ, ancak bu kez gizlilik içinde inşa edildi. MAD web sitesine göre, asıl hedefleri “tüketici veri gizliliğini korurken, gerçeği ve şeffaflığı teşvik etmek için sektörü yeniden şekillendirmek”

Bitfoilex

En güvenli 2FA ve çoklu imza desteğine sahip bu kripto cüzdanı da insanlığı desteklemek için üretildiğini söylüyor. Bitfoilex sosyal medyada “insani yardım ödemelerini mümkün kılan finansal bir platform” olarak kullanım amaçlarından birisini tanımlıyor.

Kult

Sanat, dijital içerik, müzik akışı, VOD filmler, kitaplar veya etkinlik biletleri satın almanın mükemmel yolu Kult. Sanatçılar Kult’u diğer sanatçılar için kültürel bir takas olarak oluşturmayı hedefledi. Kult’un nihai hedefi, geleceğin kripto kültür bankası olmak.

SureRemit

SureRemit, göçmenlere yardım sağlamak için bir çözüm sunuyor. Göçmenlere gerideki aileleri için, hizmet veren tüccarlar ile bağlantı kurmaya olanak veriyor. Kripto ile ödemeleri mümkün kılıyor.

Bitbond token

İşletmelere yardımcı olan bir tahvil tokeni. Almanya’dan olmasına rağmen, dünya çapında güvenli ve sağlam. Başarılı bir ICO’dan sonra “BB1”, ilk ödemesini 1 Ekim 2019’da ilk destekçilerine göndereceğini açıkladı.

Sonuç

Visa’nın işlem hızının üstesinden gelme arayışı devam ettikçe, daha fazla çözüme tanık olacağız. Yenilikçi gelişmelerin baskısı altnda olan Bitcoin ve Ethereum, işlem hızını arttırmak için umutsuzca bir arayış içine girdiler bile. Bu çözüm arayışlarının sonunda Visa’yı yakalayabilecek bir çözüm ortaya koyabilecekler mi? Kripto para sektörünün hız sorunu çözülebilecek mi dersiniz?

Kaynak

X