Anasayfa Ethereum Blockstream yöneticisinden salvolar: Ethereum teknik olarak ölüyor
koinmedya_brave

Blockstream yöneticisinden salvolar: Ethereum teknik olarak ölüyor

Blockstream yöneticisinden salvolar: Ethereum teknik olarak ölüyor
0

Ethereum teknik olarak bir çıkmaza girdi ve bu durum sonunda ölmesine sebep olacak. Bu iddia Blockstream CEO’su Samson Mow’a ait. Ancak birçok uzman, ETH’nin mevcut kapasite sorununun Ethereum 2.0 ile çözüleceğine inanıyor.


Ethereum teknik olarak ölüyor

Ethereum blockchaini ile ilgili uzun süredir dile getirilen eleştirilerden biri, devam eden ölçekleme sorununa başarılı bir çözüm getirememesi. Bu ölçekleme sorunu, yakın zamanda yayımlanan bir raporda daha da net görülüyor. Raporda blockchain ağının kullanımının yüzde 90’a ulaştığı belirtiliyor.

Bu rapor, kripto piyasasında iyi bilinen bir kişinin, Ethereum hakkında eleştirilerinin şiddetini artırmaya yol açtı. Samson Mow, Ethereum’un “teknik olarak bir çıkmaza girdiğini” söyledi. Hatta bir adım daha ileri giderek, yakında öleceğini de iddia etmekten kaçınmadı.

Tether’den (USDT) dolayı Ethereum ağı kapasitesi neredeyse doldu

Bloomberg yakın bir zamanda yer verdiği haberinde, Ethereum ağının yüzde 90 dolmasının tartışmalı stabilcoin Tether’den (USDT) kaynaklandığını açıklamıştı. Bu da on-chain işlem ücretlerinin yakın bir zamanda yükseleceği anlamına geliyor. Sonuçta birçok geliştirici ve kullanıcı başka blockchainlere taşınmak zorunda kalabilirler.

Ethereum’un neredeyse dolan ağ kapasitesi şu an gerçekten de bir sorun olarak görünüyor. Ancak şu önemli hususu da not etmek gerekiyor ki birçok analist ve geliştirici, bu sorunların Ethereum 2.0 çıkınca çözüleceğini düşünüyor. Ethereum 2.0 varlık ispatı (Proof-of-Stake) ve parçalara ayırma (sharding) çözümü getirecek. Bunun da ETH’nin ölçekleme sorununu çözmesi bekleniyor.

ETH 2.0’ı piyasaya sürmenin ilk adımı Beacon Chain olacak. Bunun da yakın bir zamanda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Blockstream CSO’sunun “ETH ölüyor” iddiası

Samson Mow, kripto piyasasında iyi bilinen bir isim ve aynı zamanda Blockstream CSO’su. Samson Mow, son tweetinde Ethereum blockchaininin “bir çıkmaza” girdiği düşüncesini paylaştı. Ona göre ETH sonunda “ölecek”.

Samson Mow şöyle yazdı: “Ethereum teknik olarak bir çıkmaza girdi. Ne kadar çok kullanılırsa o kadar hızlı ölür. Bizim şansımıza LiquidNetwork’de ölçeklenebilir olan USDT de var ve daha sonra Tether gibi varlıklar için Lightning Networks’ün oluşturulmasına izin verecek.”

https://twitter.com/Excellion/status/1166151715676012544?s=20

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin ise Mow’a cevap vererek, Bitcoin ağının kapasitesinin de dolu olduğunu belirtti. Ona göre ölçekleme sorunu sadece Ethereum’a özgü değil. Ayrıca ölçekleme çözümlerinin de diğer önemli blockchainlerin yüzleştiği sorunları aradan kaldırmadığına dikkat çekti.

https://twitter.com/Excellion/status/1166151715676012544?s=20

Kaynak

koinmedya_brave
X