Anasayfa Kripto para Haber Facebook Libra projesi kan kaybediyor
koinmedya_brave

Facebook Libra projesi kan kaybediyor

Facebook Libra projesi kan kaybediyor
0

Açıklandığı günden beri kripto dünyasını meşgul eden Facebook Libra projesi ile ilgili sorunlar belirginleşiyor. Bazı üyeler çekiliyor mu?


Facebook Libra projesi tartışmaların odağında

2019 yılının Haziran ayının ortasındaki ilanından bu yana Libra öcellikle ABD regülatörlerinden gelen baskıyla uğraşıyor. Facebook’un hacklenme risklerine açık yapısı, kafalarda soru işaretlerine neden oluyor. Ayrıca geçmişte kullanıcı bilgilerinin üçüncü parti şirketlerle paylaşılmış olması, Libra hakkında endişeleri artırıyor.

ABD meclis üyeleri, Facebook ve Libra coin hakkında her zaman şüpheci oldular. Bugün, baskının artık dayanılmaz olduğu görülüyor ve Libra konsorsiyum üyelerinden bazıları çekiliyor.

Her şey 2 Temmuz’da, ABD’li kongre üyesi Maine Waters’ın Libra Konsorsiyumuna, Facebook Libra projesi ile ilgili çalışmaları durdurması gerektiğini yazmasıyla başladı. Mektuba göre, coin ile ilgili çalışmaların, Senatonun ilgili komisyonlarında tartışılıp karara varılıncaya kadar duraksatılması talep ediliyordu.

Libra Konsorsiyumu, Facebook, Visa ve MasterCard gibi telekomünikasyon devleri de dahil olmak üzere 28 üyeden oluşuyor. Üyelerin her birinin en az 10 milyon dolar katkıda bulunduğu biliniyor.

Bazı üyelerinin ayrılmak istemesiyle Libra konsorsiyumunun baskı altında olduğu kripto çevrelerinde konuşuluyor.

23 Ağustos 2019 tarihinde Financial Times’da yayımlanan bir haberde, önemli hissedar olan üç firmanın, regülatörlerden gelen baskılar ve ekonomiye yönelik potansiyel tehdit nedeniyle geri adım atmaya karar verdikleri belirtildi.

Ayrılma nedeni olarak üyelerden ikisinin bunu regülatörlerin baskısına, üçüncüsünün ise  projenin düşen kamu desteğine bağlaması, denetçilerin dikkatini Libra’ya fazlasıyla çekebilir.

Üyelerden biri Düzenleyici politikalara uymak isteyen ortaklar için önerilen kripto paraya destek verdiklerini beyan etmek zor olacak dedi.

Buna karşın Libra’yı destekleyen üyelerden biri Facebook’un, kendini riske atan tek kişi olmaktan bıktığını söyledi.

Problemin kaynağı

Binance borsası gibi birçok kripto borsası çeşitli zorluklar yaşıyorlar. Binance borsasında yakın bir zamanda yaşanan siber saldırının tek bir işlemde 7000 BTC’ye mal olduğunu hepimiz hatırlıyoruz.

Hem geliştiricilerin hem de borsa platformlarının güvenilirliği  blok zinciri etkileyen güncel konulardır. Bu yüzden regülatörler, yatırımcıya acı reçete çıkartabilecek bazı olaylardan dolayı sistemi denetlemeye oldukça istekli.

Sadece iki gün önce, AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonunun Libra koini ile ilgili soruşturma başlatmaya çalıştığını öğrendik.

Aldığımız haberler, Facebook Libra projesi Avrupa rekabet politikaları kapsamında soruşturulduğunu gösteriyor. Ayrıca, Amerikan Temsilciler Meclisi’ndeki Mali Hizmet Komisyonu altı üyesinin kripto para birimi projelerini tartışmak için İsviçre’ye gitti öğrenildi.

Facebook Libra projesi nin, regülatörlerin  gözünde itibarsız olduğu açıkça görülüyor; Bu, veri depolama alanının kötü kullanımı ve sosyal medya devi tarafından tüketici bilgilerinin sızdırılması ile ilişkilendirilebilir. Peki, halkın böyle bir şirkete güvenmesi nasıl beklenebilir?

Son bir değerlendirme

Regülatörlerin çağrısı, Facebook Libra projesi taraftarı üyelerin ilgilerini sürdürmelerini engellemedi. Çorba bazı üyeler için fazla sıcak olsa da, bazı potansiyel yatırımcılar onu sıcak yemeğe hazırlar.

Tayvan merkezli bir kripto borsası Asya-pasifik bölgesine egemen olmak umuduyla Libra’ya katılmak istediğini belirtti. Bazı kripto uzmanları, söz konusu problemlerin zamanında ele alınması durumunda Libra’nın kripto pazarını yönetme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Diğerleri ise Libra’nın  karşı karşıya geleceği tek tehdidinin Facebook ve dijital kimlik ile ilgili gizlilik sorunları olduğunu söylüyor.

Kripto para piyasası oldukça genç ve her gün yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Bekleyelim ve kripto gemisini dengede tutmak için bu sorunların üstesinden nasıl gelineceğini görelim.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X