Anasayfa Kripto para Haber Ukrayna’da kaçak kripto para madenciliği
koinmedya_brave

Ukrayna’da kaçak kripto para madenciliği

Ukrayna’da kaçak kripto para madenciliği
0

Kaçak kripto para madenciliği nereye kadar varabilir? Ukrayna’da yaşanan olay, bunun sınırlarının olmayacağını gösteriyor. Ülkenin nükleer enerji santrali yetkililerinin, kendi tesislerinden çaldıkları enerji ile kripto madenciliği yaptığı ortaya çıktı. Hem de bu sırada santralin gizli bilgileri de internete sızmış.


Kaçak kripto para madenciliği

Ukrayna Güvenlik Teşkilatı (UGT) yetkilileri, ülkenin nükleer enerji santralinde kaçak kripto madenciliği yapıldığını ortaya çıkardı. Teşkilat yetkilileri, santraldeki izinsiz madencilik donanımının yönetim tarafından kurulduğuna inanıyor.

Ukrayna KGB teşkilatının devamı niteliğinde olan UGT, madencilik operasyonları için internet hattı bağlanmasının nükleer santralin güvenliği için risk oluşturduğunu düşünüyor. Yerel mahkeme ayrıca bu hat üzerinden santralin faaliyetleri ile ilgili gizli bilgilerin internete sızdığını açıkladı.

Kripto para madenciliği nükleer santralin güvenliğini tehlikeye atıyor

Dünya genelinde kripto para madencileri özellikle ucuz elektrik enerjisine ilgi duyuyor. Neredeyse sınırsız jeotermal enerjisinden dolayı madenciler özellikle İzlanda’yı tercih ediyor. Kanada da bol miktarda hidrolik enerjisinden doları madenciler için cazip bir ülke. İran da yakın zamana kadar sübvanse edilen enerjiden dolayı Bitcoin ve diğer kripto madenciliği açısından kazançlı ülkelerden biriydi.

Öyle görünüyor ki Ukrayna’daki Yujnoukrains nükleer enerji santrali yetkilileri, kendi santralinden çalınan enerji ile kripto madenciliği yaparak kâr elde etme fikrinin cazibesine kapılmışlar.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Ukrayna’nın güneyindeki Yujnoukrainsk şehrindeki santralinde, iki farklı soruşturma sırasında bilgisayar donanımına el konulmuş.

Yerel mahkeme ise nükleer santralin güvenliğinin, bu eylemlerinden dolayı tehlikeye girdiğini bildiriyor. Santralin sistemi normalde kapalı konumda olması gerekiyordu. Ancak kaçak kripto madenciliği ile uğraşanlar, internet bağlantısı kurmak zorunda kalmışlar.

Bu izinsiz bağlantı sonucu nükleer santral ile ilgili bilgiler internete sızmış. Yujnoukrainsk santralindeki yetkililer, kaçak kripto madenciliği ile tesisin güvenliğini tehlikeye atmış.

Kişi ya da grupların kaçak kripto madenciliği için elektrik çalma vakaları daha önce de görüldü. Ancak Ukrayna’daki bu olay bunlar arasında en tehlikeli olanı. Venezuela’da da madenciler sübvanse edilen elektrik enerjisini kullanma girişiminde bulunmuştu. Güvenlik güçleri de bu tür kripto madenciliği faaliyetlerinin peşine düşüyor.

Benzer bir vaka Çin’de de yaşanmıştı. Bitcoin madenciliği için elektrik enerjisi çalan bir kişi 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Xu Xinghu isimli kişi Çin’de geçen sene mahkeme tarafından suçlu bulunmuştu.

Hapis cezası dışında Xu Xinghu aynı zamanda Çin tren hattından elektrik çaldığı için 15,000 dolar para cezası ödemişti. Çalınan elektrik 50 kripto para çıkarma donanımına bağlanmıştı. Donanımların bulunduğu kiralık yeri soğutmak için ise üç yüksek enerjili vantilatörün de kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Kaynak

koinmedya_brave
X