Anasayfa Kripto para Haber Belçika’dan sahte kripto şirketleri listesi
koinmedya_brave

Belçika’dan sahte kripto şirketleri listesi

Belçika’dan sahte kripto şirketleri listesi
0

Belçika’nın Finansal Hizmetler Kurumu (FSMA), kriptoyla ilgili sahtekarlıkla ilgili olduğu düşünülen sahte kripto şirketleri listesi hazırlıyor.


Belçika’nın mali denetim otoritesi FMSA, faaliyete geçtiği 2018 başından beri ülkede toplam 121 farklı kripto para odaklı dolandırıcı yatırım şirketini kara listeye almış oldu.

FMSA, bu tür sahte kripto şirketleri listesi yayımlayan birkaç küresel otoriteden biri. Sadece geçen yıl kripto ile ilgili dolandırıcılık olaylarının 4.5 milyon avronun üzerinde olduğu düşünülüyor.

Sahte kripto şirketleri listesi güncellendi

The Brussels Times’daki bir rapora göre, Belçika Finansal Hizmetler Kurumu, www.xtb-markets.com adresini kullanan şirketi sahte kripto yatırım platformları listesine ekledi. Böylelikle haklarında tespitler yapılan ve şikayetlere konu olarak listeye alınan firma sayısı 121’e çıkmış oldu.

Bu mali otorite, 2018 yılı içinde sahte şirketler tarafından dolandırılan yatırımcılardan toplam 334 şikayet aldı. Rapor edilen toplam zarar 4,5 milyon avrodan fazla. Bununla birlikte, FSMA, gerçek sayının bu rakamdan çok daha yüksek olduğundan şüpheleniyor. Çünkü birçok insanın kendini bir sahtekarlık kurbanı olarak rapor etmeyeceği düşünülüyor. Zira insanlar dolandırılıklarını itiraf etmekten çekinirler.

Nasıl dolandırıyorlar?

FSMA’ya göre, dolandırıcılık yapan bu şirketlerin birtakım ortak yönleri bulunuyor. Finance Magnates’e göre, mali denetim kurumu şirket isimleri beraber şu hususları not ediyor:

“Yöntem hep aynı: Size güvenli, kolay ve çok kazançlı olduğunu iddia ettikleri bir yatırım sunuyorlar. Onlara yatırım yapmak için kripto para birimleri konusunda uzman olmanıza gerek kalmayacağınız konusunda sizi temin ederek güven vermeye çalışıyorlar.”

FSMA’nın hazırladığı sahte kripto şirketleri listesi Belçika vatandaşlarından aldatılmış şikayetler veya belirli bir yatırım platformunda bazı şüpheli hareketlerinden kuşkulanılan şikayetler baz alınarak oluşturuluyor.

Son olarak ise şunu söylemek mümkün. Eğer bir şirket size küçük bir yatırım karşılığı garantili geri dönüşler veya astronomik kârlar teklif ediyorsa, bu durumda mutlaka dikkatli olmalısınız. Eski bir atasözünde olduğu gibi: Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir!

Kaynak

koinmedya_brave
X