Anasayfa Kripto para Haber Türkiye kökenli token MCC (MicroCreditCoin) geliyor
koinmedya_brave

Türkiye kökenli token MCC (MicroCreditCoin) geliyor

Türkiye kökenli token MCC (MicroCreditCoin) geliyor
0

Türkiye kökenli token MCC, 2020’de piyasaya sürülüyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, MCC token’ını Ethereum blockchain’inden piyasaya sürüyor.


Türkiye kökenli MCC token

Hürriyet Daily News’in AA’dan aktardığı 17 Ağustos tarihli haberine göre dünyayı dönüştüren blockchain, Türkiye’de bir sivil toplum örgütü (STÖ) tarafından da kullanılmaya başlandı. Bu sivil toplum örgütünün adı, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA). TİSVA, Türkiye kökenli token MCC ‘yi (MicroCreditCoin) piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı başkanı Aziz Akgül, blockchain tabanlı mikro finansmanı sadece Türkiye için değil dünya için de kaçınılmaz görüyor. Akgül MCC token ve mikro krediler hakkında yaptığı açıklama şu şekilde:

“Kripto paraları ve online piyasaları kullanarak 2030’un sonuna kadar 3,5 milyon kişiye mikro kredi vermek istiyoruz.”

TİSVA’nın tarafından kurulan Türkiye Grameen Mikrofinans Programını (TGMP) sayesinde mikro krediye ihtiyaç duyan kimselerin finansman sorununun çözülmesi planlanıyor. TGMP bu hedefi için blockchain teknolojisi ve MCC token ‘ı kullanacak.

Lütfen Bkz: Türkiye Bitcoin kullanımında birinci sırada

TGMP, Ethereum blockchain ağını kullanarak kendi token’ını oluşturuyor. Toplamda 300 milyon adet MicroCreditCoin (MCC Token) üretildi. Ayrıca TGMP bu token’ları kullanacak kripto para cüzdanı üretmeyi de ihmal etmedi. Bu token’lar sayesinde blockchain ağı üzerinden ihtiyaç sahiplerine mikro krediler hızlı ve güvenli biçimde dağıtılacak. Ayrıca mikro finansmanı desteklemek adına dünya genelinde hayır severlerden fon talep edilebilecek. Söz konusu projenin 2020’de faaliyete geçmesi planlanıyor. Bu sayede ülke içi refah seviyesinin arttırılması hedeflenmektedir.

Hayır severler MCC token satın alarak direk ihtiyaç duyan kimselerin MCC cüzdanlarına token transferinde bulunabilecek. İlerleyen dönemlerde MCC token’ı olanlar, bu token’larını uyumlu dükkanlarda ve mağazalarda harcayabilecek.

MCC token ‘ları için Androin ve IOS tabanlı diğer cüzdanlarda da kullanılabilecek.

TİSVA Başkanı Akgül:

“Dünyayı bir elektronik piyasa olarak düşünüyoruz… Küresel mikro kredi kripto para ağı oluşturacağız. Dünyanın herhangi bir yerindeki sosyal yatırımcılar, üretilen kripto parayı kullanarak mikro girişimcilere kredi olarak verebilecek. “

Başkan Akgül, MCC token ‘ı kripto para borsalarına da kote ettirerek değerini arttırmayı planlıyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
X