Home Altcoin SEC Veritaseum (VERI)’a neden dava açtı?
koinmedya_brave

SEC Veritaseum (VERI)’a neden dava açtı?

SEC Veritaseum (VERI)’a neden dava açtı?
0
fairspin_banner

SEC Veritaseum hakkında soruşturma başlattı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonunun açtığı davanın ardından token fiyatında büyük bir dump gerçekleşti. Peki SEC neden dava açtı?


SEC Veritaseum hakkında soruşturma başlattı!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, popüler bir ICO’nun, kripto para birimi çıkarmak için topladığı parayı harcamasını önlemek amacıyla, Brooklyn federal mahkemesinde acil bir dava açtı.

Bu acil dava başvurusu haberi, 2017-2018 arasında gerçekleşen ICO (İlk Para Teklifi) sırasında yaklaşık 15 milyon dolarlık fon toplayan Veritaseum’u kötü etkiledi. Bu haber, VERI fiyatında ani ve büyük bir dumpa yol açtı.

SEC, Veritaseum teklifi için kayıt gerekliliklerini yerine getirmeyen ICO’yu hedef aldı. 12 Ağustos’ta açılan acil davada, kripto para şirketi Veriaseum ve kurucusu Reginald Middleton’un hileli bir şekilde 14,8 milyon dolar topladığı iddia ediliyor.

Ve bunu da düzenleme gerekliliklerinden kaçmak için VERI’yi, hediye kartları ve yazılım gibi şeyler olarak niteleyerek yaptığına yer veriliyor.

Ayrıca SEC VERI dosyasında, sanıkların, yatırımcıları iş girişimi hakkında bilerek yanlış yönlendirdikleri belirtiliyor. Ve yatırımcılara şirketin kazancı hakkında gerçek dışı veriler sunduğu da iddia ediliyor.

Dahası suçlamada, 2017’nin ortalarından 2018’in başlarına kadar toplanan 14,8 milyon doların yalnızca 8 milyon dolarının kaldığı belirtiliyor.

Ayrıca SEC, VERI tokenin fiyat hareketini yatırımcılara daha cazip göstermek için, kurucuların manipülasyon yaptıklarını iddia ediyor. Ve “Sanıklar, VERI Token’in fiyatlarını yükseltmek ve yatırımcıları daha fazla token satın almaya teşvik etmek için birçok manipülatif işlem gerçekleştirmekle” suçlanıyor.

VERI Token dev bir dumpla karşı karşıya!

Yazımız yayına hazırlanırken, Veritaseum, %16 oranında değer kaybederek, 6,75 dolardan işlem görüyor. 12 Ağustos’ta 17 dolar olan tokenin fiyatı, dünkü SEC Veritaseum soruşturma haberinin etkisiyle büyük bir dump gördü ve 3,76 dolara kadar düştü.

Esasen bu geri çekilme, VERI tokenin, toplam kripto piyasalarının zirveye ulaştığı boğa koşusu sırasında, yani 2018 Ocak ayında, yaklaşık 500 dolar olan tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra gördüğü büyük düşüşün bir uzantısıdır.

Daha da önemlisi bu alanda açılan ilk SEC davası olan bu soruşturma, muhtemelen son boğa koşusu sırasında çok büyük miktarlarda fon toplayan pek çok ICO’yu da hedef alacak gibi görünüyor.

Ayrıca bknz:

Analistlerin Bitcoin fiyat öngörüsü 10 bin dolar!

Yeni Zelanda bankası ASB yerel blockchain ticari platformuna yatırım yapıyor

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X