Home Altcoin Coinbase ve Bitcoin Cash yatırımcılarının arasındaki sorunun kaynağı ne?
koinmedya_brave

Coinbase ve Bitcoin Cash yatırımcılarının arasındaki sorunun kaynağı ne?

Coinbase ve Bitcoin Cash yatırımcılarının arasındaki sorunun kaynağı ne?
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin ABC hardforkundan sonra Coinbase ve Bitcoin Cash arasındaki buzlar bir türlü erimiyor. Bitcoin Cash yatırımcısının Coinbase aleyhinde açtığı mahkeme devam ediyor.


 Coinbase ve Bitcoin Cash

Coinbase Borsası,  2012 yılından beri faaliyetlerine devam eden ABD merkezli kripto para borsasıdır ve en popüler kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Coinbase’de 16 adet kripto para listeleniyor ve bu kripto paralardan birisi de Bitcoin Cash (BCH). Ancak 4’üncü büyük kripto para Bitcoin Cash ve Coinbase mahkemelik.

İşin aslı Bitcoin ABC hardfork hadisesine dayanıyor. Bitcoin ABC blockchain ağında yaşanan hardfork sonrasında Bitcoin SV ve Bitcoin Cash doğdu. Bitcoin SV eski blockchain ağında yoluna devam etmeye karar verdi ve SV (Satoshi Vision) ekini aldı. Kısaca Bitcoin SV, biz Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun vizyonunu devam ettiriyoruz diyor. Bitcoin Cash, güncellenmiş blockchain ağında ayrı bir kripto para olarak yoluna devam etmeye karar verdi.

Hardfork yaşanmadan önce Coinbase, yeni doğan kripto parayı olası belirsizlikleri ileri sürerek listelemeyeceğini duyurmuştu. Bu tarihte Coinbase, Bitcoin Cash’i desteklemeyeceğini duyurdu. Bitcoin Cash ve Coinbase arası kavganın temeli bu olaya dayanıyor.

ABD’li bir vatandaş -Jeffrey Berk- Coinbase’in piyasaları yanlış bilgilendirdiğini öne sürerek Coinbase’i mahkemeye verdi.

Hardfork sürecinde Coinbase, Bitcoin Cash ile ilgili birçok kafa karıştıran açıklamalarda bulundu. Örneğin hardfork öncesi yatırımcılarından Bitcoin’lerini borsadan çekmelerini tavsiye etti. Zira hardfork sonrası çekim işlemlerinde sıkıntı olabileceğini belirtmişti. Sonrasında da BCH çekimlerini bir süre askıya almıştı.

Lütfen Bkz: Coinbase en popüler kripto para listesini yayınladı

Sonraki süreçte Coinbase, söz verilen süre içerisinde Bitcoin Cash’i listelemedi ve duyurulan tarihi erteleme kararı aldı.

Bitcoin Cash yatırımcıları, Coinbase borsasını BCH fiyatlarında manipülasyon yapmakla suçluyor. Jeffrey Berk, BCH Coinbase’de listelenmeye başladıktan sonra BCH al emri vermiş ve alım emri ancak 20 saat sonra yerine getirildi. Bu süre içerisinde BCH fiyatları ise %100’den fazla artı. Berk ise mağdur edildiğini düşünüyor.

Bu olayın üzerinde Coinbase, Bitcoin Cash fiyatlarını manipüle etmekle suçlandı ve Coinbase’den bazı çalışanların çıkar amaçlı bu yola başvurduğu iddia edildi. Coinbase ise çalışanlarının kripto para ticareti yapmalarına izin verilmediğini belirtti. Eğer çalışanlarından birinin manipülatif bir eyleme katıldıklarını tespit ederlerse hakkında hemen kanuni işlem başlatacaklarını belirtti.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X