Home Altcoin BM, Kuzey Kore’nin kripto borsalarını hedef almasını soruşturuyor

BM, Kuzey Kore’nin kripto borsalarını hedef almasını soruşturuyor

BM, Kuzey Kore’nin kripto borsalarını hedef almasını soruşturuyor
0
koinmedya_brave

BM, Kuzey Kore’nin kripto borsalarını hedef alan saldırılar hakkında soruşturma başlattı. Saldırıların hedefinin özellikle komşu Güney Kore olduğu biliniyor.

Kripto para borsaları hedef alındı

Silah programlarına maddi destek sağlamak için yapılan çalışmaları bir raporda yayınlayan BM, Kuzey Kore’nin kripto siber saldırıları için düğmeye bastı. SCMP’ye göre 17 ülkede en az 35 saldırı girişimi oldu.

Genel Keşif Bürosu isimli üst düzey Kuzey Kore istihbarat servisinin saldırıların sorumlusu olduğuna inanılıyor. Ön rapora göre bu saldırılarda baskın olarak Güney Kore olmak üzere finansal kuruluşlar ve kripto para borsaları hedef alındı. BM, Kuzey Kore’nin kripto saldırılarında  2 milyar doların da kaçırıldığını raporunda belitti.

35 saldırının onu Güney Kore, üçü Hindistan, ikişer tanesi de Bangladeş ve Şili’ye yapıldı. Saldırılardan etkilenen diğer 13 ülke ise Kosta Rica, Gambiya, Guatemala, Kuveyt, Liberya, Malezya, Malta, Nijerya, Polonya, Slovenya, Güney Afrika, Tunus ve Vietnam oldu.

Saldırı metotları arasında bankalar arası transfer protokolü kanalı SWIFT en başta yer alıyor. Bu sisteme giren korsanlar bankaların bilgisayar ve altyapılarına sızarak sahte mesajlar gönderip, kanıtları siliyor. BM, Kuzey Kore’nin kripto para hırsızlığını da ortaya çıkardı. Raporda dikkat çekici cümleler vardı:

‘Borsalar, kullanıcılar ve kripto para madencilerine yapılan saldırılarla askeri projelere fon sağlama amacı ön plandaydı.’

Kuzey Kore’nin kripto hırsızlığı raporuna göre Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası Bithumb çoklu saldırıya maruz kaldı. İlk iki saldırı Şubat 2017 ve Temmuz 2017’de yapıldı ve yaklaşık 7 milyon dolarlık bir kayıp oluştu. Haziran 2018 saldırısı 31 milyon dolar ve bu yılın Mart ayındaki saldırı 20 milyon dolar kayıp oluşturdu.

Kripto Hırsızlığı

Soruşturma, kripto para madenciliğinde hile yaparak yeni bir hırsızlık tekniği oluştuğunu gözler önüne serdi. Bu metotta Monero madenciliği yapmak için kullanılan bilgisayarların işlem gücünü ele geçiren kötü amaçlı yazılım kullanılıyor. XMR gizli ve isimsiz yapısından dolayı korsanların favori coini.

ilgili:Kripto madencilik virüsü Monero kullanıcılarının özel bilgilerini çalıyor!

Pyongyang’daki Kim ll-sung Üniversitesi’ndeki servera Monero madenciliği  yapıp gönderen kötü amaçlı yazılım raporda yerini aldı. Ayrıca Kuzey Kore ile sıkı bağları olan Lazarus Group, geçen sene Ağustos ayında Apple Mac işletim sistemini hedef alan kötü amaçlı yazlımla tekrar ortaya çıkmıştı.

Diğer Monero haberleri için tıklayınız

Kaynak

tags:
0
0
0