Home Kripto para Haber Blockchain Haber Blockchain ile akıllı şehirler devri başlıyor
koinmedya_brave

Blockchain ile akıllı şehirler devri başlıyor

Blockchain ile akıllı şehirler devri başlıyor
0
fairspin_koinmedya

Blockchain yerel yönetimleri kolaylaştırıyor ve dönüştürüyor. Blockchain ile akıllı şehirler inşa ediliyor. Bu konuda Uzak Doğu Asya ülkeleri öncü konumda.


Blockchain ile akıllı şehirlere yolculuk

Son yıllarda blockchain teknolojisini reel ekonominin her analında meydana getirdiği dönüşüme şahit oluyoruz. Şimdiki haberimiz de ise blockchain teknolojisinin dönüştürdüğü şehirlerden bahsetmek istiyoruz. Yani blokchain ile yönetilen akıllı şehirlerden bahsediyoruz.

21. YY’da gözden kaçan en önemli sosyo-ekonomik problemlerin başında kenetsel nüfusta meydana gelen aşırı artışlar geliyor. Özellikle Uzak Doğu Asya ülkelerinde kırsal kesimden kentsel bölgelere yoğun göç yaşanıyor. Şehirlerde aratan nüfusu ve dolayısıyla ihtiyaçları kontrol etmek için geleneksel yöntemler, yetersiz kalabiliyor. Blockchain teknolojisi ise bu noktada önemli bir boşluğu dolduruyor. Blockchain ile akıllı şehirler oluşturularak kentsel birçok soruna çözüm getirilebilir.

Kentsel sorunlarla mücadele için blockchain teknolojisinden yararlanan bölgelerin başında Uzak Doğu Asya ülkeleri geliyor.  Bu konudaki en son gelişmeyi Kamboçya’dan alıyoruz.

Blockchain şirketi Limestone, Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de başlatmayı düşündüğü blockchain tabanlı projesi, yaklaşık 10 bin işletmenin ve 190 bin kişinin hayatını etkileyecek boyutta. Blockchain ile akıllı şehirlere Phnom Penh’de dönüşüyor.

Phnom Penh’de yaşayan vatandaşlara blockchain tabanına bağlı dijital bir pasaport verilmesi öngörülüyor. Bu sayede şehir içi  suç oranlarının düşürülmesi başta olmak üzere birçok fayda elde edilecek.  Dijital pasaporta sahip olan vatandaşlar adına dijital bir kripto para cüzdanı da tanımlanacak. İnsanlar harcamalarını bu cüzdanlardaki dijital varlıklarını kullanarak gerçekleştirebilecek.

Telefon şirketlerinden diğer işletmelere birçok firma, Phnom Penh’de yaşayan kişilere -reklam şirketleri gibi üçüncü şahıslara ihtiyaç duymadan- direkt ulaşabilecek. Bu sayede bir çok ürünün maliyetlerinde düşüş bekleniyor. Kişisel verilerin mahremiyeti konusunda da şehirdeki vatandaşlar dijital pasaportlarındaki verilerin paylaşımı konusunda aktif karar verebilecek.

Kamu hizmetlerine ihtiyaç duyulan kişiler daha hızlı ve net belirlenebilecek. Proje için şimdilik 1 milyon dolarlık fon ayrılmış durumda. Blockchain ile akıllı şehirler projesinin pilot uygulamalarına Kamboçya’da başlanmış bile.

Blockchain ile akıllı şehirler uygulamasına geçtiğimiz dönemde Güney Kore’nin Başkenti Seul Belediyesi de geçmişti. Ayrıntılı bilgi için ilgili haberimizin başlığına tıklayabilirsiniz (Lütfen Bkz: İlk kez bir belediye kripto para çıkarıyor: S-coin).

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X