Home Kripto para Haber İran altına dayalı ulusal kripto para çıkarabilir
koinmedya_brave

İran altına dayalı ulusal kripto para çıkarabilir

İran altına dayalı ulusal kripto para çıkarabilir
0
fairspin_banner

İran altına dayalı ulusal kripto para çıkarıyor olabilir. Neden mi? Küresel şartlar İran’ı kripto para kozunu oynamaya zorlayabilir. Zira ABD’nin yaptırımları giderek artacağa benziyor.


İran Altına Dayalı Ulusal Kripto Para Çıkarmaya Hazırlanıyor

İran ekonomisi hakkındaki raporlar İran ekonomisine dair bir çöküşü işaret etmese de, İran’ın istikrarlı bir ekonomiye sahip olduğu söylenemez. Yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi ama, yakında İran’ın altına dayalı ulusal kripto para çıkaracağı konuşuluyor.

Ekonomisi zayıflayan veya çökmeye başlayan ülkeler, kripto paranın ekonomiye katacağı dinamizmi daha iyi anlayabiliyor. Hepimizin bildiği gibi İran kısa süre önce tüm kripto para birimlerinin yasak olduğunu açıklamıştı. İran’ın altına dayalı ulusal kripto para birimini çıkaracağı haberinden sonra İran’da beklenmedik bir U dönüşü yaşanıyor.

İran Merkez Bankası yetkililerine göre, ulusal bir kripto para birimi, İran bankalarının donmuş kaynaklarının kullanımını daha da kolaylaştıracak.

İran-ABD çatışması

İran-ABD rekabeti -ufukta makul bir çözüm olmadığı için- gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. Görece çok daha küçük bir ekonomiye sahip olan İran’ın ekonomik parametreleri ABD’nin tavırlarına sıkı sıkıya bağlı bir seyir izliyor. İran küresel düzenle uyum içinde hareket etmediği için, ekonomik açıdan büyük problemlerle karşı karşıya kaldı.

Haziran ayında, CBI Başkanı ilginç bir açıklama yaptı. Açıklamasında İran Riyalinin ABD Doları karşısında iyice güç kaybetmesi yüzünden İran ekonomisinin “ikincil döviz piyasası” oluşturacağını açıkladı. Özellikle çıkıp İran’ın kendi kripto para birimini geliştirdiğini söylemedi elbette. Ancak duyurusunda bahsini ettiği ‘ikincil piyasasın’ altına dayalı ulusal kripto para birimi olduğu bilinen bir gerçek.

İran yönetimi, ithal edilen malların fiyatlarındaki ani artışlar nedeniyle kamuoyudan büyük tepki çekti. Görünen o ki, İran istikrarlı ve altına dayalı para bir kripto para birimine sığınmak istiyor.

Devletten Bağımsız Ekonomi

Gerek, ABD-Çin Ticaret Savaşının yol açtığı dünya çapında ekonomik risk veya İranlıların ithal mallar üzerinde ABD’ye dolaylı olarak ödediği gereksiz tarifeler olsun, gerekse de ABD ve İran çatışmanın dünya çapında yarattığı riskler olsun, bunların hepsi tek bir şeyin göstergesidir. Gücünü merkezi bir sistemden alan her ekonomi, hükümetlerin global ve yerel düzeyde aldığı her karardan birinci derecede etkilenecektir.

Venezuela Bolivarının mı yoksa İran Riyalinin mi daha fazla değer kaybettiği önemli değil. Türkiye olarak bizim de geçmişte de birçok kez yaşadığımız gibi, merkezi para birimi sistemi her zaman hiperenflasyona eğilimli olma riski taşır.

Kripto para birimlerinin son derece değişken olması elbette mantıklı bir endişedir. Bu nedenle hükumetler, fiyatlarda görülen dalgalanmalara rağmen, bu paraların diğer tüm varlıklara nazaran daha iyi performans gösterdikleri için yürürlüğe koyarken bu durum göz önünde tutarlar. Buna ek olarak, kripto para birimleri son on yıldır var ve daha istikrarlı hale gelmeleriyse elbette zaman alacaktır.

Büyük hükumetlerin kripto para birimlerini gerçek para olarak tanımaya başlaması için hangi şartlar gereklidir? Bu konu hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X