Anasayfa Bitcoin Alex Krüger: “Trump’ın tweetlerinden sonra ABD Bitcoin’i yasaklarsa şaşırmam”

Alex Krüger: “Trump’ın tweetlerinden sonra ABD Bitcoin’i yasaklarsa şaşırmam”

Alex Krüger: “Trump’ın tweetlerinden sonra ABD Bitcoin’i yasaklarsa şaşırmam”
0
koinmedya_googlenews

“Trump’ın tweetlerinden sonra ABD Bitcoin’i yasaklarsa hiç şaşırmam.” Bu görüş finansal analist Alex Krüger ait. Ona göre ABD Başkanı Donald Trump, konumunu kullanarak potansiyel olarak Bitcoin’i yasaklayabilir.


Trump’ın tweetlerinden sonra ABD Bitcoin’i yasaklarsa şaşırmayın!

“Trump bir kararname yayımlayarak ABD vatandaşlarına Bitcoin ile uğraşmayı yasaklayabilir.” diyen Krüger, “Böyle bir şeyi zaten Petro ile ilgili yapmıştı. Trump, Petro’yu yasaklayabildi çünkü bu durum ‘ABD yaptırımlarını aşmaya çalışmanın’ bir örneğiydi.” diye konuştu. Bu da aynı zamanda dış politika eylemidir.

Krüger’in bu yorumu, Trump’ın geçtiğimiz hafta merkezsiz kripto paraların lideri Bitcoin hakkındaki görüşlerini tweet ile paylaşmasından sonra geldi.

İlgili: Bitcoin’in 10.600 dolar altına sarkması fiyatı yeniden 4 hanelere düşürebilir

Trump Bitcoin ile ilgili şöyle demişti: “Ben Bitcoin ya da diğer kripto paraların hayranı değilim. Bunlar para değil. Değerleri çok volatiliteli ve tamamen mesnetsiz. Düzenlemeye tabi tutulmamış kripto varlıklar, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilir.”

Krüger ayrıca Trump’ın belirli türden finansal varlıklara karşı başkanlık kararnamesi imzalayan ilk ABD başkanı olmayacağına dikkat çekiyor. Başkan Franklin Roosevelt, 1933 yılında altın istifçiliğini yasaklayan bir kararname çıkarmıştı. ABD’de yasalar, başkanlara ABD ekonomisi, güvenliği ve belirli bir şeye karşı tehdit oluşturan finansal varlıklara karşı özel önlemler alma yetkisi veriyor. Trump’ın Bitcoin’i yasaklaması için tek ihtiyacı olan şey geçerli bir sebeptir.

İlgili: Circle CEO’su: Trump’ın Bitcoin tweeti en büyük alım sinyali

“Birincisi, kripto bankacılık sistemine tehdit oluşturuyor.” diye Krüger şöyle devam ediyor: “İkincisi kripto Washington yönetiminin dış politikada kritik öneme sahip ekonomik yaptırım uygulama yeteneğini azaltabilir. Üçüncüsü, kripto genellikle yasa dışı faaliyetlerin kolaylaştırılması olarak algılanıyor. Trump zaten bunu açıkça belirtti.”

Eğer Beyaz Saray söz konusu kararnameyi imzalarsa, bu Bitcoin’in ABD’deki on yıllık altyapısına darbe vurabilir. Bankalar da yerel kripto firmaları ve girişimleri ile iş yapması kesebilirler.

Başkanlık emrini kim durdurabilir?

Ancak Amerikan thinktank kuruluşu Heritage Vakfı, demokrasinin en nüfuzlu siyasetçiyi bile yenebileceğini söylüyor. Onlara göre başkanın böyle bir kararname çıkarması durumunda Kongre’nin işe karışarak bunu engelleme yetkisi ve gücü bulunuyor.

Yine de Bitcoin’in geleceği hala kurtulmuş değil. Başkan olmasa, bu sefer ABD yasaması Bitcoin’e yasak getirebilir.

İlgili: Trump’ın Bitcoin hakkındaki düşüncelerini Ivanka değiştirebilir

Krüger buna şöyle örnek veriyor: “ABD yasaması kripto varlıkların perakende (kayıtlı olmayan) yatırımcılar için fazla volatiliteli olduğunu belirleyerek, kripto borsalarına ağır bir darbe vurabilir.”

Krüger’in bu konuyla ilgili tweetler dizisi şöyledir:

https://twitter.com/krugermacro/status/1150638163293036545?s=20

Kaynak

X