Home Bitcoin Wikipedia’nın kurucusu, blockchaine dayalı yeni bir Wiki yaratıyor
koinmedya_brave

Wikipedia’nın kurucusu, blockchaine dayalı yeni bir Wiki yaratıyor

Wikipedia’nın kurucusu, blockchaine dayalı yeni bir Wiki yaratıyor
0
fairspin_koinmedya

Wikipedia’nın kurucularından Larry Sanger, blockchaine dayalı yeni bir çevrim içi ansiklopedi projesi üzerinde çalışıyor. Sanger bu sayede bilgi kaynağının merkeziyetsizleşeceğini düşünüyor.


Blockchaine dayalı yeni bir Wikipedia

Wikipedia’nın kurucularından Larry Sanger, Wikipedia’yı kurmadan önce Felsefe alanında eğitim aldı. Üniversite yıllarında bilginin internet yolu ile merkeziyetsizleşmesi konusuna ilgi duymaya başladı ve üniversite hocaları ile öğrenciler arasında diyaloga imkan tanıyan bir portal oluşturdu.

Sanger, 2001 yılında Wikipedia kurduktan sonra 2006 yılında yollarını ayırdı ve kendi projeleri üzerinde çalışmaya başladı. 2017 yılında Everpedia isimli bir projenin başına geçti.

Everpedia konu sınırlaması taşımayan çevrim içi bir ansiklopedidir. Bu proje 2019 yılında yeni bir dönüşüm yaşıyor  ve sistemin tamamen bir blockchain ağına taşındı. Ancak Sanger projenin tam anlamıyla oturması için birkaç yıla daha ihtiyaçları olduğunu düşünüyor. Bu konuda Sanger şu açıklamalarda bulundu:

“Çok iyi çalışabilecek Dapps’ler (blockchain merkezli uygulamalar) var. Bence blockchain teknolojisi hala yolun başında.”

Sanger, interneti muazzam bir gelişme olarak görüyor. Blockchain teknolojisinin ise şeffaflık, hesap verebilirlik ve kripto paraların ötesinde interneti merkeziyetsizleştirecek tek güç olduğunu vurguluyor

Sanger, kripto paralarla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bir kripto para yatırımcısı değilim. Sadece anlamak için bir miktar satın aldım. Kripto paralara inanıyorum. Merkeziyetsiz bir para sistemini tercih ederim.”

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Kızgın yatırımcılar Bitcoin dolandırıcısının evini küle çevirdi

Rapor: Rusya, Çin ve İran için kripto para bir silaha dönüşüyor

Ünlü fenomen Aman Natt, Bitcoin temalı Bollywood filminde oynayacak

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X