Anasayfa Altcoin DASH son güncellemesiyle yüzde 51 saldırılarını tamamen işlevsiz bırakıyor
koinmedya_brave

DASH son güncellemesiyle yüzde 51 saldırılarını tamamen işlevsiz bırakıyor

DASH son güncellemesiyle yüzde 51 saldırılarını tamamen işlevsiz bırakıyor
0

DASH son güncellemesiyle yüzde 51 saldırılarını tamamen etkisiz hale getirdiğine inanıyor. Güvenlik ve anlık işlem hızları konusunda rakiplerine bariz üstünlüğü bulunan Dash yabana atılmayacak kripto paralardan biri.


DASH Son Güncellemesiyle Yüzde 51 Saldırılarını Durduruyor

DASH mazisi son derece eski olan bir kripto para. Evan Duffield ve ortakları DarkCoin projelerine start verdiklerinde Bitcoin’in ne olduğunu ve Dünya’ya ne armağan ettiğini çok iyi kavramışlardı.

Dash projesi denilince akla mahremiyet geliyor. Ancak Dash için mahremiyet yalnızca bir özellik, nihai amaç değil. Peki bu noktaya nasıl gelindi? Evan Duffield Bitcoin blockchaininin “fazla” göz önünde olduğuna inanıyordu. Öyle ki hangi hesaptan hangi hesaba saat kaçta ne kadar BTC aktarıldığı kolayca sorgulanabiliyordu.  

Duffield Bitcoin blockchain ağı üzerine ilave özellikler ekleyerek işlemlerin görünmez olmasını sağlamaya çalıştı. 2015 yılında projesine verdiği isim (DarkCoin) zamanla dijital para anlamında gelen Digital Cash kelimesinin kısaltmasına dönüştü: Dash.

Madencilik algoritması üzerinde yükselen Bitcoin, Ethereum gibi blockchain projelerinin en büyük sorunu bazı art niyetli girişimcilerin ağı çökertme girişimleridir. Bu girişimler arasında en çok bilineni ise %51 saldırısı. Bu saldırı tipinde bir grup dolandırıcı ağın hash gücü yani işlem kapasitesinin %51’ini kısa süreliğine ele geçirip kayıt defterlerini kendi lehlerine düzenlerler.

Dash son yayınladığı güncelleme ile %51 saldırısı riskini tarihe gömdüğüne inanıyor. Son haliyle artık tüm ağ anlık olarak işlemleri doğrulayabilecek.

Dash Core CEO’su Ryan Taylor, mahremiyetin yalnızca Dash’in bir fonksiyonu olduğunu belirtiyor. Kendisi projeyi şu şekilde tanımlıyor:

“Dash bugün artık tek boyutlu bir kripto para birimi değildir. Hatta Dash kripto para piyasasında bir örneği daha olmayan benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır. İşlemler anında, pratik olarak masrafsız ve inanılmaz derecede güvenlidir. Sektördeki en etkin yönetişim ve finansman modeline sahibiz. Aslında bu alanda uzun süredir rakipsiziz diyebilirim. Dash ağına saldırma maliyeti, yeni tanıtılan güvenlik geliştirmeleri nedeniyle Bitcoin’e saldırma maliyetini bile aşıyor.

Dash, gerçek dünyadaki gerçek sorunlara odaklanıyor. Bu amaca ulaşmak için çok çalışan yazılımcı ekibi sayesinde günlük onaylı işlem hacmi sessizce artırıyor ve kendi alanında liderliği elinde bulunduruyor. Bir sonraki sürümümüz, kullanıcı deneyimine ve Dash üzerinde kolayca uygulama oluşturma becerisine odaklanarak insanları uzaklaştıracak.”

Son olarak şunu da belirtelim ki Dash blockchain ağı için hayati öneme haiz MasterNode düğümleri iki çeşit işlem türüne izin veriyor. Bunlardan biri “anlık” diğeri ise “opak” olarak adlandırılıyor.

Dash hakkında daha fazlası için Tıklayın

koinmedya_brave
Etiketler:
X